Si te instalojme ēfaredo programi ne Linux Ubuntu


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Post Si te instalojme ēfaredo programi ne Linux Ubuntu

  Receta Gatimi

  Te instalojme nje program ne ubuntu Linux me tre hapa?

  Hapi i pare:
  Kliko ne Applications/Aplikacione-> Add/Remove.../Shto/Hiqe si ne figure:


  Hapi i dyte:
  Zgjidhni programin nga lista sipas kategorise ose shkruani Emrin apo nje karakteristik tek hapesire "Kerkoni"/Search si ne figure:


  Hapi i trete:
  Pasi ta keni gjetur programin, klikoni shenjen dhe jepi "Apliko Ndryshimet"/Apply Changes.

 2. #2

  Re: Si te instalojme ēfaredo programi ne Linux Ubuntu

  natyrisht qe ne varesi te familjaritetit me sistemin (sistemet Debian ne pergjithesi) mund te perdoret
  Apt. I perdorshem nga terminali me nje shumellojshmeri variacionesh, lejon kerkimin dhe instalimin e te gjitha llojeve te paketave te disponueshme
  ne depozitat ubuntu.- per ato qe nuk jane aty mund te modifikohet /etc/apt/sources.list .

  per informacione te metejshme:
  https://help.ubuntu.com/community/AptGetHowto


 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  kushe me ndimone qyshe te instaloi nje programe nga disku ne ubuntu 8,5 faleminderit

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e lato_sh4
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Postime
  11
  Reputacioni
  0
  ReniX,a mundesh mem tregu si te bej konektimin ne linux,te lutem(ose dikush tjeter qe din te me tregoje),ju flm.

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16
  pershendetje Lato_sh4::

  mund ta besh pyetjen pak me te sakte se nuk e kuptoj se cfar kerkon me konkretisht.. faleminderit per mirkuptimin.

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e lato_sh4
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Postime
  11
  Reputacioni
  0
  Pershendetje AUREL,shkarkova Linux Ubuntu,formatizova sistemin operativ,por kur hapet ne ekran ,nuk di se me hy ne internet.(te xp,ne control panel ka network connection,create new connection e keshtu me radh deri tek hymja ne internet),ketu smund me ja xhet fillin.Mendoj se deri diku me ke kuptuar.Te falemnderit per mirekuptim,tung.

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Sigurohu qe te njeh karten e rrjetit me te cilin lidhesh ne Internet

  Hap dritaren e komandave dhe dergo ping ne yahoo.com dhe posto pergjigjen ketu:

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e waloni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  43
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  tung deshta me dit pasi qe e downlodova ubunt tash a me bo extrate a me djeg ne cd me te zipume ???

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  digjeni ne nje cd edhe mepas instalojeni digjeni me nonje nero qe kur te veh diskun te bej direk auto play

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e waloni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  43
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  mundet te me tregoj ndokush pse smundet ti gjej driverat e karteles grafike :S ??? intel82865G Integrated Graphics ...

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Zakonisht Ubuntu, gjen automatikisht driverat e skedes tuaj video, bej update sistemit.

 12. #12
  i/e rregjistruar Maska e ajnshtajn
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  pershendetje!e kam instaluar ubuntu ne laptop por nuk po e marr vesh punen e driverave.nuk hapet video dhe kenget?jam fillestar me ubuntu dhe akoma nuk po ia marr doren ketij OS.dhe wireless nuk me punon.faleminderit

 13. #13
  i/e rregjistruar 10% Maska e leni10
  Anėtarėsimi
  Sep 2009
  Postime
  43
  Reputacioni
  0
  pershendetje a mundeni mem tregu si ta instaloj kameren ne kubuntu

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  ēfare modeli eshte kamera juaj?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ubuntu Linux 12.04
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 09:25 PM
 2. Si te instalojme Programe ne Ubuntu!
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-04-2012, 01:04 PM
 3. Trasformo Linux Ubuntu ne Windows 7
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 11:58 PM
 4. Instalimi KDE 4.1 ne Ubuntu Linux
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-04-2009, 09:05 AM
 5. Te rejat mbi versionet e Ubuntu - Linux
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2009, 06:17 PM