Turshi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Turshi

  TURSHI DOMATE
  Domatet shpohen me pirun 2-3 here dhe vihen ne kavanoza 5 kileshe,ne ato 1-2 kile nxe vetem 3 4 kokra nqs i do te behen shpejt shellira(uji me kripe )hidhet i vakur,qe te dalin sa me te mira domatet duhet te jene te forta jeshile ne te verdha,pasi mmbulohen me shellire ju vihet dicka e rende persiper qe ti detyroje domatet te rine poshte dhe te mos ngrihen ne siperfaqe se pastaj kalben.nqs eshte ftohte lihen per 2 muaj nqs eshte ngrohte kontrollohen pas 40 ditesh.

  LAKER ARME
  pasi pritet lakra ne 4 pjese veprohet si per domatet

  piperka turshi

  veprohet si per domatet por duhen piperka gjatore dhe qe te jene pak djekese vihet nje piperke djekese(per ata qe ju pelqen te pine raki ose votke)

  laker ruse

  lakra priet holle,4-5 karota te prera ne kuadrata ose rondele, majdanos nje tufke e prere trashe dhe piper i zi koker,pak rosmarine(mos tepro me eresa se nuk del e mire)ose pak selino
  (kjo perdoret dhe per te mbushur piperkat poce ose bullgare nqs i mbani mend)

  Pergatitja e shellires pra ujit me kripe

  per cdo 1-2 kile uje 1 dore kripe (varet nga dora nqs e ke te madhe me pak)dhe trazohet derisa kripa te shkrihet

  qe te dalin sa me te mira rekomandohet tju vihet dicka e rende persiper perara se te mbullet kapaku dhe nuk nderohet uji se pastaj jane per tu hedhur.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  12

  Re: Turshi

  Une shyqyr kam nje supermarket ketu afer, ku shiten gjera te eksportuara: si per djathe, suxhuk, hallva dhe turshi, keshtu qe her pas here e shuj nepsin...! Dhe c'fare turshish, mmmmm!

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12

  Re: Turshi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Insomnia
  Une shyqyr kam nje supermarket ketu afer, ku shiten gjera te eksportuara: si per djathe, suxhuk, hallva dhe turshi, keshtu qe her pas here e shuj nepsin...! Dhe c'fare turshish, mmmmm!
  Mos banojm ne te njejtin qytet un e ti se edhe un e kam afre supermaketin dhe i mar trushi te koservuara

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  12

  Re: Turshi

  Ku i dihet?!

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  po sado qe ti blini turshite nuk jane asnjehere si ato te bera ne shtepi...
  mmm turshi patellxhanesh i ben mami im qe cte hash, me thene te drejten mua sme qellojne kur i bej...

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  te une ne shpi i ben gjyshja me ca marifete........eeeee sa te mira dalinnnnnnn

+ Pėrgjigju tek Diskutimi