Vijat e fytyrės zbulojnė qėllimet seksuale


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12

  Vijat e fytyrės zbulojnė qėllimet seksuale

  Receta Gatimi  A jeni pėr lidhje serioze apo aventurė pėr njė natė – prirjet seksuale tė njė personi shpesh mund tė shihen nėpėrmjet vijave dhe formės sė fytyrės, kanė njoftuar shkencėtarėt britanikė nė studimin e tyre mė tė ri.Sipas anketimit tė 700 heteroseksualėve, nė moshėn mesatare 20 vjeē, shkencėtarėt kanė zbuluar se shumica e tė anketuarve munden qė me njė pamje nė fytyrė tė vlerėsojnė nėse personi ėshtė i gatshėm pėr lidhje serioze apo pėr njė aventurė kaluese.  Tė anketuarit si tė dhėna kanė theksuar formėn e nofullės, madhėsinė e hundės dhe formėn e syve, thuhet nė studimin e disa ekipeve tė universiteteve nė Britaninė e Madhe.

  "Studimet e mėhershme pohojnė se secili mund tė krijojė pėrshtypjen pėr njė person nė bazė tė vijave tė fytyrės, mė pas sipas gjendjes shėndetėsorė tė atij personi dhe disa vija tė karakterit", ka sqaruar eksperti Ben Jones

  Studimi i ri shkon edhe mė larg, sepse zbulon se secili mund tė zbulojė qėllimet seksuale nė bazė tė disa sinjaleve tė lehta nė fytyrė, ka shtuar Jones.

  Gratė, pėr shembull vlerėsojnė se meshkujt me vijat burrnore tė fytyrės, nofull katrore, hundė tė madhe dhe sy tė vegjėl, dėshirojnė aventurė tė shkurtėr, thuhet nė studim dhe shtohet se femrat me buzė tė trasha dhe sy tė mėdhenj u dėrgojnė porosinė seksuale meshkujve se janė tė gatshme pėr aventurė.

  "Rezultatet tona sugjerojnė se ēdokush mund tė vlerėsojė strategjinė seksuale me njė pamje nė fytyrė. Edhe pse kėto vlerėsime nuk janė nė tėrėsi tė besueshme, sinjalet e tilla megjithatė janė tė lehta", thuhet nė hulumtim.

  Tė anektuarit kanė kryer vlerėsimet e tyre nė bazė tė shikimit tė fotografive dhe 72 pėr qind e tyre ia kanė qėlluar se cilat janė qėllimet e njerėzve tė fotografuar.

  Studimi ėshtė publikuar nė revistėn britanike mjekėsore "Evolution and Human Behavior".

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14

  Re: Vijat e fytyrės zbulojnė qėllimet seksuale

  72% e sakte

  goxha e mire duket

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Femrat zbulojnė sekretet brenda dy ditėsh
  Nga aurel nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-01-2013, 05:02 PM
 2. Rrobebanjot zbulojnė personalitetin
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2010, 02:21 AM
 3. Peru, vijat “Nazca”, shenja pėr burime uji
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2010, 09:56 AM
 4. Banorėt zbulojnė tanket e braktisura ruse nė mal
  Nga Enkelejda_24 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 02:21 PM
 5. Minjtė heronj zbulojnė minat
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 05:36 PM