Poezi per Gjuhen Shqipe


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1

  Poezi per Gjuhen Shqipe

  Receta Gatimi

  Naim FRASHĖRI - GJUHA SHQIPE

  Vėllezėr shqipėtarė!
  Qasuni mė dėgjoni,
  Sa tė mundeni mė parė
  Gjuhėn tuaj mėsoni.
  Pa shihni sa ėsht’e mirė
  S’u vjen mall’ e dėshirė?
  Gra,burra, djem e vasha!
  E ju plaka zė-trasha!
  Mos rrini pa mėsuar,
  Kjo do tė na nderojė,
  E do tė na bashkojė,
  Kėtė gjuhė, qė flasim,
  Kėtė zė tė kėndojmė,
  Gjėnė tonė tė qasim
  Tė huajn t’a dėbojmė,
  Se gjuh’ e Shqipėrisė
  Ėshtė e Perėndisė,
  Njeriu tė shperndėronjė!
  Gjuhėn e Mėmėdheut!
  Q’ėshtė e bukur’ e zonjė!

  Gjuhėn e Skėnder - beut!
  Oh! e madhe mėkatė!
  Kjo punė s’ka uratė.
  Ju shkėmbenjė e ju male,
  Ju brinja e bregore,
  Dhe ju lumėnj ngadale,
  Ju fusha gjelbėrore.
  Shqip tė flisni pėr herė!
  Fjesht’ e tė papėrzier!
  Dielli, hėna, pylli,
  Dallėndyshija, larashi,
  Edhe bilbili vetė
  Shqip tė flasė ndė jetė!
  Dhe vetė Perėndija,
  Edhe Zot’ i vėrtetė,
  Dh’ e tėrė gjithėsija
  Kėtė gjuhė tė ketė
  Kėtė dhe shqipėtari,
  Shpirt-madhi, punė-mbari.


  GJUHA JONĖ - Naim FRASHĖRI (1846 - 1900)

  Vėllezėr Shqipėtarė,
  tė prekim urtėsinė,
  tė zėm udhėn e mbarė,
  tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėria ka qenė
  dhe do tė jetė,
  po sot nė ditėt tona
  tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar Zoti
  gjithėnjė Shqipėrinė
  ish fort mirė qėmoti,
  do bėhet dhe taninė.

  Ajo ish koh’ e zjarrtė
  dhe kish mundime tepėr,
  po sot pėndė dhe kartė
  na duher, nuk tjetėr.

  O burra Shqipėtarė
  tė marim dituritė,
  se s’ ėshtė koh’ e parė,
  tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm gjuhėn tonė
  kombin tė ndritojmė,
  gjithė ē’ ėshtė e ka qenė
  ngadalėzė ta mėsojmė.

  Pa shihni ē’gjuhė e mirė!
  Sa shijė ka e hije,
  ē’e bukur edh’ e lirė,
  si gjuhė Perėdije.


  KUNDĖR MALLKIMIT TĖ GJUHĖS SHQIPE - Petro Nini LUARASI (1865 - 1911)

  Si shqiptarė qė jemi
  Shqip ne duhet tė mėsojmė
  Dhe Zotin, tė drejtė kemi,
  Ne gjuhėn shqipe ta lėvdojmė.

  Epo ju gjuhėn tonė
  Doni ta humbisni fare
  Dhe me mallkim e me nėmė
  Shprehni ta shpini nė varre.

  S’mė vjen rėndė nga priftėrinjtė
  Qė s’ dinė ē’ bėjnė e ē’punojnė,
  I urdhėrojnė tė zinjtė
  Qė gjuhėn shqipe ta mallkojnė.

  Po krye-priftėrinjtė e tyre
  Nėkėmbės t’ orthodoksisė
  Shumė punė prej mynxyre
  Bėjnė kundėr Shqipėrisė!

  Tė mallkojnė njerėzinė
  Tė nėmosin gjuhėn tonė,
  Tė pėrēajnė Shqipėrinė,
  Zoti mos e pastė thėnė!

  Thonė s’ ditka Krishti shqip
  Dhe shqip-fjalė s’ pret prej nesh,
  Vetėm nė gjuhėn greqisht
  Tė dėgjon e tė mban vesh!

  Kėto e shumė tė tjera,
  Qė dėgjon nė kishė brenda
  Dhe na mallkojnė pėr hera
  Gjuhėn tonė qė s’ ua k’ ėnda.

  S’ kanė frikė as turpėrohen
  Qė pėrēmojnė Perendinė,
  Po mburren edhe lėvdohen
  Sepse shėrbejnė Grejqinė!

  Gjuhėn e kemi tonė
  Tė vjetėr dhe tė vyer,
  Nga Perendia ish thėnė
  Qė ta ruajmė tė ēkėlqyer.

 2. #2

  Re: Poezi per Gjuhen Shqipe

  Naim FRASHĖRI - GJUHA SHQIPE

  Vėllezėr shqipėtarė!
  Qasuni mė dėgjoni,
  Sa tė mundeni mė parė
  Gjuhėn tuaj mėsoni.
  Pa shihni sa ėsht’e mirė
  S’u vjen mall’ e dėshirė?
  Gra,burra, djem e vasha!
  E ju plaka zė-trasha!
  Mos rrini pa mėsuar,
  Kjo do tė na nderojė,
  E do tė na bashkojė,
  Kėtė gjuhė, qė flasim,
  Kėtė zė tė kėndojmė,
  Gjėnė tonė tė qasim
  Tė huajn t’a dėbojmė,
  Se gjuh’ e Shqipėrisė
  Ėshtė e Perėndisė,
  Njeriu tė shperndėronjė!
  Gjuhėn e Mėmėdheut!
  Q’ėshtė e bukur’ e zonjė!

  Gjuhėn e Skėnder - beut!
  Oh! e madhe mėkatė!
  Kjo punė s’ka uratė.
  Ju shkėmbenjė e ju male,
  Ju brinja e bregore,
  Dhe ju lumėnj ngadale,
  Ju fusha gjelbėrore.
  Shqip tė flisni pėr herė!
  Fjesht’ e tė papėrzier!
  Dielli, hėna, pylli,
  Dallėndyshija, larashi,
  Edhe bilbili vetė
  Shqip tė flasė ndė jetė!
  Dhe vetė Perėndija,
  Edhe Zot’ i vėrtetė,
  Dh’ e tėrė gjithėsija
  Kėtė gjuhė tė ketė
  Kėtė dhe shqipėtari,
  Shpirt-madhi, punė-mbari.


  GJUHA JONĖ - Naim FRASHĖRI (1846 - 1900)

  Vėllezėr Shqipėtarė,
  tė prekim urtėsinė,
  tė zėm udhėn e mbarė,
  tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėria ka qenė
  dhe do tė jetė,
  po sot nė ditėt tona
  tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar Zoti
  gjithėnjė Shqipėrinė
  ish fort mirė qėmoti,
  do bėhet dhe taninė.

  Ajo ish koh’ e zjarrtė
  dhe kish mundime tepėr,
  po sot pėndė dhe kartė
  na duher, nuk tjetėr.

  O burra Shqipėtarė
  tė marim dituritė,
  se s’ ėshtė koh’ e parė,
  tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm gjuhėn tonė
  kombin tė ndritojmė,
  gjithė ē’ ėshtė e ka qenė
  ngadalėzė ta mėsojmė.

  Pa shihni ē’gjuhė e mirė!
  Sa shijė ka e hije,
  ē’e bukur edh’ e lirė,
  si gjuhė Perėdije.


  KUNDĖR MALLKIMIT TĖ GJUHĖS SHQIPE - Petro Nini LUARASI (1865 - 1911)

  Si shqiptarė qė jemi
  Shqip ne duhet tė mėsojmė
  Dhe Zotin, tė drejtė kemi,
  Ne gjuhėn shqipe ta lėvdojmė.

  Epo ju gjuhėn tonė
  Doni ta humbisni fare
  Dhe me mallkim e me nėmė
  Shprehni ta shpini nė varre.

  S’mė vjen rėndė nga priftėrinjtė
  Qė s’ dinė ē’ bėjnė e ē’punojnė,
  I urdhėrojnė tė zinjtė
  Qė gjuhėn shqipe ta mallkojnė.

  Po krye-priftėrinjtė e tyre
  Nėkėmbės t’ orthodoksisė
  Shumė punė prej mynxyre
  Bėjnė kundėr Shqipėrisė!

  Tė mallkojnė njerėzinė
  Tė nėmosin gjuhėn tonė,
  Tė pėrēajnė Shqipėrinė,
  Zoti mos e pastė thėnė!

  Thonė s’ ditka Krishti shqip
  Dhe shqip-fjalė s’ pret prej nesh,
  Vetėm nė gjuhėn greqisht
  Tė dėgjon e tė mban vesh!

  Kėto e shumė tė tjera,
  Qė dėgjon nė kishė brenda
  Dhe na mallkojnė pėr hera
  Gjuhėn tonė qė s’ ua k’ ėnda.

  S’ kanė frikė as turpėrohen
  Qė pėrēmojnė Perendinė,
  Po mburren edhe lėvdohen
  Sepse shėrbejnė Grejqinė!

  Gjuhėn e kemi tonė
  Tė vjetėr dhe tė vyer,
  Nga Perendia ish thėnė
  Qė ta ruajmė tė ēkėlqyer.


  GJERGJ FISHTA - Gjuha shqype

  Porsi kanga e zogut t'verės,
  qi vallzon n'blerim tė prillit;
  porsi i ambli fllad i erės,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t'detit,
  porsi gjįma e rrfés zhgjetare,
  porsi ushtima e nji tėrmetit,
  ngjashtu į' gjuha e jonė shqyptare.

  Ah! po; į' e ambėl fjala e saj,
  porsi gjumi m'nji kėrthi,
  porsi drita plot uzdajė,
  porsi gazi i pamashtri;
  edhe ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubimit,
  ka'i bien qiellvet tue flutrue
  n't'zjarrtat valle t'ameshimit.

  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
  trashigim, qė na la i pari,
  trashigim s'ia len ai fmis;
  edhe atij iu thaftė, po, goja,
  qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
  qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
  flet e t'veten e lén mbas dore.

  Nė gjuhė shqype nanat tona
  shi prej djepit na kanė thįnun,
  se asht njė Zot, qi do ta dona;
  njatė, qi jetėn na ka dhįnun;
  edhe shqyp na thanė se Zoti
  pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
  se sa t'enden stina e moti,
  do ta gzojn k'ta djalė mbas djali.

  Shqyp na vete, po pik' mį para,
  n'agim t'jetės kur kemi shkue,
  tue ndjekė flutra nėpėr ara,
  shqyp mį s'pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armėt besnike,
  qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
  kah kanė dekė k'ta pėr dhé t'Parvet.

  Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
  qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xśni,
  nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
  u pat folė njatyne ushtrive,
  qi sa t'drisė e diellit rrota,
  kanė me kenė ndera e trimnive.

  Pra, shqyptarė ēdo fés qi t'jini,
  gegė e toskė, malci e qyteta,
  gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini sa t'jetė jeta,
  por pėr té gjithmonė punoni;
  pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
  N'per gjuhė shqype bota mbarė
  ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
  ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
  trimi n'za, sikurse jini.

  Prandaj, pra, n'e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t'brohrisim:
  Me gjuhė t'veten rroftė Shqypnia!


  GJUHA SHQIPE-Nga Lek Gjoka-

  Qesh fytyra e Bjeshkėve tė Nalta
  kur shqip era nis e flet
  dhe u nisėn n'udhna t'larg'ta
  rrokullimthi nė kurbet !

  Shtriqet fusha e pėrgjumur
  dhe njė sy pakėz e hap
  shqip ia nis kangės dhe lumi
  shqip nis t'flasin rruezat nė gjak!

  Shqip nis flet dhe shija e puthjes
  ku dashnia nis e rrjedh
  shqip nis flet dhe loti i humbjes
  kur shpresa n'rrugė na ka ngel !

  Por... ikėn shqipja nė mėrgim
  se varfnia duhet vra
  nis fėmija tue psherėtim
  edhe shqip ai nis me kja!

  Qesh fytyra me vogėlushin
  sa mirė shqip ai din me kja
  malet jashta frymėn ndalin
  deti sytė hapi t'u pa!

  Ē'ashtė ky za, kjo gjuhė qė mbjell
  diamante rreth e qark
  e vransinėn nė det e hedh
  vetėm diellin sjell nė prag ?!

  Qė shėron malle e trishtime
  t'fohtin n'shpirt nė vend ta heq
  e me ty rri n'halle e n'gėzime
  e kurrė s'lodhet, kurrė s'thotė dreq !

  Gjuhės shqipe i qeshin sytė
  nė mėrgim bijtė ledhaton
  shqip prapė flasin dhe dashuritė
  dhe era e shpirtit veē shqip kėndon!

  Lek Gjoka
  www.kallmeti.com

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13

  Re: Poezi per Gjuhen Shqipe

  ...uhhh kujtimet e shkolles....

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Poezi per Gjuhen Shqipe

  te them te verteten une si poezi te gjuhes shqipe di

  gjuha jone sa e mire
  sa e embel sa e dlire


  vazhdimi spo me kujtohet por do e gjej dhe do e shkruaj

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Naim Fresheri

  Lutja e Naimit

  Det i p'an'i mirėsisė, q'emrin tėnd s'e zė dot ngoje,
  Qysh e ngrehe gjithėsinė pa lėnė farė nevoje!
  Fali njeriut urtėsinė, mirėsinė, njerėzinė,
  Butėsinė, miqėsinė, dashuri, vėllazėrinė
  Epu sheshevet lul' e bar dhe pyjevet gjeth e fletė,
  Resė shi, aravet bimė e mos lerė gjė tė metė,
  Fali erė trėndelinės, manushaqes, trėndafilit,
  Kalliut bukė, mizės pjesė, zogut ngrėnie, zė bilbilit,
  E drurėvet epu pemė dhe uratė bagėtisė,
  Dėrgo dhėmbj' e kujdes pėr to nė zėmėrt tė njerėzisė
  Epi pjergulls' e vėshtit rrush dhe vozėsė fali verė,
  Mos e lerė pa tė kurrė, kurrė thatė mos e lerė
  Fali diellit flak e zjarr dhe hėnės e yjet dritė,
  Edhe detit uj' e kripė, gjithėsisė jet e ditė.
  Yjtė le tė vinė rrotull dhe njerėzit tė punojnė,
  Tė dėfrejn' e tė gėzohen dhe si vėllezėr tė shkojnė.
  Tregomu dhe shqipėtaret udhėn e punės sė mbarė,
  Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė,
  Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė,
  Udhėn e vėllazėrisė, vahn' e gjithė mirėsisė.
  Nxirr tė vėrtetėn nė shesht, paskėtaj tė mbretėronjė,
  Errėsira tė pėrndahet, gėnjeshtėra tė pushonjė.

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Naim Frashei:


  Zogu dhe Djali

  Njė zok tė bukur zuri njė djalė,
  Ay po dridhej dh'e i thosh ca fjalė:
  "Nukė tė vjen keq qė jam i mitur,
  Si ti i vogėl e s'jam dhe rritur?
  Jam bir i vetėm e mėma mė pret,
  E kam lėnė keq brenda nė folet.
  Dheu me dėborė qjith' u mbulua,
  Mė s'ka mbetur dhe gjėkunt pothua!
  Vuanj i gjori dit' edhe natė
  E s'gjenj dot asnjė druthė tė thatė!
  E sheh sa u prish fort i shkreti mot,
  Urie vdiqmė, mė s'durojmė dot,
  Zemėrsė sime i lidhe gur,
  Po mėm' e zezė q'ėsht' e sėmurė?
  Kėrkonj e kėrkonj, e kam qė dije
  Qė s'munt tė gjenj dot gjėzė t'i shpije.
  Ah! kjo e keqe kėtu mė pruri,
  E gracka jote ra e mė zuri!


  Mė pret im mėzė, si ty jot ėmė.
  Tė mos t'i vete, ē'bėnetė prėmė?
  Tė zesthitė na, pėrse na ngini?
  Nė punėt tėnė pėrse s'na lini?
  Kam dhe unė shpirt dhe dua tė rronj,
  Tė lėēinj, tė breth, tė los, tė kėndonj,
  Unė, qė s'kam ment, {si thotė njeriu),
  Kujt i bėra keq? Ē'bėra un' i ziu?
  Le, mos mė mundo, se Zoti tė sheh,
  Tė mirėn' edhe tė ligėn' e njeh,
  E s'do tė ligėn, po do tė mirėn,
  Do butėsinė, nuk' egėrsirėn,
  Tė drejtėnė do dhe urtėsinė,
  S'do faqezinė e babėzinė,
  Mua tė lirė mė bėri Zoti
  pėrse me bėn rob? Nga un, Ē'do ti?,.,.
  Fjalėt' e zogut djali i dėgjoi,
  Qau edh' e puthi, pastaj e lėshoi.
  Naim Frasheri:Perėndija

  Rri mejtohem shumė herė
  Tek perėndon yll'i zjarrtė,
  Edhe hapetė njė derė,
  Soje rrjeth njė drit' e artė.
  Retė, nga pak' e nga pakė,
  Marrėn njė tjatėr fytyrė,
  Bėnenė tė kuqe flakė,
  E deti ndrin si pasqyrė.
  Oh! sa tė bukura janė
  Fushatė qė gjelbėrojnė,
  Qiejtė qė s'kanė anė,
  Luletė qė lulėzojnė,
  Zoqthitė qė flasin belbėr
  E fluturojnė ndė erė,
  Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
  Deti i qet' e i gjerė,
  Lumi qė nxjerr oshėtimė,
  Qė bubullin nėpėr male
  Dhe ikėn me fishėllimė
  Nėpėr fusha me ngadale,
  Brigjet' e veshurė me bar,
  Me lule, me gjeth, me fletė,
  Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
  Ahu me krye pėrpjetė!
  Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
  E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
  Shoh njė plep, njė vith a lis,
  Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
  Hap sytė dhe pėrqark shikonj
  Fushė, limė, brigje, male,
  Edhe tė shkuarat kujtonj
  Njė nga njė, dalėngadalė.
  Pėr ata qė janė ndarė
  Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
  Edhe mė s'i kemi parė,
  Qė i patmė shpirt edhe shok,
  Zėmėra mė pėrvėlohet
  Edhe them vallė ē'u bėnė,
  Kur shoh qė koha po ndrrohet
  Dhe tė mugėtit ka rėnė,
  Po rrjeth nėpėr hapėsirė
  Edhe sa vete po shtohet,
  Lint nata me errėsirė,
  Dheu e qielli ndryshohet.
  Kėshtu rrotullohet moti,
  Yjt' e hėna sytė hapin
  Dhe pas nomit q'u vu Zoti
  S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
  Lumi me njė psherėtimė
  Ikėn edhe vete nė det,
  Dėgjohet njė bubullimė,
  Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
  Duke shkuar dit' e net,
  E duke ndėrruarė moti,
  Vemi si lumi nė det,
  Nga Zoti, prapė te Zoti.

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Ndaji autoret o shqiptar se le

  nam, nje poezi te naimit e nje te lUARASIT!!!!!!!!!
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kallmeti Lexo postimin
  Naim FRASHĖRI - GJUHA SHQIPE

  Vėllezėr shqipėtarė!
  Qasuni mė dėgjoni,
  Sa tė mundeni mė parė
  Gjuhėn tuaj mėsoni.
  Pa shihni sa ėsht’e mirė
  S’u vjen mall’ e dėshirė?
  Gra,burra, djem e vasha!
  E ju plaka zė-trasha!
  Mos rrini pa mėsuar,
  Kjo do tė na nderojė,
  E do tė na bashkojė,
  Kėtė gjuhė, qė flasim,
  Kėtė zė tė kėndojmė,
  Gjėnė tonė tė qasim
  Tė huajn t’a dėbojmė,
  Se gjuh’ e Shqipėrisė
  Ėshtė e Perėndisė,
  Njeriu tė shperndėronjė!
  Gjuhėn e Mėmėdheut!
  Q’ėshtė e bukur’ e zonjė!

  Gjuhėn e Skėnder - beut!
  Oh! e madhe mėkatė!
  Kjo punė s’ka uratė.
  Ju shkėmbenjė e ju male,
  Ju brinja e bregore,
  Dhe ju lumėnj ngadale,
  Ju fusha gjelbėrore.
  Shqip tė flisni pėr herė!
  Fjesht’ e tė papėrzier!
  Dielli, hėna, pylli,
  Dallėndyshija, larashi,
  Edhe bilbili vetė
  Shqip tė flasė ndė jetė!
  Dhe vetė Perėndija,
  Edhe Zot’ i vėrtetė,
  Dh’ e tėrė gjithėsija
  Kėtė gjuhė tė ketė
  Kėtė dhe shqipėtari,
  Shpirt-madhi, punė-mbari.


  GJUHA JONĖ - Naim FRASHĖRI (1846 - 1900)

  Vėllezėr Shqipėtarė,
  tė prekim urtėsinė,
  tė zėm udhėn e mbarė,
  tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėria ka qenė
  dhe do tė jetė,
  po sot nė ditėt tona
  tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar Zoti
  gjithėnjė Shqipėrinė
  ish fort mirė qėmoti,
  do bėhet dhe taninė.

  Ajo ish koh’ e zjarrtė
  dhe kish mundime tepėr,
  po sot pėndė dhe kartė
  na duher, nuk tjetėr.

  O burra Shqipėtarė
  tė marim dituritė,
  se s’ ėshtė koh’ e parė,
  tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm gjuhėn tonė
  kombin tė ndritojmė,
  gjithė ē’ ėshtė e ka qenė
  ngadalėzė ta mėsojmė.

  Pa shihni ē’gjuhė e mirė!
  Sa shijė ka e hije,
  ē’e bukur edh’ e lirė,
  si gjuhė Perėdije.


  KUNDĖR MALLKIMIT TĖ GJUHĖS SHQIPE - Petro Nini LUARASI (1865 - 1911)

  Si shqiptarė qė jemi
  Shqip ne duhet tė mėsojmė
  Dhe Zotin, tė drejtė kemi,
  Ne gjuhėn shqipe ta lėvdojmė.

  Epo ju gjuhėn tonė
  Doni ta humbisni fare
  Dhe me mallkim e me nėmė
  Shprehni ta shpini nė varre.

  S’mė vjen rėndė nga priftėrinjtė
  Qė s’ dinė ē’ bėjnė e ē’punojnė,
  I urdhėrojnė tė zinjtė
  Qė gjuhėn shqipe ta mallkojnė.

  Po krye-priftėrinjtė e tyre
  Nėkėmbės t’ orthodoksisė
  Shumė punė prej mynxyre
  Bėjnė kundėr Shqipėrisė!

  Tė mallkojnė njerėzinė
  Tė nėmosin gjuhėn tonė,
  Tė pėrēajnė Shqipėrinė,
  Zoti mos e pastė thėnė!

  Thonė s’ ditka Krishti shqip
  Dhe shqip-fjalė s’ pret prej nesh,
  Vetėm nė gjuhėn greqisht
  Tė dėgjon e tė mban vesh!

  Kėto e shumė tė tjera,
  Qė dėgjon nė kishė brenda
  Dhe na mallkojnė pėr hera
  Gjuhėn tonė qė s’ ua k’ ėnda.

  S’ kanė frikė as turpėrohen
  Qė pėrēmojnė Perendinė,
  Po mburren edhe lėvdohen
  Sepse shėrbejnė Grejqinė!

  Gjuhėn e kemi tonė
  Tė vjetėr dhe tė vyer,
  Nga Perendia ish thėnė
  Qė ta ruajmė tė ēkėlqyer.

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  ky Naimi boll i ka shkrujt Shipnis, A mu kthy kurr so kthy ! (me jetu n`ven t`vet, se n`pushime kthehem edhe na)

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Programe nė Gjuhėn Shqipe
  Nga ReniX nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 19-02-2017, 07:54 PM
 2. Intonacioni ne gjuhen shqipe
  Nga Deluxe nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-05-2011, 03:46 PM
 3. Ktheje Facebook ne gjuhen Shqipe
  Nga Design nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 02:47 PM
 4. Perkthimi i Kur'an-it ne gjuhen Shqipe
  Nga Kliton nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 11:55 AM
 5. Informacione mbi Gjuhen Shqipe
  Nga Kampioni99 nė forum Gjuha Shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2008, 05:57 PM