7 klube te Super Liges si protest ndaj FSHF-se bojkotojne kampionatin. Partizani, Vllaznia, Elbasani, Besa, Tirana, Kastrioti, Shkumbini nuk do te zbresin ne fushe.
Ata kerkojne largimin e Armand Dukes, nga posti i FSHF-se dhe pse kjo e fundit ka paralajmeruar masa te rrepta per skuadrat rebele.
Nje krize tjeter kjo e futbollit shqiptare pas perjashtimit nga FIFA dhe UEFA