DEPRESIONI


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e monellina
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  ...ne imagjinaten tende...
  Postime
  102
  Reputacioni
  0

  DEPRESIONI

  Receta Gatimi

  Depresioni shkurtimisht


  Depresioni ėshtė njė sėmundje qė duhet tė merret seriozisht. Depresioni shoqėrohet mes tjerash me disponim tė pikėlluar, gjendje frike, shqetėsim tė brendshėm, pengesa nė tė menduarit dhe nė gjumė. Ai karakterizohet pėrmes ērregullimit tė metabolizmit nė tru.

  Pikėllimi (mėrzia) ose disponimi i pikėlluar, pėr shembull pas njė humbjeje tė rėndė, nuk ėshtė depresion, sipas kriterieve diagnostike
  · Depresivėt nuk mund tė gėzohen dhe kanė vėshtirėsi tė mėdha qė t’i marrin edhe vendimet e thjeshta.

  Depresionet shoqėrohen shpeshherė me dhimbje trupore.

  Depresionet munden tė dallohen kryesisht me ndihmėn e pyetjeve tė qėlluara

  Ndjenjat e paarsyeshme tė fajit bėjnė pjesė nė shėnjat kryesore tė njė depresioni

  Tek disa njerėz, mė shpesh tek burrat, njė depresion mund tė tregohet edhe krejt ndryshe. Nė vend tė pikėllimit dhe mbylljes kėta persona reagojnė me agresivitet, zemėrim dhe/ose konsumim tė shtuar tė alkoolit. Nėn rrethana tė caktuara ata ushtrojnė sport nė mėnyrė shumė tė tepruar, ndihen tė stre-suar dhe tė djegur

  Depresivėt, sikurse tė gjithė njerėzit e sėmurė rėndė, kanė nevojė pėr mirėkuptimin dhe pėrkrahjen nga rrethi i tyre.

  Depresionet janė tė shėrueshme. Pėr trajtim qėndrojnė nė dispozicion medikamente qė ngrisin disponimin (antidepresivėt) dhe forma tė ndryshe tė terapisė pėrmes bisedave.

  Antidepresivėt nuk ndikojnė menjėherė. Kryesisht kalojnė disa ditė e deri disa javė deri tek pėrmirėsimi i dhimbjeve.

  Antidepresivėt trajtojnė shenjat (simptomet) e depresionit. Andaj ato duhet tė mirren pėr aq kohė sa zgjat sėmurja.

  Depresionet qė shpeshherė riparaqiten mund tė trajtohen nė mėnyrė parandaluese.

  Depresionet shpesh janė shkaqe tė veprimeve suicide (suicid = vetėvrasje). Rreziku suicid mund tė dallohet me kohė dhe tė rrezikuarit nga suicidi duhet sa mė shpejt qė mundet tė shkojnė nė trajtim mjekėsor.

  Pėr tė rrezikuarit nga suicidi (vetėvrasja) krahas kėshillimit nga mjeku shtėpiak ose specialisti qėndrojnė nė dispozicion qendra tė intervenimit krizor, shėrbime psikosociale ose pėrkujdesja e pėrmes telefonit.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Flashi
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  51
  Reputacioni
  0

  Re: DEPRESIONI

  Po eshte e vertete se depresioni manifestohet te ata njerėz qe ne nje fare menyre nuk ju realizohen deshirat me thelbesore.Duke mos i perjashtuar edhe rastet tjera si psh. Pasojat e luftes,humbja e te dashurit-es,te ndonje anetari te familjes,kriza sociale-ekonomike etj.Depresioni munde te eliminohet ne shumicen e rasteve ne qofte se ai person qe eshte ne depresion _edhe ate per ndonje arsye kuptohet duhet te shkoje sa me pare te Neuropsikiatri,Psikologu dhe te trajtohen me terapi te nevojshme dhe ligjerata keshilluese.Ku per fat te keq pas perfundimit te luftes ne Kosovė,ka ix raste qe disa edhe i kan dhene fund jetes se tyre ne forma te ndryshme si psh.varja ne litar.vetevrasja me revole etj..Ne funde i uroj te gjithe njerzimit fat dhe lumturi ne Jetė.....

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e briken
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  tiran
  Postime
  115
  Reputacioni
  11

  Re: DEPRESIONI

  Ne te vertet depresioni eshte nje mbikarkim i trurit...
  kur dikush ka shum strese,apo probleme qe nuk arrin
  ti rralizoj dot. Fillon te kete stres dhe i largohet gjumi. edhe truri
  fillon edhe nuk fle, fillon te flasi me vete, edhe keshtu vazhdon
  qe truri te mbikarkohet , edhe arrin ne depresjon..

  ky eshte mendimi ime .

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13

  Re: DEPRESIONI

  Ehm.... te flasesh per trurin, eshte nje gje teper e nderlikuar: reagon ne menyre te ndryshme nga njeri ne njeri, mendon se ke kuptuar ndonje gje, kur papritur te habit dhe te lene pa fjale....
  Truri: nje makine perfekte, gjithmone ne zhvillim!

  Gjithsesi semundjet mendore duhen marrur seriozisht, fiximet e trurit jane te tmerrshme: te ndryshojne komplet realitetin, veshtire te jene kuruese!!!

  Mos perdorni shume emisferin e majte te trurit: aty ku mblidhen mendimet, llogjika, etj, por ate te djathtin: kreativitetin, intuiten, kujtimet, etj.... (mendoj se pak shaka lejohet ne nje teme kaq delikate)!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si mund te shpetoni nga depresioni
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-11-2012, 11:52 PM
 2. ''Depresioni'
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2012, 05:10 PM
 3. Luani ne kompjuter nese ju ka kap depresioni
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 22-04-2012, 11:16 AM
 4. Depresioni, vetvritet me arme nje 49 vjecar
  Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2007, 03:02 PM