“Fobitė janė shpesh objekt pėr shaka, mirėpo kur tronditeni do tė kuptoni se qeshja me tė ska asgjė tė pėrbashkėt" - psikologia Jerilyn Ross.

Fjala "Fobi" tregon njė frikė tė fortė, njė frikė joreale nga sendet, ndodhitė apo edhe ndjenjat. Reann Dumont i cili tė sėmurėt nga fobia i shėron mė shumė se njėzet vjet pa se "Shumė njerėz pėr t'ju shmangur situatave tė ndryshme ata bėhen tė burgosur shtėpiak, apo jetojnė me njė vėshtirėsi, ku shumica pėrdorin alkool, ku mė vonė shfaqen edhe probleme tjera serioze"

"Rreth 3/4 katėrtat e njerėzve me fobi nuk kėrkojnė ndihmė. Nė shumė raste ndikohen edhe nga turpi, pasi ērregullimet psiqike nė disa kultura janė tė stigmatizuara si diēka e turpshme. Disa nuk mund tė jenė nė dijeni se ēfarė po ndodh me tė, dhe nuk e dinė se ku duhet tė kėrkojė ndihmė, disa kanė frikė edhe nga vet shėrimi" kjo tregohet edhe ne raportet e mbajtura per kėta pacient.

Ekzisotojnė me qindra fobi tė njohura, mirėpo shkenctarėt i klasifikojnė nė tri kategori: Fobitė tė cilat janė tė koncentruara nė objekte apo situata si insekte, kafshė, fluturime dhe nga hapsirat e mbyllura.
Fobia shoqėrore karakterizohet me frikėn nga turpi publik si nė rastet kur duhet tė mbahet ndonjė fjalim.
Ablutophobia- Frika nga pastrimi dhe larja
Achluophobia- Frika nga terri
Agliophobia- Frika nga dhimbjet
Ailurophobia- Frika nga macja
Anuptaphobia- Frika nga vetmia
Bibliophobia- Frika nga librat
Carnophobia- Frika nga mishi
Catoptrophobia- Frika nga pasqyrja
Chionophobia- Frika nga bora
Clinophobia- Frika nga shtrati
Dikephobia- Frika nga drejtėsia
Didaskaleinophobia- Frika pėr tė shkuar nė shkollė
Dystychiphobia- Frika nga aksidentet
Ecophobia- Frika nga shtėpia
Eleutherophobia- Frika nga liria
Eurotophobia- Frika nga gjenitalet femėrore
Ergophobia- Frika nga puna
Gamophobia- Frika nga martesa
Genophobia- Frika nga seksi
Gerascophobia- Frika nga pleqėria
Glossophobia- Frika e mbajtjes fjalimit nė publik
Heliophobia- Frika nga dielli

Nga: Armando Jaupi - Start