Acidi laktik, energjia alternative e trurit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Acidi laktik, energjia alternative e trurit

  Receta Gatimi

  Acidi laktik, energjia alternative e trurit

  [attachment=0:kmp2c3pf]palester.jpg[/attachment:kmp2c3pf]

  Truri djeg energji alternative kur organizmi ėshtė nėn sforcim dhe gjendet nė njė sasi tė pakėt glukozi. Truri arrin tė pėrdorė acidin laktik.

  Ky ėshtė rezultati i njė kėrkimi tė studiuesve tė Universitetit tė Kopenhagenit nė Danimarkė dhe Universitetin e Amsterdamit, publikuar nė revistėn Faseb Journal.

  Pėr tė arritur nė kėto konkluzione, kėrkuesit kanė vėzhguar qarkullimin e gjakut nė trurin nga truri nė njė grup vullnetarėsh tė cilėt kishin ndėrmarrė ushtrime fizike tė lodhshme.

  U arrit tė zbulohej se gjaku nė rrugėn drejt trurit ka njė pėrbėrje tė lartė acidi laktik.

  Analizat e fundit treguan se truri nuk e magazinonte tė gjithė acidin, por e pėrdorte si burim energjie alternative bashkė mė sasinė e ulėt tė glukozės.

  Top-Channel
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Metoda alternative per renien e flokut !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2012, 01:33 PM
 2. Mozilla paraqet njė alternativė ndaj Chrome OS
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-06-2011, 09:37 AM
 3. Shqipėria nė black-out, ndėrpritet energjia nė gjithė vendin
  Nga Erlindi nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 04:45 PM
 4. Acidi folik dhe rreziku nga karcinoma
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2009, 10:20 PM
 5. Acidi folik dhe masa e tė porsalindurit
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 09:15 AM