Linux Tips & tricks


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Linux Tips & tricks

  Receta Gatimi

  Si te instalojme Kubuntu (nepermjet Gnome)

  Kodi:
  sudo apt-get install kubuntu-desktop

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Linux Tips & tricks

  Si te instaloj swiftfox

  Add the Swiftfox repository

  Kodi:
  sudo gedit /etc/apt/sources.list
  Shtojme kete me poshte ne fund

  Kodi:
  deb http://getswiftfox.com/builds/debian unstable non-free
  Dhe japim urdherat me poshte nje nga nje sipas radhes, dhe pas cdo urdheri bejme ENTER.

  Kodi:
  sudo apt-get update
  http://getswiftfox.com/proc.htm Ketu klikojme CPU compatibility

  Kodi:
  sudo apt-get install swiftfox-pentium4

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Linux Tips & tricks

  Si te instalojme Automatix2

  Japim njeri pas tjetrit urdherimet e meposhtme.

  Kodi:
  echo "deb http://www.getautomatix.com/apt gutsy main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
  Kodi:
  gpg --import automatix2.key
  Kodi:
  gpg --export --armor E23C5FC3 | sudo apt-key add -
  sudo apt-get update

  Kodi:
  sudo apt-get install automatix2
  Gjithashtu, nese doni mund te zbrisni arkivin deb me poshte

  http://www.getautomatix.com/apt/dists/g ... _amd64.deb ose
  http://www.getautomatix.com/apt/dists/g ... y_i386.deb

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Linux Tips & tricks

  Si te instalojme Avant Window Navigator

  Shtojme keto repositories tek /etc/apt/sources.list

  Kodi:
  deb http://download.tuxfamily.org/syzygy42 gutsy avant-window-navigator
  deb-src http://download.tuxfamily.org/syzygy42 gutsy avant-window-navigator
  Japim me radhe urdherimet

  Kodi:
  sudo apt-key add reacocard.asc
  Kodi:
  rm reacocard.asc
  Kodi:
  sudo apt-get update
  Kodi:
  sudo apt-get install avant-window-navigator-bzr awn-core-applets-bzr

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Linux Tips & tricks

  Compression tools

  Kodi:
  sudo apt-get install rar unrar
  Kodi:
  sudo apt-get install p7zip-full
  Kodi:
  sudo apt-get install unace

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Linux Tips & tricks

  Ndryshimi i ngjyrave fonts tek panel

  I japim dritares se terminalit

  Kodi:
  gedit .gtkrc-2.0
  Do te hapet nje text arkivi tek i cili nese eshte bosh plotesojme te meposhtmet. Nese ka permbajtje i bejme Paste ne fund.

  Kodi:
  style "my_color"
  {
  fg[NORMAL] = "blue"
  }
  widget "*anel*" style "my_color"
  Atje ku lexon blue vendosni ngjyren qe doni dhe shtypni save.
  Pasi i keni ruajtur e mbyllni dhe i jepni dritares se terminalit keto.

  Kodi:
  killall gnome-panel

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Linux Tips & tricks

  faleminderit per keto udhezime, jane vertet te nevojshme per nje perdorues Linux.

 8. #8
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  per te gjitha llohet e linukseve, njesoj jane keto komanda??

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Top 10 Shperndaresit per Linux
  Nga EMAUS nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-04-2013, 07:27 AM
 2. Ubuntu Linux 12.04
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 09:25 PM
 3. Liber Elektronik: Windows 7 Tips & Tricks
  Nga vaaldr1n nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2012, 08:43 AM
 4. 1000 Photoshop Tips and Tricks
  Nga Erdi nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-03-2011, 02:16 PM
 5. si tja bej per te shkarkuar linux?
  Nga aurel nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 09:18 PM