Instalimi KDE 4.1 ne Ubuntu Linux


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Instalimi KDE 4.1 ne Ubuntu Linux

  Receta Gatimi

  Instalimi i KDE ne UBUNTU  Sic e dine te gjithe perdoruesit e Linux, KDE eshte nje desktop environment per Unix. Ne kete teme do te shpjegohet si instalohet versioni i fundit KDE 4.1 ne Ubuntu. Nqs doni me shume informacione rreth KDE vizitoni http://www.kde.org/.
  Pra Ubuntu vjen me gnome si desktop environment dhe ata qe duan te shtojne KDE ne hapat e meposhtem do ju tregojm si ta kryeni instalimin fare thjesht.

  Hapi 1 - shtojm KDE 4.1.0 Repositories
  Shkojme tek System -> Administration -> Software Sources


  Third-Party Software, dhe pastaj klikojme butonin Add


  Shkruajme kete kod:
  Nje pamje tille:


  Konfermoje dhe do te shikoni:


  me pas Reload:


  Hapi 2 - Instalimi i KDE 4.1.0

  Hapim dritaren e terminalit dhe shkruajme:
  Kodi:
   sudo apt-get update && apt-get install kubuntu-kde4-desktop
  Ja pamja:


  Klikoni mbi YES


  dhe vazhdoni proēeduren duke zgjedhur preferencat.

  Ne fund do te keni te instaluar KDE ne sitemin tuaj opetativ Ubuntu, dhe mund ta zgjidhni ne dritaren e hyrjes se sistemit.  Tutorial © Lirent Network

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  po ne fedora a mund te behet?

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po mund te behet, por mund te shikosh nqs e ka ne nisje vet fedora me duket. Zgjidh KDE

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ubuntu Linux 12.04
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 09:25 PM
 2. Instalimi i Ubuntu dhe krijimi i particionit tė ri
  Nga Atlantis nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-10-2011, 02:17 PM
 3. Instalimi i kamerės nė Ubuntu 11.04
  Nga Atlantis nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-08-2011, 09:24 PM
 4. Instalimi i Linux - Pyetje
  Nga irfan nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-05-2008, 10:40 PM
 5. Video - Instalimi i Linux Ubuntu nė Shqip (filmim)
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 09:52 AM