Epilepsia (nga greqishtja e vjetėr ????????, epķl?psis - shpėrthim, sulm; nga latinishtja epilepsia si dhe nga greqishtja e sotme ?????????, epķl?ptos - sulmoj, kap) ėshtė njė sėmundje me sė paku dy sulme epileptike (sulme me ngėrēe), tė cilat shkaktohen pa asnjė arsye e cila mund tė parashikohet.

Njė sulm epileptik shkaktohet si pasojė e shkarkimeve sinkrone paroksizmale (nė formė tė sulmeve) tė qelizave nervore tė trurit, gjė qė dėrgon tek sjelljet apo gjendjet shpirtėrore stereotipike. Kjo sėmundje ka pėr tė sėmurin ndikim tė madh nė jetėn e tij tė pėrditshme, dhe kjo gjė duhet tė merret parasysh gjatė mjekimit tė saj.

Po ashtu edhe tė kafshėt mund tė paraqitet njė sėmundje, qė ka njė pamje tė ngjashme me epilepsinė tek njeriu.
Nė mėnyrė shumė tė thjeshtėzuar epilepsia mund ndahet nė kėto dy forma:

* Epilepsia fokale (e pjesėrishme)
* Epilepsia e gjeneralizuar (e pėrgjithshme)
* Medikamente kundėr ngėrēit (pėrpėlitjes, spazmės) – Antikonvulsiva/Antiepileptika:
o Gjatė sulmit epileptik akut si dhe gjatė sulmit tė rėndė (Status epilepticus): Benzodiazepine (Lorazepam, Diazepam, Clonazepam, Midazolam dhe Nitrazepam)
o Pėr tė parandaluar sulmet (si monoterapi): Valproat, Carbamazepin, Oxcarbazepin.
o Po ashtu pėr tė parandaluar sulmet, mirėpo si medikamente tė dorės sė dyte, pasi qė kanė shume ndikime tė padėshiruara: Phenytoin, Phenobarbital dhe Primidon.
o Pasi qė monoterapia (terapia me vetėm njė medikament) te njė numėr i pacientėve nuk ka rezultate tė kėnaqshme, mund tė merret parasysh edhe terapia duke kombinuar dy medikamente tė ndryshme. Nė kėtė rast mund tė pėrdoren: Gabapentin, Tiagabin, Vigabatrin, Mesuximid, Ethosuximid, Lamotrigin, Felbamat dhe Topiramat
* Kirurgjia e epilepsisė
* Stimulimi i Nervus Vagus