Moderatorja e disa spektakleve nė “Top Channel” tregon sekretet e jetės jashtė ekranit dhe pse ka vendosur tė jetė vetėm. Sfida e saj e fundit ėshtė show “Ti vlen”. Ishte njė surprizė pėr tė, pasi mėsoi se do tė ishte moderatore e kėtij spektakli tė ri nė “Top Channel”, vetėm njė javė para transmetimit, sepse ndodhej pėr disa ditė nė Londėr tek familjarėt e saj. “Ndihem me fat, qė jam moderatore e kėtij show popullor, ku pėrfshihen tė gjitha grupmoshat”, tha ajo pė “Panorama Plus”. Formati i kėtij spektakli bėn qė pėrgjegjėsia tė bjerė mbi anėtarėt e jurisė, tė cilėt vlerėsojnė dhe bėjnė spektakėl. Por ajo ka fatin tė shohė njerėz tė etur pėr famė, dhe qė kanė ėndėrruar gjithė jetėn pėr tė shkelur nė njė skenė tė vėrtetė ėshtė Albana. “Mė pėlqen t’i ngacmoj konkurrentėt dhe gjėja mė e bukur ėshtė kur i pyes si u ndien, pasi kanė marrė vlerėsimin e jurisė”. Dhe ky ėshtė njė spektakėl, qė ajo e bėn me shumė sportivitet, pasi tashmė i janė bėrė disa spektakle, qė drejton. Dhe mbase nuk i kishte shkuar mendja se do tė mbėrrinte deri kėtu, po tė rikthehet 6 vite mė parė kur nė “Top Channel” nisi punė si montazhiere. Nuk ka si tė mungojė nė “Top select” nė “Top Fest”, e nuk mund tė harrojė rendjet nėpėr Tiranė dhe gjithė qytetet e Shqipėrisė, madje deri nė Prishtinė, pėr tė realizuar emisionin “Kupid”, njė formulė dashurie, qė shpejt u zbulua, arsyeja pse Albana vendosimos ta vazhdonte mė. “U pėrballa me mentalitete tė tilla, por tashmė e shoh qė ka tė rinj, qė u mungon ai format, dhe madje ende marr e-maile. E ndoshta kohėn qė kalonte duke rendur pas tyre, tani e shfrytėzon pėr pasionin e saj tė hershėm, pikturėn, pėr tė cilėn ėshtė diplomuar. Nuk ia kemi parė pikturat, por ajo ka vendosur tė na i prezantojė nė pranverė, kur ka vendosur tė ēelė ekspozitėn e saj tė parė personale. Si pėr tė treguar se pasioni i saj qė ka nisur qė tre vjeē, ėshtė piktura, dhe s’ka arsye pėrse ta braktisė. Ju pėrkėdhel dikush me fjalėt “Ti vlen”? Po, shumė madje. Nuk kanė kaluar pak javė nga fillimi i spektaklit, dhe ka mjaftuar jo qė shumė njerėz, dhe persona tė veēantė tė mė thėr-rasin “Zonjusha ti vlen”.


Miqtė tuaj mė tė mirė cilėt janė? Dy kolegėt e mi, Eno Popi dhe Ledion Liēo. Si ju duken jemtė nė pėrgjithėsi? Nė pėrgjithėsi nuk mė duken inteligjentė, por ka pėrjashtime. Kjo do tė thotė, qė pėr ty nė njė lidhje ēfarė ka rėndėsi? Padyshim ka rėndėsi ndjenja dhe pasioni, pasi unė jam artiste. Por shumė rėndėsi ka dhe komunikimi. Jeni e dashuruar pėr momentin? Jo jam vetėm, pa tė dashur. Ėshtė zgjedhja ime kjo, pasi mendoj se jam bėrė rebele dhe ndaj preferoj qė pėr momentin tė jem kėshtu. S’keni takuar ende njė djalė qė t’ju tėrheqė? Po kėto kohė nuk e kam gjetur atė tėrheqjen pėr njė lidhje dashurie. Sa dhe si kanė qenė lidhjet e mėparshme? Lidhjet e mia nuk kanė qenė shumė. Por mund tė them se ia kam kaluar shumė mirė, pasi kam njohur njerėz tė mrekullueshėm. Them se dashuria vjen natyrshėm, dhe unė jam ndier e dashuruar mė shumė se njė herė. Martesa ėshtė nė planet tuaja?Pėr mua familja ėshtė e shenjtė. Mendoj se kur njė raport dashurie finalizohet me martesė ėshtė gjėja mė e bukur qė mund t’i ndodhė njėēifti. Ēfarė ndieni para hyrjes nė transmetim? Mė pėlqen tik-taku i zemrės pak minuta para fillimit tė njė emisioni. Aksesorėt i vendos me shumicė, apo ju mjafton njė pėr njė veshje? Mė pėlqejnė, por asnjėherė nuk rėndohem me aksesorė. Sot pėr shembull kam vendosur vetėm kėtė orėn qė shihni. I gjykon njerėzit pėr origjinėn e tyre, se nga vijnė? Jo s’mė pėlqen t’i shoh njerėzit nga vijnė, e rėndėsishme ėshtė cilėt janė. Ju vetė jeni nga Tropoja. Tropojanėt janė vėrtet njerėz impulsivė, apo gjen dhe tė pėrmbajtur mes tyre? Absolutisht jo. Si nė ēdo qytet tjetėr edhe atje mund tė takosh po aq njerėz impulsivė, sa dhe tė pėrmbajtur. Veshjet i bleni tė shtrenjta apo tė lira? Nuk janė domosdoshmėrisht tė shtrenjta. Sekreti i veshjes sime ėshtė kombinimi qė unė bėj, njė ndėrthurje mes klasikes dhe sportives. Makina qė ju pėlqen ėshtė sportive apo klasike? Sport, pasi mė pėlqen tė eci me shpejtėsi si e ēmendur. Makina ėshtė njė mjet pune, nuk kam frikė dhe ndihem mirė nė timon. Jeta e natės ju argėton, apo ju lodh? Nuk dal shumė shpesh nė lokalet e natės, por kur dal me shoqėrinė e shijoj. Ju luani me sinqeritetin apo me tė sjellurit ndryshe? Sinqeritetin. Nė ēdo lloj raporti nuk pėrpiqem tė shes atė qė nuk jam. Di tė jem e saktė duke njohur veten. 30 vjeē pas dy vitesh, si e prisni atė moshė? Jam dukur dhe vazhdoj tė dukem gjithmonė e vogėl. E mirėpres. Ndiheni e plotėsuar apo jo? Puna qė bėj mė bėn tė ndihem e plotėsuar, pasi provoj emocione tė bukura gjatė gjithė ditės. Dhe njė pyetje e fundit, mund tė na shuani kuriozitetin pėr buzėt tuaja, i keni bėrė operacion apo jo? Jo me sinqeritet, po j’ua them qė jo. Dy raste kanė qenė kur mė ka bėrė reaksion pendicilina, dhe kam dalė e enjtur nė ekran. Por jam pro operacioneve plastike, gjithnjė kur tė bėjnė tė ndihesh mė nė formė dhe mirė me veten.

Panorama PLUS