Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Receta Gatimi

  Enigmat e universit, sa pranė zbardhjes jemi?
  Makineria me pak fjalė pėrbėhet nga njė tunel nėntokėsor, perimetri i tė cilit ėshtė 27 kilometra. Nė pika tė ndryshme pėrgjatė tunelit janė vendosur katėr instrumente masive qė luajnė rolin e mikroskopėve subatomikė. Ato do tė pėrdoren pėr tė analizuar krijimin e energjisė jashtėzakonisht tė madhe nga pėrplasja e dy rrezatimeve me protone. Qėllimi i eksperimentit ėshtė kuptimi i forcave themelore tė natyrės dhe copėzave subatomike, qė janė edhe pėrbėrėsit e lėndės sė universit.

  Por njė eksperiment i tillė ka shkaktuar shumė diskutime?
  Vazhdo lexo me poshte...


  [nomedia="http://it.youtube.com/watch?v=oaC55u-32so]Broadcast Yourself.[/nomedia]

 2. #2
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  Cfare eshte kjo kuklla? Di gje ti apo ja ke futur titullin kot per sensacion?

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  Daku dukesh qe je mbrapa botes ose me mire qe nuk i shikon lajmet shkencore .
  Dje ne Gjeneve te Zviceres u krye nje eksperiment, i cili kish si qellim kryesor te gjeje shkendijen e pare te zanafilles se botes. (videoja me lart tregonte fillimin e eksperimentit).
  Ne 100 metra nen toke fasha protoni kane pershkruar tunelin prej 27 km ndertuar nga shkencetaret. Pas pak javesh protonet do te bejne giron prej 11000 here ne sekonde me qellim qe te rikrijojne mikrokosmon e kollizonit qe u prodhua ne 1 pikosekonde pas bing bang.
  Prej 10 vjetesh me shume se 5000 shkencetare po punojne mbi projektin qe rezikon te shkunde teorine e particelave elementare.

  Per te pare galerine fotografike te tunelit klikoni ne linkun http://flickr.com/photos/muriel_vd/sets ... 4375/show/

  dhe meqenese ti daku di dhe italisht po vendos dhe nje artikull ne gjuhen italiane qe keshtu qe te mos mendosh qe ja kam futur kot vetem per titullin
  "esperimento Bing bang, acceso Lhc. Nessuna fine del mondo

  E' andato tutto bene: gli scienziati del Cern di Ginevra hanno “girato la chiavetta” e acceso Lhc, il Large Hadron Collider, la macchina acceleratrice di particelle da oltre 2 miliardi di euro, la pił grande macchina per la scienza mai costruita dall'uomo.

  Lhc ci porterą indietro nel tempo, fino al Big Bang, la gigantesca esplosione che ha fatto nascere l'Universo 14 miliardi e pił di anni fa. Un viaggio a ritroso nella storia della vita per cercare la "particella di Dio", il bosone di Higgs.

  Ad assistere allo storico appuntamento del primo test di Lhc al Cern di Ginevra ci sono giornalisti di 400 testate europee, la Bbc ha allestito una diretta, collegamenti simultanei di decine e decine di Tv sono in programma nei diversi Paesi europei tra cui anche in Italia (La diretta si puņ seguire presso il dipartimento di Fisica l'Universitą degli studi di Milano)

  * LA PROVA

  Nel test di oggi per la prima volta un fascio di particelle ha percorso interamente l'anello di 27 chilometri, senza perņ essere "accelerato" dai magneti superconduttori e quindi con una velocitą inferiore a quella prevista per gli esperimenti, che sfiora quella della luce. Nella prova preliminare sono stati iniettati fasci di protoni in entrambe le direzioni, senza che questi si scontrassero.

  10 / 09 / 2008 "

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  flm kuklla per lajmin...
  dhe pse shume te tjere kishin frike mbi kete eksperiment, ne ndonje krijim te vrymave te zeza dhe ne perthithjen e te gjithe tokes. Po sipas shkencetareve te kesaj makinerie gjigande theksohej se nuk eshte ne rrezik ky fenomen.

 5. #5
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla
  Daku dukesh qe je mbrapa botes ose me mire qe nuk i shikon lajmet shkencore .
  Po te isha para botes, do isha une ai qe do e shpikja kte mrokllen! Une jam mbrapa atyre qe dine me shume se mua.

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla
  Nessuna fine del mondo
  Ke degjuar gje ti qe eshte nje vrime e zeze qe po i vjen verdalle tokes? Duhet ta dish perderisa merresh shume me lajmet shkencore. Mesa di une, po ju afrua Tokes, ne fillim do te gllaberoje Italine! Keshtu qe beni kujdes ju andej!

  Egziston edhe nje variant tjeter i kesaj qe na ke perkthyer ti! Kjo eshte nje makineri qe cliron protone duke bere te mundur shkaterrimin e vrimave te zeza! Ti tani beso ke variant te duash! Mua personalisht nuk me intereson shume as varianti jot dhe as i imi! Po te jet shkrujt qe te shkaterrohet bota, 1 planet me pak!

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  daku vrima e zeze funksionon me shpejtesine e drites dhe jo me shtetet ne te cilat eshte me afer, besoj se diferencen shpejtesi drite dhe shpejtesi makine e kupton.

 7. #7
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  Po pra! Po me ty e kishte inotin ajo! Keshtu qe do bi ne Itali ne fillim!

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  ja dhe gazeta shqip si ka shkruar :
  Enigmat e universit, sa pranė zbardhjes jemi?
  Makineria me pak fjalė pėrbėhet nga njė tunel nėntokėsor, perimetri i tė cilit ėshtė 27 kilometra. Nė pika tė ndryshme pėrgjatė tunelit janė vendosur katėr instrumente masive qė luajnė rolin e mikroskopėve subatomikė. Ato do tė pėrdoren pėr tė analizuar krijimin e energjisė jashtėzakonisht tė madhe nga pėrplasja e dy rrezatimeve me protone. Qėllimi i eksperimentit ėshtė kuptimi i forcave themelore tė natyrės dhe copėzave subatomike, qė janė edhe pėrbėrėsit e lėndės sė universit.

  Por njė eksperiment i tillė ka shkaktuar shumė diskutime?

  Edhe pse "copėzuesit e atomit" janė ndėrtuar edhe mė parė, ky i fundit ėshtė shumė i ndryshėm pėr sa i takon sasisė sė energjisė sė pėrfshirė nė tė. Dy rrezet e protoneve do tė lėshohen nga kahet e kundėrta tė tunelit me njė shpejtėsi qė do t‘i afrohet shumė asaj tė dritės. Kjo do tė thotė qė Pyetja e madhe ato tė bėjnė 11000 xhiro rreth tunelit brenda njė fraksioni tė sekondės. Kur tė kenė fituar shpejtėsi tė madhe, do tė pėrplasen me njėra-tjetrėn dhe rezultati i kėtij "takimi" do tė gjenerojė njė energji rreth 7 herė mė tė madhe se makineritė e tilla tė ngjashme. Njė e tillė Tevatron ndodhet nė Batavia tė Ilinoisit, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Shkencėtarėt e LHC shpresojnė qė tė marrin njė energji tė nivelit 14 teraelektron volt (TeV) dhe nė kėtė mėnyrė tė krijojnė kushtet pėr njė pėrplasje. E fundit e kėtij lloji ka ndodhur gjatė "Big Bang"-ut, kur universi u krijua rreth 13.7 miliardė vjet mė parė.

  Cili ėshtė qėllimi i kėtij eksperimenti?

  Nė mėnyrė qė tė kuptojmė se nga se pėrbėhet lėnda dhe forcat qė e mbajnė atė tė bashkuar dhe unike, ėshtė e nevojshme qė tė arrijmė tė ndajmė pėrbėrėsit e saj subatomikė. Vetėm duke ndarė njė proton, shkencėtarėt janė tė aftė tė shohin se ēfarė ndodh brenda kėsaj copėze jashtėzakonisht tė vogėl tė lėndės. Pėrgjigjja vjen edhe nga copėza mė tė vogla, disa prej tė cilave janė aq tė vogla saqė deri mė tani i janė shmangur "kapjes". Deri nė kėtė moment njohim 12 substanca subatomike dhe 4 forca, por ky ėshtė vetėm fillimi. Ajo ēka ėshtė mė e rėndėsishme ėshtė fakti qė shkencėtarėt shpresojnė qė tė zgjidhin disa prej problemeve mė tė mėdha tė fizikės. Ata shpresojnė pėr shembull qė njė ditė tė unifikojnė tė gjitha forcat e ndryshme tė natyrės, qė nga forcat e vogla bėrthamore brenda bėrthamave atomike e deri te forca e gravitetit, qė vepron mes planetėve tė galaktikave. Ata e quajnė kėtė teori "teoria e gjithēkaje" dhe ekziston shpresa qė LHC do tė japė njė kontribut tė rėndėsishėm pėr zgjerimin e njohurive tona tė deritanishme nė lidhje me ēėshtjet thelbėsore qė kanė tė bėjnė me krijimin, kohėn dhe natyrėn e lėndės.

  A pėrbėn rrezik pėrfshirja nė njė eksperiment tė tillė?

  Ka disa teoricienė qė mendojnė se pėrplasjet mund tė krijojnė disa vrima tė zeza tė vogla. Por edhe nė rast se njė gjė e tillė do tė rezultojė nga eksperimenti, ato do tė jenė tė pėrmasave sub-mikroskopike dhe do tė zhduken brenda fraksionit tė njė sekonde. Megjithatė, numri i shkencėtarėve qė mendojnė se ky eksperiment paraqet rrezik ėshtė i vogėl. Por ata qė janė tė kėtij mendimi mendojnė se vrima e zezė qė mund tė krijohet mund tė "gėlltisė" brenda saj gjithė Gjenevėn, ose botėn mbarė. Disa shkencėtarė rusė kanė sugjeruar se mund tė jetė e mundur qė LHC tė krijojė kushtet qė teorik- isht mund tė mundėsojnė udhėtimin nė kohė. Ata imagjinojnė njė skenar sikur nga kjo vrimė e zezė qė mund tė krijohet mund tė na vijnė nė kėtė realitetin tonė udhėtarė nga e ardhmja, ndėrkohė teoricienė tė tjerė thonė se kėta "udhėtarė" duhet tė kenė pėrmasat e njė grimce atomi pėr tė kaluar pėrmes "vrimave tė krimit", pėrmes hapėsirės dhe kohės.

  Ēfarė do tė ndodhė saktėsisht kur tė nisė eksperimenti?

  Pėr herė tė parė shkencėtarėt do tė tentojnė qė tė fusin njė rreze protonesh brenda njė tuneli dhe t‘i japin asaj shpejtėsi tė madhe pėr tė qarkulluar brenda qarkut. Mė pas, ndoshta njė ditė mė vonė, por me siguri ditėt qė do tė pasojnė, do tė lėshohet rrezja e dytė e protoneve nė kahun e kundėrt me tė parėn dhe ajo do tė fitojė gjithashtu shpejtėsi. Ka mundėsi, edhe pse ėshtė shumė e vėshtirė, qė tė dyja rrezet tė pėrplasen ende pa arritur shpejtėsinė e duhur, por nė njė rast tė tillė eksperimenti do tė dėshtonte. Ai do tė ketė rezultat vetėm kur pėrplasja e rrezeve tė protoneve do tė ketė arritur shpejtėsinė e duhur. Vetėm nė kushte tė tilla mund tė krijohet terreni pėr arritjen e zbulimeve interesante.

  Cilat janė disa nga zbulimet e mundshme?

  Zbulimet mė interesante do tė jenė ato qė pritet mė pak tė ndodhin, apo qė janė tėrėsisht tė paparashikueshme. Megjithatė, ekziston njė copėz subatomike qė teoricienėt janė tė bindur se ekziston. Ajo njihet me pseudonimin "Thėrrmija e Zotit" dhe mund tė na shpjegojė pėr shembull se pėrse lėnda ka masė dhe nė kėtė mėnyrė tė na ēojė nė njė shkallė mė tė thellė njohjeje tė teorisė sė forcave tė gravitetit. Nė nivelet e energjisė sė LHC-sė ka tė ngjarė qė tė regjistrohet edhe ekzistenca e parė e kėsaj thėrrmije. Teoricieni qė e mbėshtet mė fort ekzistencėn e saj ėshtė profesor Peter Higgs, i cili ka besim nė masėn 90% qė kjo copėz qė mban shkencėrisht emrin e tij do tė zbulohet. Por ky ėshtė vetėm njė nga zbulimet e mundshme qė LHC mund tė bėjė. Fizikanėt shpresojnė se makineria do tė zbulojė gjithashtu edhe copėzat misterioze supersimetrike qė mendohet se u krijuan nė fillimet e para tė universit. Teoria e supersimetrisė thotė qė tė gjitha copėzat qė ekzistojnė kanė njė partner mė tė rėndė diku, por deri tanin nuk ėshtė vėrtetuar asgjė. Nėse LHC do tė zbulojė fakte pėr copėzat supersimetrike, mund tė zbulohet edhe arsyeja se pėrse 90% e masės sė universit ekziston nė formėn e "lėndės sė errėt". Sa e vėshtirė ishte tė ndėrtoje njė makineri si LHC? Shumė. Tuneli 27 kilometėrsh ishte shumė i vėshtirė tė ndėrtohej nėn tokė. Magnetet gjigante qė do tė pėrdoren pėr tė arritur pėrshpejtimin e grimcave duhet tė mbahen bashkė me njė forcė qė u reziston tė 500 tonėve pėr metėr katror, ekuivalente me njė avion pėr metėr katror. Ata janė super tė ftohtė, nė temperaturėn -273C, duke e shndėrruar LHC si vendin mė tė ftohtė nė universin e njohur deri mė tani, me njė kapacitet ngrirės pėr tė mbajtur 140 mijė frigoriferė shtėpiakė nė temperaturėn -271.2C. Data e eksperimentit tė sotėm ishte caktuar tre vjet mė parė.

  A ia vlen njė eksperiment i tillė?

  Po... * Ne duhet tė njohim tė fshehtat e universit, pėr tė kuptuar mė mirė vendin dhe rolin tonė nė tė * Kostoja ėshtė qesharake nė krahasim me njohuritė e reja qė mund tė na japė njė eksperiment i tillė Jo... * Kėto lloj zbulimesh mendohet se nuk ndikojnė drejtpėrdrejt nė mirėqenien e jetės sė njerėzve nė kėtė planet * Fizika e grimcave ėshtė mė pak e rėndėsishme se mjekėsia dhe biologjia * Nėse shkencėtarėt kanė gabuar nė pėrllogaritje dhe intuita, atėherė ekziston rreziku i krijimit tė vrimave tė zeza dhe mė pas askush nuk mund tė parashikojė gjė saktėsisht...

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: bing bang, zanafilla e botes

  te pakten u munduan ti afronhen Thėrrmijes se Zotit dhe pse sipas shkencetareve kerkon leshimin e nje energjie teper te madhe.

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Hacker Grek sulmon makinen e kohes CERN

  Ginevra, 13 Shtator 08. per Lirenti.com © 2008 ReniX nga Adnkronos

  Eshte bere publike nga e perditshmja angleze Telegraph qe nje grup hakerash kane sulmuar makinen me te madhe ne bote qe do te zbulonte qelizen e Zotit...
  Hakerat kane modifikuar 1 file te ketij sistemi dhe kane lene shenime ne faqen e CERN; "mos kombinoni telashe..." Ata mbajne emrin e 'Greek security team', Gst
  Ja dhe faqa e tyre lene si mesazh:


  Hakerat nuk i kane shkaktuar deme makineris, por ishin teper fer kompjuterit qe mund te viheshin ne pune makineria gjigande.Pergjegjesi i siguris informatike te CERN James Gillies - thekson se "Kemi shume nivile mbrojtje."E perditshmja Telegraph perfundon se hakerat e Gst kane perdorur hyrjen e e nje punonjesi amerikan per tu futur ne sistem.

  Lirenti.com © 2008

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Hakerat Grek Sulmojne CERN

  Ja dhe imazhi i plot i faqes: Kush deshiron mund ta perkthej dhe ta postoj ēfare shrkuhet aty


 12. #12
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  oh qenka dhe vertet ne gjuhen greke, keshtu qe e perkthejme kollaj.

 13. #13
  i/e rregjistruar 10% Maska e Flashi
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  51
  Reputacioni
  0

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Ishalla kan sukses,se misioni ėshtė tejet i vėshtirė- Dhe mund tė vie shum lehtė fundi i botės,klm

 14. #14
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Ne faqet qe Hakera grek kane sulmuar computerat e e makines te Cern, nuk shkruahet asgje me shume se sa nje paralajmerim qe ata mund te futen kudo dhe se shtetet akoma nuk e dine se cdo te thote siguri, pasi siguria per ta eshte nje fjale qe nuk e njohin. Ata mund te futen kudo. kjo fjale peseritet shume here.

 15. #15
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Pas 10 ditesh magneti me i madhe qe ekzistom (qe ka lene Boten pa fryme), kerkuesi i qelizave te Zotit ka ndaluar per shkak te nje difekti. Shkak ka qene temperatura e larte pasi materiali elio qe sherbente per ftohjen ka rrjedhur nga sistemi. Sipas inxhiniereve riparimi kerkon disa dite. Objektivi eshte ai te gjejne qeliza supersimetrike, origjinen e universit.

 16. #16
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  DETYROHET TE NDALET

  Planet pėr nisjen e copėtimit tė pjesėzave tė Large Hadron Collider (LHC), mund tė shtyhen, pasi inxhinierėt u detyruan tė ndalin punėn pėr shkak dėshtimit tė magnetit


  Dėshtimi, i njohur si shuarje, shkaktoi ngrohjen e 100 magneteve super tė ftohtė tė LHC-sė nė afro 100 gradė C. Zjarrfikėsit u thirrėn pasi qė njė ton i heliumit tė lėngshėm rrodhi brenda tunelit nė Cern, afėr Gjenevės. Rrezja e LHC-sė do tė mbetet e shkyēur gjatė fundjavės, gjersa inxhinierėt tė hulumtojnė seriozitetin e dėshtimit. Njė zėdhėnės i Cern-it i tha BBCsė se nuk ishte ende e qartė se kur mund tė vazhdonte progresi tek akseleratori 6,6-miliardėdollarėsh.
  Gjersa dėshtimi nuk ishte “lajm I mirė,” ai tha se probleme tė tilla priteshin gjatė testimit. Vonesa Rrezet e para pėrreth unazės 27 km tė akseleratorit qė gjendet nėn tokė, u nisėn me sukses para njėjave.

  Hapi i ardhshėm ėshtė qė tė goditen kėto rreze me njėra tjetrėn. Sidoqoftė, gabimi duket se ka pėrjashtuar mundėsinė qė cili do nga kėto eksperimente tė ndodhė javėn e ardhshme, sė paku. Shuarja ndodhi gjatė testimit final tė qarqeve tė fundit elektrike tė LHC-sė, qė do tė autorizoheshin.

  Nė orėn 11,27, tė premten, ditari elektronik i udhėtimit i LHC-sė regjistroi shuarje nė sektorin 3-4 tė akseleratorit, i cili gjendet nė mesin e detektorėve Alice dhe CMS. Njė deklaratė tha se heliumi kishte humbur nėpėr tunel sė bashku me kushtet e vakuumit.
  Gjithashtu shtoi se ishin thirrur zjarrfikėsit e Cern-it. Magnetet me super pėrēueshmėri nė LHC duhen tė ftohen nė 1.9 kelvin pėrmbi zeros absolute, qė tė mund tė drejtojnė rrezet e pjesėzave pėrreth qarkut.
  Si rezultat i shuarjes, temperature e rreth 100 magneteve nė sektorin e fundit tė makinės u rrit nė afro 100 gradė C.

  Njė zėdhėnės i Cern-it konfirmoi se tani do tė ishte e vėshtirė, nėse jo e pamundur, qė tė bėhen goditjet e para testuese brenda javės sė ardhshme.
  Mund tė ketė vonesa tė mėtejshme, pasi qė tė vlerėsohet dėmi i plotė gjatė fundjavės.
  Kjo pengesė ndodhi vetėm njė ditė pasi qė rrezja e LHC-sė ishte kthyer nė lėvizje, gjersa inxhinierėt e ndėrruan njė transformator tė prishur, i cili kishte penguar progresin gjatė javės sė kaluar.

  Burimi: BBC

 17. #17

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Sa i perket ketij informacioni qe ka mar buje e qe na ka trondit te gjitheve duke u munduar te marim sa me shume informacione desha te shtoj se informacionet e para parashikohen te dalin ne muajin dhjetore.Kete makineri e kane kritikuar publikisht dy qytetare duke thene se do kete demtime shume serioze(gllaberitjen e tokes) dhe nga pikerisht kjo teoreme nje vajze 16 vjecare ka vrare veten duke lene nje shenim se"cfar i duhet jeta asaj kur toka do perthithej nga nje makine e krijuar nga vete dora e njeriut".
  Jane 25% te materies ne gjithesi qe njerzimi ne kohen e sotme nuk ka ide fare se qka jane ato "grimca",grimca kto qe jane quajtur "grimcat e zotit",e qe shpresojme te zbulohen nga kjo makineri.

 18. #18
  i/e rregjistruar 20% Maska e Negativ
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Vendndodhja
  Podujevė
  Postime
  135
  Reputacioni
  0

  Re: Bing Bang, zanafilla e botes! Cern. kerkohet qeliza e Zotit!

  Jam perkrahes i Teoris se Big Bangut ,gje qe e verteton edhe egzistencen e Zotit.

  Sipas kesaj Teorie Universi eshte krijuar prej nje pike Vellimi 0 , e cila ka shperthyer dhe qdo here zgjerohet.
  Tash lindė Pyetja kush e ka krijuar kete Pike Vellimi?

 19. #19
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Dihet......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. CERN, imazhet e para tė “Big – Bang”
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-11-2010, 09:53 PM
 2. Kėrkohet njė testues birrash
  Nga MAJDI nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2010, 02:58 AM
 3. Kerkohet Ndihme - Lexo pse?
  Nga ReniX nė forum Bashkėpuno, Propozoni Idet Tuaja
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-06-2009, 03:15 PM
 4. bing bang, zanafilla e botes
  Nga kuklla nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 01-01-1970, 01:00 AM