Orgazma: ēfarė ndizet dhe ēfarė "fiket" ne tru gjate orgazmės
Tek gratė eshte te nevojshme qe disa zona duhet "te pushojnė" qe te arrihet kėnaqėsia.Meg Ryan ne filmin "When Harry Met Sally"

ēfarė ndodhe ne organizmin tone ne momentin kur arrihet orgazma? Revista Scientific American ka studiuar argumentin duke bere disa investigime ne rrėnjėt neurologe te kėnaqėsisė seksuale, pra sinjalet dhe aktivitet e ndryshme te trurit gjate kėtij procesi qe te bėn "te humbėsh trurin" dhe te arrish climax.

Nje nga hapėsirat ne fjale eshte ajo qe quhet orbita-ballore anėsore majtas (lat: corteccia orbito), propozuar per auto-kontrollin.
Me fjale me me thjeshta: Aktiviteti neuroneve ne tru tek femrat eshte i pėrfshire ne emocionet dhe friken. Eshte e rėndėsishme te boshatiset truri nga frika dhe ankthi nqs duhet te arrihet orgazma. Gjithēka me e thjeshte pėr burrat, ku nuk eshte e rėndėsishme vėnia ne qetėsi e trurit qe te arrihet kėnaqėsia.

Artikull nga RenIX per Lirenti.com 2008 material nga Scientific American