Klinsman kėrkon Canėn te Bajerni
Bajerni i Mynihut vazhdon tė jetė i interesuar pėr Lorik Canėn.
Mesfushori shqiptar ėshtė objektivi kryesor i kampionėve tė Gjermanisė, tė cilėt pritet tė bėjnė njė ofertė zyrtare, ndėrsa marrėveshja besohet se do tė arrihet nė fund tė sezonit.

Kapiteni i Olimpik Marsejės ėshtė njė lojtar polivalent dhe karakteristikat e lojės sė tij pėlqehen shumė nga trajneri i bavarezėve, Jurgen Klinsman.

Por, Cana nuk ėshtė i vetmi lojtar marsejez qė ndiqet nga Bajerni: nėn vėzhgim ėshtė edhe mesfushori tjetėr, Karim Zani, i cili mund tė luajė nė pozicion qendror, por edhe nė krah. Pėr tė dy kėta futbollistė, Franc Bekenbauer dhe Karl-Haic Rumenige janė tė gatshėm tė paguajnė njė shifėr tė pėrafėrt me 25 milionė euro.

Riberi

Bajerni ėshtė nė kėrkim tė njė mesfushori me tipare shkatėrruese, dhe prej kohėsh po shqyrton alternativat nė merkato. Shkak janė bėrė refuzimet e njėpasnjėshme tė holandezit Mark van Bomel, i cili nuk pranon tė rinovojė kontratėn me klubin, pasi po mendon tė kthehet tė luajė nė vendlindje.

Pikėrisht pėr kėtė arsye, klubi po punon qė tė pėrgatisė terrenin pėr afrimin e Lorik Canės. 25-vjeēari u ėshtė kėshilluar drejtuesve tė skuadrės qė ka fituar 35 trofe nė Gjermani (21 tituj kampionė dhe 14 Kupa) nga Frank Riberi.

Miqėsia e mesfushorit shqiptar me yllin e pėrfaqėsueses franceze ka mbetur e fortė qė prej periudhės kur ky i fundit luante nė Marsejė. Madje, nė pushim tė ndeshjes Bajern-Kotbus nė fund tė vitit 2008, Riberi vrapoi tek Ervin Skela pėr t’i dhėnė fanellėn e tij, sepse kishte marrė njė porosi nga Cana.

Mediat gjermane u habitėn me atė episod, por mė vonė u sqarua se pas njė bisede telefonike kosovari i kishte kėrkuar shokut tė tij tė vjetėr fanellėn pėr t’ia dhėnė njė pjesėtari tė stafit tė Kombėtares kuqezi. Vetėm pak javė mė parė Cana kishte deklaruar se pavarėsisht ofertave tė shumta nė adresė tė tij (Evertoni e Arsenali nė Angli, por edhe Roma nė kampionatin italian), destinacioni mė i mundshėm ishte Bajerni i Mynihut.

Dėmtimi

Ndėrkohė qė nga merkato pėr Lorik Canėn vijnė sinjale pozitive, e njėjta gjė nuk mund tė thuhet pėr infermierinė. Zv/kapiteni i Kombėtares ka probleme nė gju dhe dje iu nėnshtrua radiografisė pėr tė mėsuar mė shumė rreth dėmtimit.

Stafi mjekėsor i Olimpik Marsejės i rekomandoi lojtarit tė paktėn 10 ditė pushim absolut, nė mėnyrė qė situata tė mos pėrkeqėsohet. Prej kėtij lėndimi, mesfushori rrezikon tė mos luajė nė takimin e sė shtunės me Okserin.