Receta Gatimi

Kam harruar pasin e biosit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
  1. #1
    i/e rregjistruar 20% Maska e nigji
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Rubiku, Lezhƫ, Albania, Albania
    Postime
    192
    Reputacioni
    0

    Kam harruar pasin e biosit

    Tek laptopi acer aspira 1310, nuk mund te futem ne bios pasi nuk di passwordin, kam hequr dhe baterin e biosit per disa ore dhe perseri nuk me hiqet pasi i biosit. A mund te me ndihmoni si mund te hyje ne biosit, si mund ta heq pasin ose si mund te beje te mundur qe te bootoj nga cd
    Faleminderit

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kam harruar pasin e biosit

    Bios, per ata qe nuk e dine ēdo te thotė, eshte njė tip barriere e "nivelit ulet" qe rregullon dhe menaxhon pjesėt hardware te kompjuterit tone. Kjo eshte arsyeja qe duar duhet ti futi vetėm nje ekspert. Por mbi te gjitha na ndodhe te gjithėve te bėjmė ndonjė modifikim te vogėl. Kete here rasti sipėr per gjetjen e fjalėkalimit.

    Rasti i pare eshte kur nuk keni dėshire a kohe, te provoni apo testoni, programet e ndryshme per bios e gjera te tilla. Mėnyra eshte, hapni fizikisht kompjuterin nga paneli anėsor i majte (kur kompjuterin keni perballe), pasi ne ketė ane keni mėnyre te shikoni skedėn mėme ne pamje ballore. Do te vini re nje bateri ne "formen e nje pulle". Kjo bateri shėrben per te regjistruar orėn kur kompjuteri eshte fikur apo ne mungese te rrymės elektrike. Duke hequr kete bateri do te resetohen te gjitha informacionet e konfigurimit, pėrfshire dhe fjalėkalimin. Tani mund te keni hyrje dhe te modifikoni ēfarė te doni.

    Rasti tjeter kur nuk jeni praktik dhe keni frike te hiqni baterin duke menduar se mund te shkaktoni ndonjė dem te tepėrt. Ose dhe rasti kur jeni ne nje kompjuter laptop dhe ēmontimi sjell mjaft probleme. Fakti qe ka shume programe te resetojne biosin do ju gėzoje shume dhe ata me interesant jane Kill CMOS, BIOS Cracker, !BIOS por lista mund te jete akoma me e gjate por te vazhdojme ti shkruajme te gjitha. Por ne shqyrtim ne do te marrin programin Cmospwd.

    Ky program ka shume veti te mira: eshte burim i lire (open source), i pėrshtatshme me te gjithe skedat meme dhe skedarėt binar punojnė si ne Linux dhe Windows. Mbi te gjitha eshte i ekzekutueshem pa nevojė instalimi. Gje qe e bėn shume te mudur portabilitetin e kėtij programi. Dhe akoma me teper se programet antivirus nuk e identifikojnė si nje virus dhe nuk kemi perse te fikim sistemet e sigurimit.

    Pėrdorimi i kėtij programi per gjetjen e fjalėkalimit te bios eshte vėrtet i thjeshte. Shkarkoheni dhe vendoseni ku te doni. Ju sugjeroj ne windows C:\ nqs sistemi eshte i rinisshem, ose ne cd, floppy ose memorie te jashtme e botueshme.

    Pasi te keni bere hapin sipėr hapni promtin e Dos. Shkoni ne kartelen qe keni shpėtuar programin siper.
    Ne rastin tim ne windows e shpetova ne C: nen kartelėn me emrin "fjalėkalimi"
    Nuk ju ngelet gje tjetėr qe te shkoni ne ate kartele dhe te pėrdorni programin per te gjetur fjalėkalimin e bios.
    Kodi:
    C:\> cd fjalėkalimi
    C:\fjalėkalimi> ioperm –i
    c:\fjalėkalimi> cmospwd_win
    Nqs skeda meme eshte nje nga ato qe suporton ky program do te shikoni qarte fjalėkalimin bios ne faqe te pare, kurse me skedat meme te vjetra, nuk mund te jape rezultatet e kėrkuara, nje nga defektet e kėtij programi.

    [hr:2c8dx4xi]
    Ky material eshte shkruajtur per Lirenti.com burimi origjinal. Kopjimi vetėm parcial duke theksuar qarte burimin nga eshte mare

    * Vini re! Nuk jemi pėrgjegjės pėr asnjė dem qe mund ti shkaktohet kompjuterit tuaj gjate aplikimit te kėtij udhėzimi.

  3. #3
    i/e rregjistruar 20% Maska e nigji
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Rubiku, Lezhƫ, Albania, Albania
    Postime
    192
    Reputacioni
    0

    Re: Kam harruar pasin e biosit

    Faleminderit per pergjigjen e mesiperme. Por une e kisha fjalen per pasin e biosit kur kompjuteri nuk hapet dhe nuk mund te futem ne bios per te zgjdhur opsionin e butimit per te instaluar kompjuterin, por edhe sqarimet e mesiperme nuk funksionuan ne nje kompjuter qe punonte per kishte pas ne bios
    Faleminderit

  4. #4
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kam harruar pasin e biosit

    Proēedura eshte shpjeguar teper qartem. Nqs te pakten ta kishe provuar do te vije re qe nuk ke nevoj te futesh ne sistem. Nga programi mund ti japesh komanden per resetimin e fjalekalimit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Familja e harruar nga te gjithe (VIDEO)
    Nga vaaldr1n nė forum Aktualiteti Shqiptar
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 07-09-2011, 06:25 PM
  2. I pa harruar qofte kujtimi i IE6
    Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 05:31 PM
  3. Si ta heqim Fjalkalimin e Harruar Ne PC
    Nga MAJDI nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-11-2009, 05:55 PM
  4. 1.2 - Kam harruar Fjalėkalimin e Forumit
    Nga Lirenti nė forum Guida dhe Kushtet e Pėrdorimit
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-03-2008, 01:35 AM
  5. Kam harruar Windows Pasword
    Nga bardhposhi nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-08-2007, 03:34 PM