Njė spital nė New York ėshtė duke hedhur hapat e parė pėr tė kryer transplantin e parė tė mitrės nė Shtetet e Bashkuara. Mjekėt nė Arabinė Saudite e provuan transplantin disa vjet mė parė, por u detyruan qė ta rihiqnin mitrėn e transplantuar tre muaj pas ndėrhyrjes kirurgjikale, si pasojė e trompozave nė gjak.

Tani njė mjek nė Neė York thotė se ėshtė *koha qė tė provohet pėrsėri pėr kėtė lloj transplanti. Nė Spitalin e Doėntown nė New York, mjekėt janė duke u pėrgatitur pėr tė kryer *pėr herė tė parė *transplantimin e njė mitre. Procdura mund tė jetė e tillė: Kirurgėt *transplantojnė *mitrėn e dhuruar, nėpėrmjet njė prerjeje nėn kėrthizė. Mė pas njė embrion i ngrirė vendoset nė vendin pėrkatės nė mitėr.

Gruaja mund tė lindė me anė tė operacionit cezarian. Mbas lindjes, mitra e dhuruar do tė hiqet nga trupi i gruas, qė ajo tė mos ketė mė nevojė qė tė marrė ilaēet qė ndihmojnė organizmin tė bashkėjetojė me organin e transplantuar. Por sado e pėrparuar, procedura ka ngritur shqetėsime etike dhe mjekėsore.

Dr. Sheriman Silbert ėshtė specialist pėr fertilitetin. “Nėse organizmi e lufton mitrėn e transplantuar nė njė moment tė caktuar gjatė shtatzanisė, kjo do tė krijonte njė problem mjekėsor tepėr serioz”. Nė njė rast tė tillė do tė vihej nė rrezik si jeta e nėnės edhe e fėmijės.

Mjekėt e spitalit Downtown nė New York, thonė se nė fillim transplantimi i mitrės do tė provohet tek majmunėt, dhe tre muaj mė vonė do tė bėhet pėrpjekja e parė pėr transplantim tek njė grua. Dr. Giuseppe Del Priore ėshtė duke intervistuar kandidatet e mundshme: “Ne kemi shpenzuar 10 vjet dhe mijėra e mijėra orė pėrpjekje pėr ta kryer sa mė e sigurt qė tė jete e mundur transplantin. Dhe personi qė do tė jetė kandidatja e parė duhet tė jetė shumė e qartė pėr rrezikun e mundshėm

.” Rreziqet, kanė ngritur disa shqetėsime etike. Disa njerėz mendojnė se arsyeja e vėrtetė pėr njė transplant ėshtė *tė shpėtojė jetė njerėzish dhe jo tė rrezikojė jetėn e dikujt. *Lori Andrews ėshtė profesore e bioetikės nė *Ēikago. “Ne e kryejmė transplantin e veshkave vetėm pėr njerėzit tė cilėt janė nė rrezik tė vdesin pa tė: ne nuk rrezikojmė jetė njerėzish”

Por transplantimet po ashtu synojnė edhe pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės. Nė Francė dhe Kinė janė bėrė transplantime tė fytyrės. Transplantimet e dorės po ashtu po bėhen gjithnjė e mė tė zakonshme. Pėr gratė tė cilat nuk mund tė lindin si pasojė e kancerit, apo sėmundjeve tė tjera, transplanti i mitrės u jep shpresė se njė ditė mund tė kenė mundėsinė tė rrisin njė fėmijė qė lind nga trupi i tyre. “Mundėsia pėr tė mbajtur nė krahė fėmijėn tim, do tė ishte njė dhuratė e paimagjinueshme”, thotė Xhudi Brunstein, njė e mbijetuar nga kanceri.

(c) Koha Jone 2007