Njeriu ka pesė shqisa.


Hunda e njeriut mund tė bėjė dallimin ndėr 10 000 erėra tė ndryshme. Kėshtu njeriu mund ta nuhasė tė plotė erėn e kafesė sė sapo bėrė qė ka 200 pjesė pėrbėrėse kimike tė ndryshme.

Sytė e njeriut janė dy mrekulli tė natyrės. Ata mund tė bėjnė dallimin midis 150 tone ngjyrash. Prej kėtyre truri mund tė kombinojė rreth gjysmė milionė ndjesi tė ngjyrave. Tė parit ėshtė shqisa mė e rėndėsishme pėr ne: Ajo na jep ne rreth tetėdhjetė pėrqind tė tė gjitha perceptimeve ndijore.


Shqisa jonė mė e saktė ėshtė dėgjimi. Ne mund tė bėjmė dallimin midis 400 000 toneve.


Gjuha jonė pikat vetėm pesė shije tė papėrpunuara: tė ėmblėn, tė thartėn, tė hidhurėn, tė njelmėtėn dhe umaminė.

Meqenėse nė shqisėn tonė tė shijimit marrin pjesė pesėdhjetė gjene, ka njė kombinim tė panumėrt pėr tė shijuarėn tonė.

Lėkura ėshtė organi shqisor mė i madh i yni me anė tė tė cilit ndijojmė p.sh. temperaturėn. Sipėrfaqja e lėkurės tek njė i rritur ėshtė rreth dy metra katrorė. Si dhe e rėndė: nėse do tė peshonim lėkurėn, do tė tregonte 10 kilogramė nė peshė.

E megjithatė lėkura pėrtėrihet tėrė kohės: merr pothuajse 27 ditė derisa sipėrfaqja e tėrė e trupit tonė tė zėvendėsohet.