10 arsye se perse duhet te qeshim


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  10 arsye se perse duhet te qeshim

  Receta Gatimi

  Tė qeshim ėshtė menyra me e mirė pėr tė ndihmuar trupin tone tė funksionoje sa me mirė. ėshtė njė shprehje e fytyres qe shpreh ndjeshmeri, dashuri dhe argetim. Me ane tė buzeqeshjes permiresojme shendetin, rrisim bukurine dhe eleminojme stresin.


  1 - E qeshura ėshtė ngjitese. Kur dikush qesh ndryshon humorin e tė tjereve dhe i ben gjerat me tė bukura. njė njeri i qeshur mbart gezim mbi vete.

  2 - E qeshura na ben tė dukemi njerez tė suksesshem. Njerezit e qeshur duken me tė sigurte, dhe mbeshteten me shumė nga tė tjeret. Provoni tė qeshni gjate njė mbledhje apo gjate njė takimi dhe njerezit do tė sillen me ju ne menyre komplet ndryshe.

  3 - E qeshura na ben tė dukemi terheqes. tė gjithė ne terhiqemi nga njerezit e qeshur. Duam t’a njohim njė njeri tė qeshur dhe tė kuptojme perse ndihet kaq mirė.

  4 - E qeshura ndryshon humorin tone. Kur tė jeni tė merzitur provoni tė qeshni. Ka shumė mundesi qe humori juaj do tė ndryshoje pėr me mirė. tė qeshesh mund tė beje qe trupi juaj t’a ndihmoje mendjen tė ndihet me mirė.

  5 - E qeshura terheq lekuren e fytyres dhe na ben tė dukemi me tė rinj. Muskujt qe perdorim pėr tė qeshur ngrene lekuren e fytyres duke na bėrė tė dukemi me tė rinj.

  6 - E qeshura eleminon stresin. njė njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni tė stresuar provoni tė qeshni dhe stresi do tė zhduket.

  7 - E qeshura ben qe trupi tė cliroje Endorfinat, ilaē natyral kunder dhimbjes dhe humorit tė keq. E qeshura ėshtė njė droge natyrale.

  8 - E qeshura forcon sistemin imunitar. Duke qeshur ndihmojme sistemin imunitar tė funksionoje me mirė.

  9 - E qeshura zbret tensionin e gjakut. Gjate qeshjes kemi njė reduktim tė matshem tė presionit tė gjakut. Ne qofte se keni ne shtepi njė mates tensioni bėni kete eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni pėr njė minute duke lexuar ndonje gje pėr tė qeshur. Me pas matni perseri tensionin dhe do tė habiteni.

  10 - E qeshura na ben tė ndihemi pozitive. Provoni kete test: qeshni dhe gjate qeshjes mendoni ndonje gje negative pa pushuar se qeshuri. ėshtė shumė e veshtire! Kur qeshim trupi yne i transmeton mendjes mesazhin se “jeta ėshtė e bukur”. Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me njė buzeqeshje.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Un jom njeri qe qeshi shum mun te them se i kom te gjitha keto ehehheheehhehehehehehe

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Disa arsye befasuese pse duhet tė pini shumė kafe
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-02-2013, 09:34 PM
 2. Perse duhet te qeshim 25 minuta ne dite
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 10-07-2012, 08:57 PM
 3. 7 arsye qė duhet tė mirren parasysh pėr Firefox 4
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-02-2011, 07:01 PM
 4. 10 arsye pse duhet ta falėnderojmė Zotin
  Nga Sefedini nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-05-2009, 10:48 PM
 5. 18 arsye perse birra eshte me e mire se meshkujt!
  Nga Lirenti nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-08-2007, 05:31 AM