Receta Gatimi

Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    Cila eshte menyra me e mire per te rritur femijet?
    Preferoni instiucionet private apo shteterore?
    Ju si jeni rritur?

  2. #2
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    Buk e kryp e zemer te mire!

    Private!

    Me bakllava!


  3. #3
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    He mo daku dhe ti mja kalove ne shaka

  4. #4
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?



    Ok!

    Menyra me e mire per te rritur nje femije sipas mendimit tim eshte:
    Femijet duhet te rriten ne ambjent me femije te tjere, duhet te kene nje kujdes sa me te madh ne menyre qe te marrin maksimumin! Dhe keto arrihen vetem ne cerdhe dhe kopesht! Pra, ne keto ambjente, femija eshte i rrethuar nga femije te tjere, ka kujdesin e edukatores dhe te prindit kur eshte me ta! Te pakten keshtu duhet te jete!
    Me konkretisht! Ne Shqiperi, nuk mund te cosh nje femije ne cerdhe, sepse nga te gjithe sa kam degjuar, femija semuret brenda pak ditesh si pasoje e kujdesit te paket! Madje edhe per ne kopesht duhet te pyesesh mire se ku po e con femine! Kjo vlen si per privatin edhe per shteterorin! Tek privati ta bejne qefin me fjale te bukura, por sa profesional jane? Shumica e tyre zgjohen nje dite te bukur pranvere dhe thone: Ca biznesi te hap? Po i fus nje kopesht ose cerdhe se ka leverdi! Dhe nga kepucar qe ishte deri dje na behet edukator!

    Mua vete me kane rritur ne cerdhe e kopesht! Por athere ishte ndryshe!


    Si te duket tani kuklla?

  5. #5
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    Shkelqyer .meriton noten 10, se ke thene dhe mendimet e mia.

  6. #6
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?



    Po ku e di ti se cfare behet ne Shqiperi? Ke kohe qe je mes te mirave jashte vendit!

  7. #7
    Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    2,096
    Reputacioni
    19

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    daku po bejme chat, mendimin tim per sa i perket rritjes se femijeve, se se cbehet ne shqiperi as qe e diskutoj qe nuk e di.

  8. #8
    i/e rregjistruar 10% Maska e emirarm
    Anėtarėsimi
    Jun 2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    22
    Reputacioni
    0

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    Une per vete ja 3-4 vite kam qene ne qerdhe shtetrore.... ka qene shume mire,po npersonalitet temin nuk ka ndiku aq shume! Mendoj qe me mire eshte qe se paku 1 vite te dergohet femiu ne qerdhe pasiqe mesohet ne shoqeri dhe e ka shume me te lehte te ambientohet kur te hyje ne klase te pare ! Po edhe nuk ben t'a lejme nga 8-9 ore femiun ne qerdhe se kam frike do t'a harroj edhe nenen e tij/saj

  9. #9
    ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    N'shpi (^_^)
    Postime
    2,568
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    20

    Re: Femijet rriten me mire me prinderit apo ne cerdhe e kopesht?

    Per mendimin tim ka shume te beje jeta profesionale e prinderve dhe pelqimi i modes se mbajtjes se femise se tyre .
    Ka shume qe lene femine e tyre me 1 grua qe kujdeset vetem me 2-3 femije ...Ka qe preferojne ta vene ne ēerdhe ,
    ka me shume femije dhe ndoshta me personelin e ēerdhes jane me te qete ....Une preferoj ēerdhen dmth Shteteroren .
    Ne ēerdhe nuk kam qene , fillova kopshtin nga mosha 4 vjeēe dhe ndihmon shume per kalimin ne shkolle se e njohim jeten
    e kolektivitetit .

  10. #10
    Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    FIRENZE
    Postime
    791
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    tani flasim per cerdhet e kopshtet ne shqiperi apo jashte??? sepse po te flasesh per ne shqiperi kam mendim tjeter e per jashte vendit tjeter,,ne shqiperi jane hapur shume cerdhe e kopshte private, te bukur e me kushte brenda por a dihet valle se si jane edukatoret?? sa eksperience pune kane me femijaet??a eshte e vertete diploma qe kane varur ne mur apo e kane marre me leke???flas keshtu sepse e kam pare realitetin e ketyre kopshtve ketu ne shqiperi e kam pare edhe ato ne itali. e smund ti krahasoj. per mendimin tim , femijen tim nqse jetoj jashte shqiperise do ta coja ne cerdhe a kopsht sa te mbushte 1 vjec. me mire qe te rritet ne nje ambjent me femije se sa i mbyllur ne shtepi me mua ose gjyshen.edhe nena eshte me e lire edhe femija mund te kenaqet me shume. kurse persa i perket shqiperise nuk di se cte them. ato kopshte private qe jane hapur, dhe jane hapur aq shume , nuk e di si funksionojne kurse persa i perket atyre shteterore me mire mos te flasesh sepse kushtet jane skandaloze..nejse durim rriti vete femijet ...

  11. #11
    i/e rregjistruar 10% Maska e Bessa
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    68
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    Une deri ne 1 vite kam qendruar me mamin me pas mami ka fillaur punen per mua eshte kujdes nje grua deri ne moshen 6 vjece.
    Per femijet e mi mendoj se deri en moshen 1 vjecare gjithesesi duhet te kujdesem une me pastaj dueht ndonje alternativ tjeter do me pelqente te kujdesej mami ime.

  12. #12
    i/e rregjistruar 10% Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsimi
    Jan 2009
    Postime
    54
    Reputacioni
    16
    Ne cerdhe e ne kopesht,sigurisht!

  13. #13
    i/e rregjistruar 35% Maska e anna
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    france
    Postime
    761
    Reputacioni
    18
    une jame rritr prane familjes , por kame pasur gjyshen e cila me conte e me merte nga kopeshti sepse ne ate kohe prinderit tane punonin ! me pas ne 90 me merte dhe me conte mami ne shkolle ! per mendimin tim deri ne moshen 2 vjeē do ta mbaja vete ( nuk e coj ne cerdhe ) pastaj nga mosha 3 e larte do ta coja ne kopesht ! mendoj se eshte me mire per femijen te mesohet ne kopesht apo ne shkolle qe ne nje moshe sa me njome , keshtu zhvillohet me mire ne shoqerine e perditeshme ! une personalisht preferoj institucionet perivate vetem per nji arsye , sepse nuk bejne greva si ato shteteroret , sepse edukimi dhe mesimi eshte i njejte pothuajse .

  14. #14
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    menyra me e mire qe nje femije te rritet i shendetshem dhe pa probleme, mendoj qe eshte te rriten me prinderit. ne nje kopesht apo cerdhe, femija kurre nuk do gjeje kujdesin apo dashurine qe i duhet nje femije per t'u rritur

  15. #15
    i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Vendndodhja
    bologna
    Postime
    139
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    normalisht qe ne kopesht rriten me mir.mua kur me afron dita e shtune fillon me dhemd koka se kush e duron ne shtepi.shteti apo privati ???ma varet nga vendi,un personalisht e kam ne privat dhe e shoh qe jan shum te pergatitur sepse vajza shkon gjith qef ne mengjes.kurse un vet nuk e kam pas qef asnjeher kopshin shkoja vetem nje her ne jav.

  16. #16
    "Anguila" 10% Maska e Smily
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Ketej afer
    Postime
    47
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Mendoj se femija duhet te krijoje pike se pari afrimitetin me prinderit deri ne moshen 3 vjece.Pastaj duhet te shkoje ne kopesht sepse duke qene rreth femijeve te tjere krijon personalitetin e tij.Por kjo gjithmone varet nga kushtet e familjes dhe dialogu mes prinderve.Djali im ka filluar kopshtin ne moshen 3 vjec (full time) dhe jam shume e kenaqur me ecurine e tij.Gjithashtu duhet te kemi parasysh se edhe vete nena ka nevoje per pak pushim sepse nje nene qe ndihet e lodhur dhe e stresuar jo gjithmone ndikon mire per femijen e saj.Edhe une vetem ne kopesht kam qene dhe me ka ndihmuar shume per fillimin e shkolles.(atehere)
    Duket sikur ka kaluar nje shekull

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Femijet qe i kthejne fjalen prinderve behen me te mire kur rriten !!
    Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-05-2012, 11:04 AM
  2. Kur nuk luajnė prindėrit, fėmijėt harrojnė lodrat
    Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-09-2011, 04:17 PM
  3. 60% e tė dhunuarve kur rriten, kthehen nė agresorė
    Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 17-02-2011, 11:30 PM
  4. Google e Bing vazhdojnė tė rriten
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-10-2010, 10:11 AM
  5. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-12-2009, 08:06 PM