Fuqia e zemrės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Fuqia e zemrės

  Receta Gatimi

  Fuqia e zemrės

  • Dashuria nuk shėndron vetėm botėn e ndjenjave dhe atė shpirtėrore tek njeriu, por sjell ndryshime tė rėndėsishme edhe nė trupin e tij.

  • Shqetėsimi dhe ankthi ndikojnė nė qarkullimin e gjakut, nė funksionimin e gjendrave, gjithė sistemin nervor, por mė tepėr ngarkojnė zemrėn.

  • Zemra e njeriut pamend gjendet nė gojėn e tij, kurse e tė menēurit, nė zemrėn e tij.

  • Nėse nė zemrėn tėnde nuk ka vend pėr ndjenjat e dashurisė dhe dhembshurisė pėr tė afėrmin tėnd, atėhere sigurisht vuan nga ‘sėmundja mė e keqe e zemrės’.

  • Qė tė pėrgjojė dikush atė qė thotė zemra e tij, nuk ėshtė e lehtė. Qė tė zbulojė se kush ėshtė nė tė vėrtetė, nuk ėshtė e lehtė. Duhet shumė punė dhe kėmbėngulje qė tė njohė njeriu se kush ėshtė dhe se ē’farė kėrkon nė tė vėrtetė.

  • Burgu mė i keq, ėshtė zemra e mbyllur.

  • Nė njė zemėr tė mbushur ka vend pėr tė gjithė. Zemra boshe nuk nxė asnjė.

  • Mirėnjohja ėshtė kujtesa e zemrės.

  • Pasuria dhe varfėria, gjithashtu ashpėrsojnė zemrėn e njeriut.

  • Tė kesh mendje tė fortė dhe zemėr tė butė.

  • Buzėqeshja ėshtė ēelėsi qė hap ēdo zemėr njerėzore.

  • Nėse nis ditėn tėnde me dashuri nė zemėr, me paqe dhe tė vėrtetė nė mendjen tėnde, nuk do tė dalėsh vetėm ti i fituar. Do tė bekohen tė gjithė ata me tė cilėt do tė kesh kontakt gjatė ditės.

  • Tė mos humbim moralin tonė ndėrsa bėjmė mirė, sepse nėse nuk do tė humbim kurajon deri nė fund, do tė korrim nė kohėn e duhur. (Galatasve 6:9)

  • Ata qė nuk mėsuan tė qajnė dhe tė dhembin me zemrėn e tyre, nuk dinė as tė qeshin.

  • Burrė i pjekur ėshtė ai i cili arrin tė fitojė zemrėn e fėmijės sė tij.

  • Njė zemėr plot gėzim ėshtė padyshim rezultat i njė zemre nė tė cilėn digjet flaka e dashurisė.

  • Zemra qė do, mbetet gjithmonė e re

  • “Na mėso, pra, tė numėrojmė ditėt tona pėr tė pasur njė zemėr tė urtė.”- Psalmi 90:12

  • Kur mungon zemra e pasur, pasuria materiale ngjan tmerrėsisht e varfėr!

  • Dy gjėra janė tė kėqija pėr zemrėn: ngjitja e shpejtė e shkallėve dhe pakujdesia jote tė zhgėnjesh ata qė tė rrethojnė.

  • Dėshpėrimi udhėheq njeriun nė vetėkontroll, rrit mirėkuptimin dhe dhembshurinė e tij dhe zbut zemrėn e tij.

  • Lumturia gjendet nė zemėr dhe jo nė rrethanat.

  • Mendja mund harrojė dikur, por zemra. Asnjėherė.

  • Njė zemėr e mirė dhe e sjellshme ėshtė burim gėzimi dhe rreth saj ēelin buzėqeshje.

  • Kur krijoj diēka me zemėr, ajo ngjan e mrrekullueshme. Por kur thjesht vendos mendjen, rezultati ėshtė i varfėr.

  • Zemra e nėnės. ėshtė shkolla e fėmijės sė vogėl.


  ©bukuri.com
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 03-02-2009 mė 01:35 AM.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  • Nėse nis ditėn tėnde me dashuri nė zemėr, me paqe dhe tė vėrtetė nė mendjen tėnde, nuk do tė dalėsh vetėm ti i fituar. Do tė bekohen tė gjithė ata me tė cilėt do tė kesh kontakt gjatė ditės.


  E bukur kjo!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fuqia e nje Buzeqeshje..!
  Nga erinda nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-04-2012, 02:28 PM
 2. Fuqia e Puthjes...!
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-03-2012, 08:25 PM
 3. Miku i zemres sime....
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2012, 11:13 AM
 4. Fuqia e kaliumit nė trup
  Nga gjendar nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 02:54 PM
 5. Kivi pėr shėndetin e zemrės
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 07:50 PM