Nje pyetje kisha mbi Energjine


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e briken
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  tiran
  Postime
  115
  Reputacioni
  11

  Nje pyetje kisha mbi Energjine

  Receta Gatimi

  Gjithe mon mendoj si mund te prodhojm energji pa kusumuar asnje gje...
  kam nje sygjerim?
  ne qofet se marim nje dinamo, edhe nje elektromotorre...
  edhe i shikojm me vemendje cfar te perbashketa kan...

  1) dinamo do levizje qe te prodhoj energji ?

  2) elektrromotorri do energji qe te prodhoj levizje?

  domedhen qe te dyja te perbashket kan levizjen,, apo jo.

  Por sikur keto te dyja ti vendosim te punojn bashke si mendoni amund te
  prodhojm energj pa arzhim,,,,????

  por duhet qe ne te llogaritur mir te gjitha ....

  hej kjo eshte nje mendimi ime se une nuk mar vesh shum mos ma merni per ters
  ose mos qeshni se mbase ja kam futur kot,,

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Nje pyetje kisha ene

  Kuptoj ēfare do te thuash por nje gje e tille nuk eshte e mundur, per ligje te fizikes mbi punen nje burim energjie e do. Ki parasysh qe energjia trasformohet!
  Nqs elektromotorrin do e vesh ne pune me dinamon, por dinamon vete me ēfare do e vesh ne pune?!

  Per kete arsye eshte duke u menduar dhe studiuar te prodhohet energji e paster!

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e briken
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  tiran
  Postime
  115
  Reputacioni
  11

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  por per ta ven ne pun si fillim me nje faktor te jashtem....
  pastaj e lem te punoj me njeri tjetrin ,,,,,,
  keshtu mund te fitojem vetem nje ndricim ??????????????

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e briken
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  tiran
  Postime
  115
  Reputacioni
  11

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  po te kisha nje dinamo edhe nje elektromotor kishe per ta provuar
  vetem se doteme duhesh nje njeri qe di te bej llogari mir per ato qe kisha
  per ti then une....

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  po, dhe nqs e marr une bllokun e te mbaj shenim, te bej forumulat per te dyja anet si per dinamon dhe elektromotorrin do te marr si rezultat 0 = 0, gjithmon nqs do funksiononte kjo teori; ēfare prodhohej harxhohet, pra nje vrim ne uje

  Nqs do me shume informacion mbi keto dekuri hap nje liber Fizike ne kapitullin Energjia Mekanike.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e briken
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  tiran
  Postime
  115
  Reputacioni
  11

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  por mer nje shenbull te thjesh ,,
  nje gjenerator ve ne pune nje mulli kafeje, ndricon edhe lokalin , edhe nje figorifer..
  porsikur elektromotorin e mullirit te kafes tja vendosim gjeneratorit, cfar fitojm ???


  sa per librin e fizikes e kam te qarte, por edhe ka disa gjera qe nuk dalin njelloj ne
  llogaritje ... si puna e asaj te televizorit .... qe ne bas te llogaritje dilte ne
  rregull por kur beje proven dilte nje 10 lek teper ... mbase e edi kete problem .

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  Dime qe energjia nuk humbet, por shendrrohet. Ne rastin tone dinamoja nuk mund te te jap me shume sa merr, qe do te thote, nqs do rritesh xhirot e dinamos per me shume energji, dhe elektromotorri duhet te leviz me shpejt, qe do te thote do me shume energji na dinamo. Me pak fjale aq sa jep do marri!

  kur te kem kohe do te shkruaj formulat perkatese!

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e Negativ
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Vendndodhja
  Podujevė
  Postime
  135
  Reputacioni
  0

  Re: Nje pyetje kisha mbi Energjine

  Pajtohem plotesisht me at qka tha Renix ..

  nuk kam qka te shtoi me shume..

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e selami2006
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  59
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Dime qe energjia nuk humbet, por shendrrohet. Ne rastin tone dinamoja nuk mund te te jap me shume sa merr, qe do te thote, nqs do rritesh xhirot e dinamos per me shume energji, dhe elektromotorri duhet te leviz me shpejt, qe do te thote do me shume energji na dinamo. Me pak fjale aq sa jep do marri!

  kur te kem kohe do te shkruaj formulat perkatese!
  Ne qoft se i vendosim njeres kaile me te madhe (aty ku vendoset rrypi) qfar do te ndodhe

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2012, 02:21 AM
 2. Kisha thene se...
  Nga erinda nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-07-2012, 09:49 PM
 3. Kisha e akullt nė Bavari
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-12-2011, 12:54 PM
 4. Moti i keq, probleme me rrugėt dhe me energjinė
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-02-2010, 09:29 PM
 5. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 12:26 PM