Proverba nė Shqip


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Proverba nė Shqip

  Receta Gatimi

  # S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.

  # Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.

  # Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.

  # Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.

  # Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.

  # Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.

  # Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.

  # Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.

  # Njerėzit puthen qė tė mos grinden.

  # Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.

  # Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.

  # Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.

  # Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.

  # Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.

  # Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.

  # Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.

  # Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.

  # Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.

  # Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.

  # Bukuria ėshtė premtim i fatit.

  # Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  #


  # Ishte e bukur si gruaja e huaj.

  # Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.

  # Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.

  # Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.

  # Bukuria frenon ēdo zemėrim.

  # Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.

  # Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.

  # Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.

  # Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.

  # Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.

  # Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.

  # Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.

  # Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.

  # Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.

  # Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.

  # Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.

  # Tė bukurve ēdo gjė u falet.

  # Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.

  # Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.

  # Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.

  # Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.

  # Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.

  # Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.

  # Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.

  # Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.

  # Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.

  # Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.

  # Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.

  # Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.

  # Dashuria ėshtė iluzion.

  # Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.

  # Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.

  # Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.

  # Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.

  # Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.

  # Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.

  # Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.

  # Dashuria ushqehet me shpresė.

  # Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.

  # Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.

  # Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.

  # Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.

  # Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.

  # Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.

  # Dashuria fitohet me dashuri.

  # O zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".

  # Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.

  # Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.

  # Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.

  # Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.

  # Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.

  # Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Dashuria ėshtė njė lindje e re.

  # Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.

  # S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.

  # Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.

  # Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.

  # Pėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.

  # Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?

  # Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.

  # Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.

  # Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.

  # Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.

  # Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.

  # Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.

  # Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė.

  # Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenj as tė vegjėl.

  # Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi.

  # Dashuria ėshtė e amshuar deri sa zgjat.

  # Ikja ėshtė fitoria e vetme nė dashuri.

  # Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore.

  # Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde.

  # Dashuria ėshtė shpesh rezultat i kurorėzimit

  # I frikohemi vetėm atij qė e duam.

  # Dashuria ėshtė si sėmundja infektuese: sa mė tepėr njeriu frikėsohet aq mė tepėr e pėson.

  # Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mėshira.

  # Dashuria ėshtė si supa: lugėt e para janė shumė tė nxehta, tė fundit shuraė tė ftohta.

  # Dashuritė e mėdha janė tė rralla, siē janė tė rralla veprat e mėdha.

  # Kur ndonjė dashurie i vjen fundi, tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashnore tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara.

  # Tragjedia e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari.

  # Dashuria nuk ka vite. Ajo lind ēdoherė.

  # Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur.

  # Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit.

  # Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frutdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Nė fillim tė dashurisė dashnorėt flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn.

  # Dashuria ėshtė zjarr i furishėm. Atė s'mund ta shuajė dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

  # Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjalė tė shumta.

  # Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė.

  # Dashuria ėshtė ēelės qė tek njeriu ēel ēdo gjė.

  # Dashuria ėshtė fati, tė cilin ia japim njeri-tjetrit.

  # Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk duron as tė kaluarėn, as tė ardhmen.

  # S'ka dyshim qė dashuria ėshtė fshehtėsi e pashpjegueshme.

  # Asnjėherė nuk dashuron mjaft, nė qoftė se nuk dashuron shumė.

  # Njerėzve u pėlqen mė shumė dashuria se martesa, pėr kėtė arsye romanet janė mė argėtues se historia.

  # Tė dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten.

  # Dashnorėt nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt.

  # Kur dashuron, edhe majmuni tė duket i bukur, kur nuk dashuron nuk tė pėlqen as lulja lotos.

  # Njerėzit mė tepėr mundohen pėr bukėn dhe dashurinė.

  # Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur.

  # Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet.

  # Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė.

  # Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.

  # Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur.

  # Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė.

  # Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė.

  # Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė.

  # Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh.

  # Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti.

  # Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra.

  # Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen.

  # Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha.

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave.

  # Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės.

  # Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr.

  # Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes.

  # Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė.

  # Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit.

  # Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi.

  # Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr.

  # Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi.

  # Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė

  # Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė.

  # Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė.

  # Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar.

  # Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė.

  # Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion.

  # Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet.

  # Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė.

  # Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.

  # Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit.

  # Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė.

  # Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė.

  # Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua.

  # Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė.

  # Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri.

  # Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken.

  # Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.

  # Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė.

  # Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt.

  # Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re.

  # Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari.

  # Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri.

  # Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri.

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė.

  # Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės.

  # Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t'i shihet fundi.

  # Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė.

  # Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė.

  # Tė jesh i dashuruar nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn.

  # Dashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė.

  # Shumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite.

  # Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve.

  # Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta

  # Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise.

  # Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė.

  # Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė.

  # Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj.

  # Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė.

  # Nuk ėshtė i dashuruar ai qė nuk dashuron gjithmonė.

  # Kush do drurin i do edhe degėt e tij.

  # Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak.

  # Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin.

  # Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit.

  # Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar.

  # Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj.

  # Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė.

  # Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy.

  # Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes.

  # Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia.

  # Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur.

  # Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria.

  # S'ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa.

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave.

  # Martesa ėshtė shkencė.

  # Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet.

  # Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė.

  # Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron.

  # Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit.

  # Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy.

  # Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste.

  # Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes.

  # Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie.

  # Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė.

  # Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar.

  # Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.

  # Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa ē'ka kaluar para pasqyrės para fejesės.

  # Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak.

  # Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.

  # Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim.

  # Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė.

  # Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale.

  # Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė.

  # Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur.

  # Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof.

  # Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh.

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell.

  # Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim.

  #


  Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr.

  # Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit.

  # Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė.

  # Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr.

  # Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut.

  # Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar.

  # Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur.

  # Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė.

  # Martesa ėshtė ferr dhe parajsė.

  # Puthja i ka gdhendur buzėt.

  # Puthjet janė lajmėtaret e zemrės.

  # Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja.

  # Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy.

  # Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi.

  # Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė.

  # Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė.

  # Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare.

  # Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė.

  # Njerėzit puthen qė tė mos grinden.

  # Urrejtja dėmton shėndetin.

  # Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė.

  # Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye.

  # Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė.

  # Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme.

  # Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė.

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Re: Proverva nė Shqip

  # Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen.

  # Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.

  # Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri.

  # Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.

  # Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė.

  # Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi.

  # Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė.

  # Zemra bėn gjithēka.

  # Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra.

  # Ē'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija.

  # Mendimet e mėdha vinė nga zemra.

  # Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn.

  # Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja.

  # Ajo qė nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot nė zemėr.

  # Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Photoshop ne shqip – Komandat baze te Photoshop-it ne shqip
  Nga MAJDI nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 10:30 PM
 2. Fjalori me i goditur shqip- shqip :lol:
  Nga EMAUS nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-01-2010, 10:18 PM
 3. Proverba kineze mbi parane
  Nga girl08 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 05:43 PM
 4. ARTI, proverba...
  Nga argjiro nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-05-2008, 11:44 PM