Gjenerali i ushtrise se vdekur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Gjenerali i ushtrise se vdekur

  Nje permbledhje e shkurter e librit me te njejtin titull te Ismail Kadarese

  Njė gjeneral dhe njė prift kanė ardhur nė Shqipėri rreth njėzet vite pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore nė njė kėrkim arkeologjik. Misioni i tyre ėshtė tė zhvarrosin trupat e ushtarėve tė vendit tė tyre, por ajo ēka ata zbulojnė janė kujtimet, gjysmė tė ndrydhura, tė tmerreve tė veēanta shqiptare tė asaj lufte. Subjekti i romanit tė pare tė Ismail Kadaresė, qė pėr here tė parė ėshtė botuar nė vitin 1963, i cili ishte fituesi pėrurues i ēmimit Man Booker International Prize, ėshtė zhgėnjyeshėm i thjeshtė. Gjenerali dhe prifti, asnjėherė tė emėrtuar, nga njė vend nė mėnyrė tė ngjashme i paidentifikuar (megjithėse kuptohet qartė qė ėshtė Italia), rrugėtojnė nėpėr Shqipėri, nė udhėtimin e tyre tė shėnuar jo vetėm nga eshtrat dhe dhėmbėt por gjithashtu edhe nga copėzat dhe mbeturinat e ngjashme tė fragmentarizuara tė historisė: me gunga, tė lodhur dhe tė pastrehė. Gjenerali e sheh vetveten si njė mesi ushtarak, qė lehtėson therjen e vdekjes duke hequr tė vdekurit nga shtėpitė e tyre tė pėrkohshme: “Gjeneralėt e tjerė kanė udhėhequr ato kolona tė pafund tė ushtarėve nė disfatė dhe shkatėrrim. Por ai, ai ka ardhur t’i rinxjerrė nga harresa dhe vdekja ata qė kanė mbetur”. Zemėrgur, kryelartė nė njė mėnyrė qė vetėm paturpėsia ushtarake mund tė jetė, dhe i pavėmendshėm ndaj shqiptarėve pėrreth tij, gjenerali beson se misioni i tij ėshtė vetėm paqėsor, por takimet e papritura tė tij provojnė dhunėn e mbledhur nga e kaluara, tė varrosur apo e kundėrta. Ēdo fjalė, ēdo fakt, ēdo kockė e shpėrbėrė merr njė kuptim tė dytė, dhe pastaj njė tė tretė: Njė ushtri e tėrė ėshtė shndėrruar nė “disa tonė fosfor dhe kalcium”, grafitet e ashpra janė pėrkujtues tė parullave fashiste tė shkalafitura njė kohė nė trupat e shqiptarėve, dhe secila medalje e luftės nė kraharorin e njė shqiptari reflekton, sikurse tė ishte pasqyrė, fytyrėn e njė ushtari tė vrarė qė duhet zbuluar. E kaluara ka humbur pak nga fuqia e vet; njė punėtor lokal, ndoshta i gėrvishtur nga njė kopsė e ndryshkur apo i gėrvishtur rastėsisht nga kocka, fiton njė infeksion tė shpejt dhe vdes. Gjenerali, gjithashtu, ėshtė i infektuar, nga njė sėmundje e gjatė jovdekjeprurėse: ajo e mirėkuptimit. Kadare ndanė vetėm copėrat e pėrvojės sė kohės sė luftės, mbetjet e lėna mbrapa: ditari i njė dezertori, njė monument i atyre qė janė vrarė nga gjakatarėt italianė tė batalionit Blu, njė histori e shkurtėr e treguar nga njė plakė nė njė dasmė. Efekti i atyre copėzave ėshtė kthimi i gjeneralit mendjemadh tė deritanishėm nė njė oficer tė vdekjes, qė mobilizon njė ushtri fantazmash. “Sapo tė shoh dikė – kushdo qoftė ai – automatikisht filloj tė nxjerrė flokėt e tij, pastaj faqet e tij, pastaj sytė e tij, sikur tė ishin diēka tė panevojshme, diēka qė thjesht po mė parandalon nga depėrtimi nė thelbin e tij”, shėnon gjenerali. “A kupton? Ndihem sikur kam kaluar nė njė mbretėri eshtrash, tė kalciumit tė pastėr”. Ai nuk dėshiron mė tė kompletojė punėn e tij, dhe pėr njė kohė tė gjatė ua mbyll derėn tė gjitha historive tė pjesshme, tė pakompletuara qė i ka dėgjuar si pjesė tė misionit tė tij. Nė vend tė kėsaj, ai personalisht duhet tė mbajė nė kurriz barrėn e tmerreve tė luftės: “Pastaj ai veshi pallton e tij, mori edhe njėherė thesin, e ngriti ngadalė deri tė shpatullat e tij, dhe iku nga aty, i kėrrusur poshtė barrės sė tij, i poshtėruar, sikur tė ishte duke e mbartur tėrė turpin dhe barrėn e tokės nė shpinėn e tij”. Natyra dyfish e ndėrruar e pėrkthimit, me versionin anglisht tė pėrkthyer nga pėrkthimi nė frėngjisht i origjinalit nė shqip, krijon diskutime pėr prozėn e Kadaresė, tė hollė nė rastin mė tė mirė, por tė zhveshur, ngadalė botės pak tė shkėlqyer qė “Gjenerali i ushtrisė sė vdekur” cilėsohet i krahasueshėm me Kafkėn dhe Borgesin. Kadare ka qenė simbolikisht njė minimalist i frikėsuar, dhe veprat e mė vona si “Pallati i ėndrrave” dhe “Prilli i thyer” do tė shqyrtonin totalitarizmin dhe grindjet tradicionale tė gjakmarrjes nė njė prozė tė ngjashme shpirtėrore kalimtare. Emrat, vendet, ndjenjat janė hedhur tė gjitha pamėshirshėm, duke lėnė pėrqendrimin tė nxjerrė perfekt tė tmerreve tė luftės. “Mbetjet qė gėrmojmė pėrbėjnė krejt thelbin e luftės, mund tė thuash”, njė burrė qė hap varre i bėnė vėrejtje gjeneralit. “Ēka mbetet kur tė pėrfundojė e tėra; fundėrrina pas reaksionit kimik”. Libri i hollė i Kadaresė gjithashtu e ka reduktuar luftėn nė kuintesencėn e saj – tė vdekurit dhe ata tė lėnė mbrapa me kujtimet e tyre.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Re: Gjenerali i ushtrise se vdekur

  Dhe pse ka shume kritika, eshte dhe ngelet nje shkrimtar teper i zoti

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Negativ
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Vendndodhja
  Podujevė
  Postime
  135
  Reputacioni
  0

  Re: Gjenerali i ushtrise se vdekur

  E kam lexuar kete romanin vite me pare

  Ishte jashtezakonisht interesant me gjenerealin i cili kerkon trupat e ushtareve te vdekur gjate luftes se fundit ne shqiperi.
  Ai me ekipin e tij kalojne sfida te ndryshme ca pre tyre dhe vdiqen nga semundjet..

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e mala
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Ismail Kadare ka qene nje shkrimtar shum i talentuar,dhe po ti shikosh veprat e tij apo fjalet e urta mund ta shohesh qe te gjitha kan te bejn me kohen e sotit dhe te gjitha lidhen me problemt aktuale qe i ka shteti jon .

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  a ,un te me ndihmoj ndokush te gjen permbledhjen e vpres princi dhe i varferi nga mark tuen

 6. #6
  i/e rregjistruar Maska e mala
  Anėtarėsimi
  Dec 2009
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  gjenerali i ushtrise se vdekur

  ket roman ende nuk e kam lexuar krejt mirpo me pleqen shum sepse disa pjes e ketij romani i kam lexuar edhe ne shkoll dhe me kan pelqyer shum sidomos personazhi plaka nic edhe tem shum shum e qelluar

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  mua me duket se eshte vepra krzesore e tij

 8. #8
  i/e rregjistruar Maska e Vlora islami
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  1
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Sapo e lexova ket veper dhe me pelqeu shum ua sugjeroj te gjitheve ta lexojne kete veper se fitova shum gjera te cmueshme dhe te arta..!!

 9. #9
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Kjo veper me pelqen shume!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-04-2010, 10:53 PM
 2. Kushtuar Ushtrise Greke
  Nga CoLd FiRe nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-04-2010, 01:48 AM
 3. New Yorkut, 5 tė vdekur nga zjarri
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 01:26 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 11:42 AM