10 mitet false tė ujit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  10 mitet false tė ujit

  10 mitet false tė ujit


  Uji i ftohtė akull tė dobėson, ndėrsa ai i ēezmės tė bėn keq¦ Pas shumė tė dhėnave mbi kėtė temė, njė mjek specialist nė hidrologjinė mjekėsore, tregon (mė nė fund) tė vėrtetėn pėr kėto rituale tė zakonshme me njė pėrgjigje: "E vėrtetė, apo e gabuar"


  Tė gjithė e dimė se uji tė bėn mirė, madje kėtė na e kanė pėrsėritur shumė herė dietologė, trajnerė e mjekė tė ndryshėm. Ėshtė e rėndėsishme qė tė jemi tė hidratuar, sepse organizmi ynė mund t‘i zhvillojė mė mirė funksionet e tij. Nė kėtė mėnyrė lėkura dhe flokėt janė mė tė fortė e mė tė shėndetshėm. Ndoshta shumė prej nesh ndjekin edhe tendencėn amerikane, qė kur dalin nga shtėpia marrin gjithmonė me vete njė shishe uji. Shpesh kemi dėgjuar se kur bėn vapė, duhet tė pimė sa mė shumė ujė dhe se sasia minimale duhet tė jetė 1.5 litra nė ditė. Nė fakt, kjo qė sapo pėrmendėm, por edhe disa pika tė tjera, nuk janė dhe aq tė qarta. Me ardhjen e stinės sė nxehtė tė verės, ka nisur edhe gara se kush "shpik" mė shumė teori pėr ujin, njė luftė kjo me premtime false, publikime pseudoshkencore dhe kėrkime nga universitete fantazmė. Tė gjithė me qėllimin ambicioz pėr tė fituar "trofeun" pėr sugjerim-mėsimin mė tė mirė tė stinės. Duke qenė se tė gjithė jemi me mendimin se sa tė rrosh do tė mėsosh, jemi zhytur nė kėtė "det misteresh" dhe kemi mbledhur dhjetė teoritė mė tė dėgjuara pėr ujin, mė pas i jemi drejtuar njė specialisti nė hidrologjinė mjekėsore. Kėshtu do tė marrin informacionet e duhura dhe do tė pėrgėnjeshtrojmė tė gjitha mitet false qė rrethojnė argumentin.

  Ja dhjetėshja e "teorive popullore" mbi ujin dhe pėrgjigjet e ekspertit.

  1- Tė gjithė duhet tė pimė dy litra ujė nė ditė. (E gabuar)

  Sasia mesatare ėshtė nga 1.5 - 2 litra (pėr t‘u kuptuar, shishja e zakonshme). Ėshtė mjaftueshme, sepse njė sasi e konsiderueshme uji gjendet edhe tek ushqimet qė konsumojmė (kryesisht te frutat dhe zarzavatet). Kėshtu, nėse jeni shumė tė zėnė me punė dhe harroni tė pini ujė, konsumoni tė paktėn 4-5 racione fruta dhe zarzavate nė ditė pėr tė arritur nivelin e duhur, ose ndiqni kėtė shembull: mbani mbi tavolinėn e punės apo nė ēantė njė shishe uji dhe pini shpesh. Kjo ėshtė njė mėnyrė e mirė edhe pėr tė shmangur urinė e pakontrolluar.

  2- Uji i gazuar tė dobėson. (E gabuar)

  Sa mirė do tė ishte sikur thjesht duke pirė ujė tė gazuar t‘i harronim menjėherė patatet e skuqura qė hėngrėm pėr drekė! Nė tė vėrtetė, dyoksidi i karbonit, me tė cilin ėshtė shtuar uji i gazuar, nuk ka asnjė veti tretėse. Bulėzat, duke u pėrhapur nė stomak, favorizojnė nxjerrjen e gazit, por ky nuk ėshtė sinonim i tretjes. Kėshtu, pas njė vakti tė rėnduar, ėshtė e kotė qė tė kėrkoni "shpėtim" tek uji i gazuar, sepse vetėm do tė gufoni.

  3- Tė pish sa mė shumė ujė tė ndihmon qė tė nxjerrėsh jashtė lėndėt toksike. (E vėrtetė)

  Pėr tė kryer funksionet primare (tretja, qarkullimi, lėvizja), organizmi ynė prodhon lėngje, qė nė gjuhėn mjekėsore janė quajtur toksina. Njė hidratim i mjaftueshėm i lehtėson punėn veshkave dhe mėlēisė "laboratorit tė trupit" dhe thjeshtėson eliminim e skorieve. Natyrisht, duhen eliminuar edhe ushqimet e pėrpunuara, tė rėnda dhe me shumė kalori. Kėshtu edhe raporti ynė me peshoren do tė ishte mė i mirė!

  4- Tė pish ujė gjatė vakteve tė bėn mirė. (E vėrtetė)

  Ėshtė e nevojshme qė ushqimi, veēanėrisht nėse ėshtė i thatė, si buka dhe makaronat, tė shoqėrohet me ujė pėr tė lehtėsuar ēlirimin e lėngjeve gastrite. Mos harroni qė nuk duhet tepruar: uji i tepėrt mund tė hollojė lėngjet gastrite, duke i bėrė mė pak efikasė. Sasia e duhur? Tre gota ujė nė vakt.

  5- Uji i ftohtė akull tė ndihmon tė dobėsohesh. (E gabuar)

  Diēka ėshtė e sigurt: qė pasi ta keni pirė iu fut tė dridhurat! Kush e shpiku kėtė teori, mbėshtet tezėn e tij duke deklaruar se trupi djeg mė shumė kalori, pėr tė rigjetur temperaturėn e duhur. Kjo ėshtė njė bindje tėrėsisht e gabuar. Pini ujė me temperaturė ambienti, ose, nėse keni shumė vapė, konsumoni ujė tė ftohtė, por asnjėherė tė ftohtė akull.

  6- Uji ka kalori. (E gabuar)

  Uji, si ai i gazuar dhe ai natyror, nuk ka kalori. Kjo gjė nuk mund tė konfirmohet pėr llojet e ndryshme tė ujit tė aromatizuar qė gjendet nė treg, qė pėrmbajnė 60 kalori pėr 100 ml. Ndaj, kini kujdes, lexojini mirė etiketat, sepse edhe njė lėng transparent mund tė fshehė shumė kalori.

  7- Uji i ēezmės nuk ėshtė i shėndetshėm (E gabuar)

  Si nga pikėpamja ekologjike, ashtu dhe nga ajo financiare, do tė ishte mė mirė qė tė gjithė tė pėrdornin ujin e ēezmės, duke shmangur kėshtu shumė enė ambalazhimi dhe kryesorja ėshtė mė ekonomik. Ndėr tė tjera, uji i ēezmės kontrollohet herė pas here nga uniteti shėndetėsor dhe laboratorė biologjikė. Nėse mė pas keni nevojė pėr ujėra tė veēantė (ato qė blihen nė ushqimore), bėni kujdes me datėn e skandencės (qė zakonisht gjendet mbi tapėn e shishes) dhe zgjidhni gjithnjė ato qė janė nė shishe plastike tė errėt, sepse nuk janė shumė tė ekspozuara ndaj dėmeve tė rrezeve diellore.

  8- Tė pish shumė ujė dhe herė pas here zgjidh problemin e ruajtjes (E gabuar)

  Uji shkon e vjen, ajo qė shkakton ruajtjen ėshtė sasia e kripėrave dhe sheqerit qė gėrshetohen me ushqimet. Nė fakt janė kėto dy elementė qė e tėrheqin dhe e mbajnė ujin, duke i dhėnė fund fenomenit "lėkurė portokalli" (celulitit).

  9- Tė pish ujė tė ngrohtė nė mėngjes ndihmon kujtesėn (E vėrtetė)

  Tė pish ujė tė ngrohtė esėll, lehtėson peristaltikėn e zorrėve. Bėni njė provė nė mėngjes, para kafesė, duke pirė njė gotė ujė tė vakėt me gjysmė limoni tė shtrydhur brenda. Do tė shihni qė rezultatet do t‘iu pėlqejnė menjėherė. Kjo ėshtė njė mėnyrė ēhelmuese natyrore.

  10- Nė avion duhet pirė mė shpesh ujė. (E vėrtetė)

  Pėr tė kompensuar efektin dehidratues pėr shkak tė ajrit tė kondicionuar dhe pakėsimit tė presionit, ėshtė e nevojshme qė njerėzit tė hidratohen, duke pirė vazhdimisht ujė ose lėngje tė pagazuara. Mbani gjithmonė me vete njė shishe uji termal nė formėn e sprajit dhe freskojeni shpesh fytyrėn e trupin. Efekti hidratues ėshtė i menjėhershėm dhe shumė efikas.

  Shqip

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12

  Re: 10 mitet false tė ujit

  Faleminderit

  gjera te nevojshme

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mitet dhe tė vėrtetat pėr njeriun e zemrės
  Nga Erinaa nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-10-2012, 08:14 AM
 2. Floket, dhjete mitet false per to
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-10-2011, 09:58 AM
 3. Ja sesi tė largoni antiviruset false!
  Nga Kliton nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-11-2009, 06:37 PM
 4. Disa veti te ujit
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 05:13 PM
 5. 7 tatimorė me diploma false.
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-10-2007, 09:17 PM