Receta Gatimi

Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
  1. #1
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    [mod=Lirenti:1lprwlev]I referohet Temes: viewtopic.php?f=26&t=3191[/mod:1lprwlev]

    Per lexuesit e albaniac kjo mund te jete me e mira dhe me seksi! Por ka te tjera qe ksaj Elvanes i japin uje me bisht luges! Ahh po, ne Kosove mund te jete e mire se si i thone nje fjale "Ne mbreterine e qorrave, ai qe ka nje sy eshte mbret". Nuk po them qe kjo nuk eshte e mire, por jo aq sa e bejne kta kosovaret e Albaniac!Kane cik pune deri sa te krahasohen me Shqiperine! Keshtu qe dhe titullin ketij artikulli duhej tja kishin vene: Me seksi ne kosove! Jo ne Shqiperi!

    [offtopic:1lprwlev]Ahh, edhe nje gje se harrova! Tek faqja e tyre cdo artikull eshte 80% me gabime ortografike![/offtopic:1lprwlev]

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga daku323
    [offtopic:314alkpp]Ahh, edhe nje gje se harrova! Tek faqja e tyre cdo artikull eshte 80% me gabime ortografike![/offtopic:314alkpp]
    nuk mund ti korigjoj as ti ndryshoj pasi jane prone e atij qe e ka shkruajtur. Personalisht mundohem te ve burimin nga eshte marre lajmi (qe shumica nuk e ben) dhe kryesorja per mua eshte trasmetimi i informacionit (sigurisht jo i gabuar).

    ēfare ka ai site apo te tjere personalisht nuk me intereson shume qofte i gjithi me gabime apo site me materiale te kopjuara.

    Personalisht do te respektoj burimin deri sa te mundem, nqs dhe te tjeret do e benim me postimet/artikujt e mi do te me behet qefi.(kush ka verejtje mund te me kontaktoj personalisht)

  3. #3
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX
    nuk mund ti korigjoj as ti ndryshoj pasi jane prone e atij qe e ka shkruajtur. Personalisht mundohem te ve burimin nga eshte marre lajmi (qe shumica nuk e ben) dhe kryesorja per mua eshte trasmetimi i informacionit (sigurisht jo i gabuar).
    [/i]
    Per mendimin tim ti mund ti rregulloje gabimet pa problem perderisa ke permendur burimin e informacionit! Gjithsesi, kete e bera une duke qene moderator ne kete forum!

    Duke ju rikthyer te drejtes se autorit dhe permendjes se burimit nga merret materiali, dua te theksoj qe nje material te cilin e kane te gjitha sitet shqiptare dhe te gjithe i kane vene te drejtat sikur e kane bere vete ate material, une personalisht nuk mund tja ve: Autori "filan faqe" pasi kjo nuk dihet fare! Dhe me teper do te ishte thjesht reklame per ate faqe!

  4. #4
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Siē dihet ky problem rrjeth prej publikuesve "Kosovare" dhe shkruajne me dialekt.
    Nqs ti merr nje artikull nga "X" faqe besoj se duhet te citohet emri asaj "X" faqe aty ku do e publikosh,nqs e mendon reklam ateher mos e publiko ate artikull, kjo eshte ajo qe un mendoj. (menoj se ka tre kategori: ka faqe qe lejojne kopjimin pa theksuar burimin, lejojne kopjimin duke theksuar burimin, dhe nuk lejojne kopjimin e materialeve)

  5. #5
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Une mund te marr nje artikull nga thashetheme.com dhe kjo faqe dihet boterisht qe vetem kopjon materialet nga "Panorama plus" dhe "Bluetooth"!
    Ti do vije si burim informacioni faqen thashetheme.com? (te cilet u vene dhe logot e tyre fotove te vjedhura)
    Ahh, ketu nuk jam dakord me ty une! Te drejtat jane te gazetes Panorama ose revistes Bluetooth!

    Une personalisht kam pare shume artikuj te bere nga une vete ose te tjere prane meje (theksoj te bere nga ne) te publikuara ne faqe te ndryshme pa cilesuar burimin e informacionit (nga ne)! Mua nuk me vjen keq aspak per kete! Madje me behet qefi qe publikohet ne shume vende dhe te mund te kete nje informacion te tille ne menyren sa me te perhapur! Si duket hyj ne grupin e faqeve qe e lejojne marrjen e materialeve pa theksuar burimin!

  6. #6
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Kam pershtypjen se duhet krijuar nje teme e re me kete ēeshtje.

    Mora shembuj pa permendur emra faqesh, por mund te rreshtoj jo vetem ate faqen qe ke publikuar por dhe rreth 100 faqe te tjera shqiptare qe burimi kryesor dhe i vetem eshte kopjo/kalo (nga anglishta copy/paste) nga faqet e tjera ku eshte publikuar materiali origjinal.

    Ateher nqs ti do kopjosh artikullin AAA nga faqa X, ku vete faqa X e ka kopjuar nga faqa Y, personalisht do te veproja duke theksuar burimet e te dyve.

    Artikulli nga X dhe Y

    Por ne realitet nuk veprohet keshtu.Ne kete menyre jemi bere te gjithe gazetar dhe teknik.

    {shembulli i faqes se televizionit top channel ku ka gjetur nje strategji qe copy/paste nuk funksionon dhe lajmi eshte unik dhe jo ne 100 site qe pretendojne se e kane shkruajtur ata apo tjeter}

  7. #7
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Kopjo/kalo, sic e thua ti bejne te gjithe! Ka dhe ketu tek ne! Pasi ne nuk kemi ndonje antar gazetar, fotograf, mjek etj etj! Ato qe dime ti bejme vet i bejme! Si pershembull ti ne fushen tende qe njeh mire informatiken dhe mund ti pergjigjesh problemeve te antareve ose te krijosh tutoriale! Edhe nje gje! Sa kohe ka qe shkruhet burimi i informacionit? Une personalisht te keshilloj mos ta besh (te pakten une nuk do e bej ne faqen time per sa kohe ate material mund ta gjesh ne 10.000 faqe te tjera shqiptare)! Edhe tek faqja albaniac po te shohesh ka shume shume artikuj te vjedhur! Po te duash per 10 minuta mund te gjesh shume!
    Nese nje material une e marr ne nje faqe me te vertete prestigjoze te huaj (dhe ne kete rast dihet mire kush eshte autori) athere e shkruaj me gjithe qef burimin e informacionit! Sic e kam bere deri tani! Por me keto faqet ordinere qe punojne ne Al? Asnjehere!

  8. #8
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Ketu tek lirenti.com rregullojra tek lajmet e shkruan qe ju lutem theksoni burimet.

    Nqs nje faqe eshte ordinere ateher mos e posto ēfare ajo ka bere kopy paste, kjo zgjithet fare thjesht.

  9. #9
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10

    Re: Kengetarja me seksi ne Shqiperi Elvana Gjata - Video te RE

    Jeni te pabesueshem!

    Kur arritet dhe i shkruajtet kaq shume gjera???

    Ju ulen piket qe te dyve dhe u behet verejtje, jeni komplet jashte temes

  10. #10
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Ti ske par asgje !!! hahahah

    lol

    Na jep ndonje mendim se tani jemi brenda teme...

  11. #11
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Nuk mund te mohoj se edhe ne boten e internetit ekzistojne disa rregulla.

    Jam dakor me ju ne disa pika dhe ne disa jo.

    - Per sa i perket fotove te ndryshme qe jane ne site te ndryshme, shumica prej tyre kane siper copyride dhe emrin e faqes, keshtu qe nuk eshte e nevojshme te referohet burimi.
    Por nese foto te ndryshme ne site te ndryshem qe nuk dine se nga kush jane bere, mendoj se nuk eshte i nevojshem referimi, pervec se ne rastin kur pronari i tyre kerkon te drejten e autorit nese eshte puna e tij.

    - Ndersa, kur behet fjale per materiale te marre nga gazeta apo site qe u perkasin ketyre, sigurisht qe duhet respektuar e drejta e autorit. Sepse te marresh nje lajm sportiv (shembull) dhe ta perdorur diku tjeter pa copyride, i hidhet gjithe puna dhe mundi kot autorit dhe gazetarit i cili e ka bere kete artikull dhe ka harxhur mund edhe kohe per ta bere.

    - Ka raste plot kur nje faqe merr nje material diku dhe nuk referohet autori dhe burimi, dhe nese une e marr kete material duke e perdorur ne faqen time, duke pare se ky material nuk i perket nje anetari te faqes, (sepse duket mjaft qarte dhe mund te kuptosh nese e ka bere nje gazetar profesionist apo thjesht nje amator), nuk jam e detyruar te referoj burimin, perderis a edhe autori nuk e ka referuar.

    - Por shpeshhere ndodh qe ne te perkthejme nje material nga diku, nga burimi i pare (sepse mund te kete nje burim dhe shume burime) dhe e perkthej, une duhet te referoj burimin por nuk me duket e drejte qe dikush ta marre te gatshem nga faqa ime dhe te mos referoj burimin, dhe mendoj se ketu ai qe do e kopjoje duhet te refoj te dy burimet, sepse une kam kaluar nje kohe qe te perkthej kete material dhe dikush tjeter smund ta marr te gatshem duke referuar vetem burimin e pare.

    - Nese une perkthej nje material te nje gazete apo reviste lokale te vendit apo te zones ku une banoj, apo nga nje fletushke qe me ka rene ne dore, qe ska lidhje me internetin dhe e fus kete material pasi e kam perkthyer, e drejta e referimit te autorit me kalon mua. Une kam plot te njohur psikolog, doktore , shkrimtare ne vendin ku jetoj nga te gjitha fushat, dhe marr te drejten nga ato qe te perkthej cfare te dua dhe vete ata me kalojne kete te drejte, dhe une nuk dua te shkruaj burimin (pasi e kam marre lejen te beje cte dua me kete material) vetem e vetem se per disa eshte e thjeshte te kopjojne kete material duke menduar se i perket dikuj tjetri, pa u lodhur fare dhe keshtu pa patur asnje merite te mbushin faqet e tyre, duke hedhur poshte mundin dhe kohen time qe e kam perkthyer dhe e kam sjelle kete material ne internet. Me duket shume e padrejte. Sepse jam e sigurte se burimi i dyte nuk do te referohet.

    _ Me ka ndodhur qe te me kerkojne materiale te miat disa revista dhe u kam dhene te drejten qe ta botojne dhe te mos perdoret referimi i burimit, emri im. Por jo ta marrin pa pyetur fare. Eshte me e drejte te jesh i sinqerte dhe te kerkosh dicka hapur sesa ta vjedhesh pa pyetur.

    P.s. mendimet e mia jane ne pergjithesi dhe nuk i referohem ndonje individi ne vecanti.

  12. #12
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Kjo puna e copyright e copyleft nuk eshte dhe aq e thjesht sa duket.... por


    ka raste dhe kur ti ke shkruatur Emrin e Autorit, burimin nga eshte marre informacioni dhe ke shkelur nje te drejt autori....

    pse?

    sepse artikulli XXX qeke marre nga faqa AAA nuk lejon kopjimin e materialeve ne asnje lloj menyre. (dhe i takon atij site (pra AAA) te marri masat e duhura nga shkelesi qe ka ripublikuar artikullin apo materialin e AAA-se)

    Po mire cilat jane keto tipe licensash?


    Licensen e cakton Autori Vepres ne momentin e publikimit. Jane organizata te veēanta qe merren me licensimin e punes tuaj.

    Po cilat jane keto lloje licensa?

    Ja nje shembull marre nga siti Creative Commons i cili mbron copyright tuaj, por lejon te tjeret te kopjojne dhe shperndajne ate:

    Allow commercial uses of your work?

    * Yes
    * No

    Allow modifications of your work?

    * Yes
    * Yes, as long as others share alike
    * No
    Pra Linux eshte Falas, burim i hapur, por i mbrojtur nga copyright (nen GPL)
    Windows Vista eshte me pages, burim i mbullur, dhe i mbrojtur nga copyright

  13. #13
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Po i biem shume gjate qe te tre!
    Me pak fjale. Po vidhen programe qe kushtojne me qindra dollare. Po vidhen filmat e fundit pa u transmetuar ne kinema! Lojrat e fundit, albumet e fundit me kenge. Dikush vjedh melodine, dikush vjedh melodine dhe tekstin bashke! I fut nje te perkthyer tekstit fjale per fjale dhe e ben kengen hitin me te bukur te tij. Shume te tjere mbushin faqet e internetit me kenge qe sapo dalin ne tregun muzikor. Jane sheshit neper internet. Madje dhe ne kete faqe!Ku qendron e drejta e autorit? E drejta e autorit po vidhet ne te gjitha drejtimet dhe shume pak behet per ta mbrojtur ate!

    Si do ja bejme tani Renix? Ne krye te faqes ke nje buton: "Filma, Shiko/Shkarko Do u vesh dhe atyre te drejten e autorit? Ke ti nje autorizim transmetimi ose shperndarje per keto filma? Po per te gjithe ato programe e materiale qe ndodhen ne faqet e forumit?
    Mendon se e drejta e autorit qendron vetem ne disa materiale "idiote" qe mbas 2 ditesh humbin vlerat sic jane thashethemet per kto vipat e b...s qe jane ne Shqiperi?

    Nese ka ngel e drejta e autorit vetem tek keto gjera athere me falni, une e terheq mendimin tim!

  14. #14
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Nuk e ke kuptuar, nuk po akuzojme njeri dhe skam marre asnjehere shembuj konkret! dhe nuk po themi qe un jam i drejte apo tjeter... (thjesht mundohem)

    dhe thjesht te kjo tema po shpjegoja ato qe di mbi ēeshtjen ne fjale. Jo me teper.

  15. #15
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Me vjen keq qe e more personale! Nuk te akuzova! Nese do te te akuzoja ty, ne fillim duhet te qortoj veten time pasi dhe une kam futur ne kete faqe programe e filma! Dhe do vazhdoj ta bej!
    Sic ta thash dhe ne disa postime me lart, une vete nuk e perdor brimin e informacionit se keto jan budalliqe (per mendimin tim).
    Ti po shpjegoje cfare di per ceshtjen ne fjale, ndersa une vetem dhash mendimin tim personal per keto gjera!

    Edhe njehere: Mos ma merr personale, ashtu sic nuk ta mora as une ty kur e fillove ceshtjen e autoresise se materialeve!

  16. #16
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Mbase i quan budallelliqe por ka shume te tjere qe nuk e mendojne keshtu, por vazhdojne e vuajne denimin ne burgje apo me gjoba.

    Nqs ke dyshime apo mendon se po flas perēaret hidhi nje sy artilullit te gazetes italiane corrieri http://tinyurl.com/5hzafb ku citohet dhe kjo teme qe po flasim.

    Titullohet:
    Te gjithe "shkruesit/publikuesit" e arrestuar qe nga viti 2003.

    Mbase RIAA per ty nuk do te thote gje, por shume vete e dine mire ēfare kane hequr me copyright violations te akuzuar nga kjo e fundit.

  17. #17
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Me fal! Ate link qe me tregove, ose do ma perkthesh ti mua, ose une ty, ose ndonje tjeter te dyve ne!

    Kodi:
    SEATTLE(Stati Uniti) – Finire in manette per aver organizzato una protesta sociale o per aver violato abitudini culturali tramite un blog. Oppure esseri sbattuti in prigione in quanto rei di aver denunciato sul proprio diario online violazioni dei diritti umani. O ancora perché su un blog si č osato commentare le politiche pubbliche. Succede ancora in alcuni Paesi notoriamente liberticidi e succede anche in nazioni al di sopra di ogni sospetto.
    Ketu me duket se nuk behet fjale per vjedhje informacionesh ose te drejta autori!

  18. #18
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Faqet Shqiptare dhe Materialet e Kopjuara

    Koncepti dhe shembulli ishte tek shkelja e rregullave...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Ndihme per faqet private ne Facebook
    Nga paolo maldini nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 15-07-2012, 10:27 PM
  2. Top 10 Web-Faqet me Interesante ne Internet!
    Nga vaaldr1n nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-05-2011, 10:01 PM
  3. Faqet mė tė rrezikshme nė internet
    Nga aurel nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 07:21 PM
  4. Nje nga faqet me te vecanta ne bote!!!
    Nga EMAUS nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 19-08-2009, 02:14 PM