IFFHS (International Federation of Football History and Statistics) tė martėn ka publikuar raportin vjetor pėr ligat mė tė forta nė botė duke emėruar Ligėn Premier si ligėn mė tė mirė nė botė.

Mė meritore pėr kėtė pozitė tė Ligės Premier ėshtė paraqitja e jashtėzakonshme e skuadrave angleze nė sezonin e kaluar nė Ligėn e Kampionėve.Njė rėnie shokuese ka pėsuar La Liga, e cila ėshtė renditur e katėrta. Sipas IFFHS kjo ka ndodhur pėr shkak se klubet spanjolle nuk kanė qenė aq kompetitive sezonin e kaluar, duke u paraqitur dobėt nė Ligėn e Kampionėve dhe Kupėn UEFA.

Italianėt janė pėrmirėsuar dukshėm nga viti i kaluar duke zėnė pozitėn e dytė. Skuadrat e Serie A kanė shfaqur performanca shumė tė mira kėtė vit, sidomos me rikthimin e Juventusit nė Ligėn e Kampionėve.

Vendin e tretė nė botė e ka zėnė Primera Divisioni i Argjentinės pas suksesit qė kanė arritur skuadrat argjentinase nė garat e ndryshme gjatė vitit 2008.

Dhjetė ligat mė tė mira nė botė sipas IFFHS:

1. Liga Premier (Angli)

2. Serie A (Itali)

3. Primera Division (Argjentinė)

4. La Liga (Spanjė)

5. Bundesliga (Gjermani)

6. Ligue 1 (Francė)

7. Brasileiro Serie A (Brazil)

8. Primera Divisioni i Meksikės

9. Liga Sagres (Portugali)

10. Liga Premier e Ukrainės