Receta Gatimi

Dy menyrat e zbardhjes se dhembeve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
  1. #1
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30

    Dy menyrat e zbardhjes se dhembeve



    Kujdesi pėr dhėmbėt, pėr tė parandaluar infeksionet e ndryshme. Mund t’i zbardhoni dhėmbėt te stomatologu ose nė shtėpi

    Koncepti i estetikės, qė simbolizon bukurinė dhe tė pėlqyerit nga njerėzit, ndryshon shumė nga njė kulturė nė tjetrėn. Kultura tė ndryshme i ngjyrosin dhėmbėt e tyre me tė zezė, por siē duket, kohėt e fundit dhėmbėt e bardhė tė Hollivudit kanė mė tepėr popullaritet. Lehtėsimi i pėrdorimit tė agjentėve zbardhues tė dhėmbėve ka bėrė qė jo vetėm njerėzit publikė, por tė gjithė tė kenė mundėsinė e zbardhimit tė tyre. Ka dy lloje mėnyrash pėr zbardhimin e dhėmbėve: zbardhim te stomatologu (Office Bleaching) dhe zbardhimi nė kushtet e shtėpisė nga vetė pacienti (Home Bleaching).

    Zbardhimi i dhėmbėve

    Zbardhimi i dhėmbėve ėshtė njė proces kimik nėpėrmjet tė cilit hiqet ngjyrosja e enamelit dhe dentinės. Sistemi i zbardhimit tė dhėmbėve ėshtė i pėrbėrė prej njė pllake dhėmbėsh tė veēantė dhe tė hollė plastike si dhe nga xheli zbardhues. Pllaka e hollė plastike vendoset nė gojėn e pacientit natėn, para gjumit. Pėrveē grave shtatzėna, zbardhimin e dhėmbėve mund ta bėjnė pothuajse tė gjithė. Gjithēka varet gjithashtu nga sasia e ngjyrosjes dhe durimi i pacientit. Stomatologu ėshtė ai qė pėrcakton nėpėrmjet njė kontrolli tė pėrgjithshėm tė gojės dhe dhėmbėve nėse ėshtė apo jo i mundur njė proces i tillė. Zbardhja e dhėmbėve ėshtė njė proces ideal pėr ata tė cilėt i kanė dhėmbėt e shėndetshėm dhe dėshirojnė t’i kenė ata mė tė bardhė dhe mė tė shndritshėm. Sipas kėrkimeve, asnjė nga zbardhjet e dhėmbėve qė bėhen nėn kujdesin e stomatologut nuk ėshtė i dėmshėm pėr dhėmbin dhe mishrat e dhėmbėve.

    Funksionimi i terapisė

    Xheli vendoset nė njė shtresė tė posaēme pėr gojėn tuaj. Komponentėt aktivė tė xhelit pas shpėrbėrjes ēlirojnė oksigjen, i cili zbardh ndėrmjet njė procesi kimik, heq njollat e ndryshme tė enamelit dhe dentinės. Pėrbėrja e dhėmbit nuk prishet, vetėm zbardhet ngjyra e tij. Pėrgatitet nga stomatologu njė pllakė dhėmbėsh e posaēme pėr pacientin. Para gjumit vendoset xheli brenda kėsaj pllake, e cila mė pas vendoset nė gojė dhe pacienti fle. Pas zgjimit lahen dhėmbėt. Efektet anėsore tė kėsaj terapie janė se ajo mund tė krijojė ndjeshmėri kundėr tė ftohtit nė disa njerėz. Njė efekt tjetėr ėshtė ndjeshmėri provizore e dhėmbėve dhe mishrave tė dhėmbit. Por tė gjitha kėto efekte zhduken pėrfundimisht mbasi ndėrpritet terapia, ose nė 1-3 ditė pasi pėrfundon terapia e zbardhjes. Sipas personit, rezultati i kėsaj terapie mund tė merret brenda tri seancash. Por kur ka ngjyrosje tė mėdha tė dhėmbėve terapia mund tė zgjatet nė mė tepėr se tri ditė. Pas pėrfundimit tė terapisė dhėmbėt do jenė gjithmonė mė tė bardhė se ngjyra fillestare. Por kur keni njolla tė mėdha ndihet nevoja qė pacienti njė herė nė gjashtė muaj ta rinovojė terapinė pėr 1-2 net.

    Kujdesi nga infeksionet

    Dhėmbėt e pastėr dhe njė furēė e pastėr dhėmbėsh janė mjete tė efektshme kundėr infeksioneve. Studiuesit kanė vėnė re se bakteret qė gjenden nė gojė mund tė qarkullojnė nėpėr pjesė tė tjera tė trupit. Kjo do tė thotė se njė higjienė e keqe e gojės mund tė ketė tė bėjė me infektime nė trup, sėmundje tė zemrės apo ndonjė infarkt zemre. Dhėmbėt duhet tė lahen mė sė shumti 20 minuta pas njė vakti ngrėnieje. Gjithashtu, duhet ndėrruar furēa e dhėmbėve menjėherė pas ndonjė ftohjeje apo infektimi tė fytit pasi mbetet rreziku qė njeriu t“i ngjisė infektimin pėrsėri vetvetes. Koenzima Q10 bėn tė mundur shndėrrimin e energjisė nga ushqimi nė energji trupore. Njė higjienė e keqe, jo vetėm qė ėshtė origjina e kariesit tė dhėmbėve, por dhe shkaktari kryesor i infeksionit tė mishit tė dhėmbėve. Tartari ėshtė njė pllakės bakteriale e ngurtėsuar dhe e depozituar pėrreth dhėmbėve. Fillimisht kjo pllakės shkakton infeksion nė mishin e dhėmbit dhe mė vonė infeksioni pėrhapet dhe mund tė arrijė deri nė kockė, gjė qė ēon nė mėnyrė tė pashmangshme nė rėnien e dhėmbit. Bakteret e para qė mbulojnė sipėrfaqen janė pėrgjithėsisht bakteret gram-pozitive, kokėt, sidomos streptokokėt dhe kokobacilet, siē ėshtė antinomyces. Shtresa fillestare ėshtė e karakterizuar nga njė veshje e pėrkohshme e sipėrfaqes sė dhėmbėve.

    Box
    Koenzima Q10
    Pastat e dhėmbėve duhet tė pėrmbajnė koenzimėn Q10, e cila forcon dhėmbėt dhe e mban tė freskėt mishin e tyre. Nga ana e saj Q10 forcon florėn bakteriale natyrore dhe mbrojtėse tė gojės. Asnjė pastė dhėmbėsh nuk i bėn dhėmbėt mė tė bardha se ē’janė. Pasta heq njollat nga dhėmbėt, por kurrė nuk i zbardh ato. Fluori ėshtė lėnda mė e rėndėsishme e pastės sė dhėmbėve. Ai forcon dhėmbėt dhe rrit qėndrueshmėrinė e tyre ndaj sulmeve tė acideve. Fluori gjithashtu frenon gėrryerjet e dhėmbėve dhe mund tė ndihmojė dhėmbėt me vrima tė vogla. Por edhe fluori duhet marrė nė mėnyrė tė matur. Nė Evropė pėrqindja mė e lartė e fluorit qė lejohet tė pėrmbajė njė pastė dhėmbėsh ėshtė 0,15 pėr qind. Mund tė jetė e shkruar edhe si 1.500 ppm.

    Shkaqet e ngjyrosjes sė dhėmbėve
    Kafja
    Ēaji
    Kola-Kola
    Cigarja
    Mosha
    Pėrplasje dhe trauma
    Disa antibiotikė (tetraciklina, minociklina etj.)
    Pėrdorim i tepėrt i floridid
    Sėmundje sistematike tė trupit dhe malformime gjenetike tė dhėmbėve
    Degjenerimi i nervave
    Mbushjet me amalgamė




    Burimi:IkubInfo.com

  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Postime
    281
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Sh interesante, FLM Kliton.

  3. #3
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    flm, po prisja prej kohesh per nje artikull te tille! Cf nuk kam provuar dhe e pamunduer te zbardhen dhembet!

    Ndonje keshille tjeter ka ndonjeri?

  4. #4
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Dhe mua zor se me zbardhen qe furxhen se kam ndar asnje here, kam provuar shume medota por aha,une jam kam lene dhe cigares e kafes,jo se i kam dhe keq por rruaz te bardha sic i kan disa si kam..

  5. #5
    i/e rregjistruar 10% Maska e ada feline
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Postime
    12
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    sode buke drejt e te furēa dore me nje
    Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 03-07-2009 mė 10:08 AM. Arsyeja: Perdor Tastin Edito

  6. #6
    ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    MC Planet
    Postime
    585
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    shum FLM per kto keshilla Kliton..

  7. #7
    Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    FIRENZE
    Postime
    791
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    oo Renix do jete sh i lumtur per kete artikull...flm kliton

  8. #8
    i/e rregjistruar 10% Maska e Sherri
    Anėtarėsimi
    Jan 2011
    Vendndodhja
    durres
    Postime
    14
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    uuuuuuuuuuuuuuu dikush paska marre kompentencat e mia hahahhaha

  9. #9
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Per fat nuk vuaj nga ky kompleks ,ndoshta se nuk kam pi asnje her cigare dhe kafet nuk i perdor shum perveq Kapucino.. por kisha pase deshir te di a preferohet zbardhim i dhmbeve edhe per femijet? mbesa ime ka dhemb jo te bardhe eshte 8 vjeqare.

  10. #10
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Erinaa
    Une kam pasur probleme me dhmebet,pasi nga cigarja dhe kafja qe i konsumoja shume te dyja sikur mu zverdhen,por tani tek dentistet ka plot menyra per te zbardhur dhembet,dhe per femijet,dhe pa snje lloj dhimbje,kete ta siguroj pasi e kam provuar vete,por duhet te kemi parasysh se ne qoftese nuk i kemi dhembet origjinal te bardh vete,pasi ato zbardhen se nuk eshte se nuk zbardhen dhe ato por pas nje muaji kthehen perseri ne identitet

  11. #11
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
    Erinaa
    Une kam pasur probleme me dhmebet,pasi nga cigarja dhe kafja qe i konsumoja shume te dyja sikur mu zverdhen,por tani tek dentistet ka plot menyra per te zbardhur dhembet,dhe per femijet,dhe pa snje lloj dhimbje,kete ta siguroj pasi e kam provuar vete,por duhet te kemi parasysh se ne qoftese nuk i kemi dhembet origjinal te bardh vete,pasi ato zbardhen se nuk eshte se nuk zbardhen dhe ato por pas nje muaji kthehen perseri ne identitet


    hahahah do thot prap kthehen ke avazi i vjeter hhaha, djalit te xhajes tim i jan ber kurrizion (ndryshk) dhembet nga cigarja , por kjo e xhelit zbradhues me duket pak e dyshimt ! te mbash gjith naten ne dhembe xhelin! a ndodh mundesija te shkaktoj deme me von kur kemi parasyshe se mund te futen ne bark ato bakterje se i pastrojn dhembete?

  12. #12
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Po patjeter qe kthen tek avazi vjeter pra tek nxirja ose zverdhja,per sa i perket xhelit,duhet te kuptojm dicka,se cdo mjekim apo ilac,ben mire per dicka por dhe disa deme te tjera per dicka tjeter,prandaj ne farmaci eshte shenja e Kupes dhe Gjarperit,pra keshtu eshte dhe puna xhelit,ajo nuk eshte se krijohet nga gjera natyrale qe mos te kete deme ansore pavarsisht se nuk ndjehen.

  13. #13
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    E po me mir prap ti lem ashtu siq jan dhembet,edhe psej jan te zverdhur nga cigarja po kafeja, mbasi pastrohen cdo dit jan te shendetshm pamvarsisht ngjyres.Ama cudi te femijete pse ashtu ngjyr krem jo ter bardh!

  14. #14
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Me kalimin e kohes i rregullohen dhe atyre,se tani femijeve dhe i ndrrohen dhembet,dhe pastaj dalin ato te vertet

  15. #15
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Po eshte e vertet! Besoj se ngjyra e dhemeve eshte e percaktuar. Si ngjyra e lekures pershembull! Lekura me diell nxihet, ashtu si dhembet nxihen me kafe apo cigare!

    Votoni Marken e pastes se dhembeve qe perdorni!

  16. #16
    ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
    Anėtarėsimi
    May 2008
    Vendndodhja
    out of space
    Postime
    282
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    Faleminderit, pasi un pi shume kafe 5-6 ne dite!

  17. #17
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Une mbi pasten e dhembeve,vendos pak sode buke,dhe rezultati eshte super.......megjithse beje here pas here zbardhje te dhembeve me lazer,

    e di qe kjo nuk eshte shume e keshillueshme,por....i dua dhembet e bardhe.......

  18. #18
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Une mbi pasten e dhembeve,vendos pak sode buke,dhe rezultati eshte super.......megjithse beje here pas here zbardhje te dhembeve me lazer,

    e di qe kjo nuk eshte shume e keshillueshme,por....i dua dhembet e bardhe.......
    Prandaj i mban gjithmun dhembet jasht ti hahaha

  19. #19
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
    Prandaj i mban gjithmun dhembet jasht ti hahaha
    yessssssssssssss

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Ia nxjerrin nga barku brushėn e dhėmbėve
    Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-05-2012, 02:32 PM
  2. Funksionet e ndryshme te pastes se dhembeve !!
    Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 09-05-2012, 07:38 PM
  3. Brusha e dhėmbėve qė nuk ka nevojė pėr pastė
    Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-05-2011, 06:48 PM
  4. Ndėrtesa nga krueset e dhėmbėve
    Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-09-2009, 08:19 AM
  5. Dy mėnyrat e zbardhjes sė dhėmbėve....
    Nga EMAUS nė forum Bukuri dhe Estetikė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-07-2008, 03:44 PM

Etiketat pėr kėtė Temė