Xhuzepe Verdi dhe operat e tij


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Xhuzepe Verdi dhe operat e tij

  Receta Gatimi

  Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (lindi nė Le Roncole pranė Parmės mė 10 tetor 1813 dhe vdiq nė Milano mė 27 janar 1901) ishte njė kompozitor italian, kryesisht i operės. Ai ishte anėtari me mė ndikim i shekullit 19-tė i Shkollės Italiane tė Operės. Veprat e tija janė luajtur shpesh nė teatrot botėrore duke tejkaluar kufinjtė e gjinisė, disa nga temat e tija janė rrėnjosur prej kohėsh nė kulturen popullore - si p.sh. "La donna e mobile" nga Rigoletto dhe Libiamo ne' lieti calici nga La traviata. Shpesh herė i tallur nga kritikėt, nė kohėn qė jetoi dhe sot, pasi ushqeu shijet e popullsisė sė thjeshtė, mė tepėr thjeshte nė thurje ngjyrėplotė dhe melodramatikė tė paturpshme, kryeveprat e Verdit zoterojnė repertorin standart njė shekull e gjysem pas kompozimit tė tyre.
  * Oberto, Conte di San Bonifacio - Teatro alla Scala, Milan, 1839
  * Un Giorno di Regno - Teatro alla Scala, 1840
  * Nabucco - Teatro alla Scala, 1842
  * I Lombardi - Teatro alla Scala, 1843
  * Ernani - Teatro La Fenice, Venice 1844
  * I due Foscari - Teatro Argentina, Rome, 1844
  * Giovanna d'Arco - Teatro alla Scala, 1845
  * Alzira - Teatro San Carlo, Naples, 1845
  * Attila - Teatro La Fenice, Venice, 1846
  * Macbeth - Teatro della Pergola, Florence, 1847
  * I masnadieri - Her Majesty's Theatre, London, 1847
  * Jérusalem - Académie Royale de Musique, Paris, 1847 (version i rishikuar i I Lombardi)
  * Il corsaro - Teatro Grande, Trieste, 1848
  * La battaglia di Legnano - Teatro Argentina, Rome, 1849
  * Luisa Miller - Teatro San Carlo, Naples, 1849
  * Stiffelio - Teatro Grande, Trieste, 1850
  * Rigoletto - Teatro La Fenice, Venice,1851
  * Il trovatore - Teatro Apollo, Rome, 1853
  * La traviata - Teatro la Fenice, 1853
  * Les vźpres siciliennes - Académie Royale de Musique, Paris, 1855
  * Le trouvčre - Académie Royale de Musique, Paris, 1857 (version i rishikuar Il trovatore me nje balet te shtuar)
  * Simon Boccanegra - Teatro La Fenice, Venice, 1857
  * Aroldo - Teatro Nuovo, Rimini, 1857 (version i rishikuar Stiffelio)
  * Un ballo in maschera - Teatro Apollo, Rome, 1859
  * La forza del destino - Imperial Theater, Saint Petersburg, 1862
  * Macbeth - Theātre Lyrique, Paris, 1865 (version i rishikuar)
  * Don Carlos - Académie Royale de Musique Paris, 1867
  * La forza del destino - Teatro alla Scala, Milan, 1869 (version i rishikuar)
  * Aida - Khedivial Opera House Cairo, 1871
  * Don Carlo - Teatro San Carlo, Naples, 1872 - (rishikim i pare i Don Carlos)
  * Simon Boccanegra - Teatro alla Scala, 1881 (version i rishikuar 1857)
  * Don Carlo - Teatro alla Scala, Milan, 1884 (rishikim i dyte, version i Aktit 4)
  * Don Carlo - Teatro Municipale, Modena, 1886 (rishikim i trete, version i Aktit 5)
  * Otello - Teatro alla Scala, 1887
  * Falstaff - Teatro alla Scala, 1893

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Xhuzepe Verdi dhe operat e tij

  Flm kuklla, shume i nevojshem ky informacion.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi