Brazil – Itali 2-0

Shėnojnė Elano dhe Robinjo
Miqėsorja e luksit mes Brazilit dhe Italisė ka pėrfunduar 2-0 pėr djemtė e Karlos Dungės, tė cilėt treguan klasin e vėrtetė brazilian pėrballė takticienėve italianė. Ka qenė njė ndeshje e bukur, qė nuk ngjasonte fare me miqėsoret e zakonshme. S’kish si tė ndodhte ndryshe, pasi nė fushė ishin nėntė tituj botėrorė. Pas katėr minutave lojė, Pirlo i jep njė asist perfekt Fabio Grosos, qė mund tė kishte shėnuar historinė e mbrėmjes. Goli i Grosos do tė mbahej mend gjatė, pasi ishte i veēantė nė llojin e tij, mirėpo gjyqtari e anulon. Qė nga ky moment, djemtė e Lipit duhet tė pėrballojnė aftėsitė teknike tė “Seleēaos”. Topi ėshtė, por edhe nuk ėshtė… Mbrojtja “axurre” humbet pikėn e referimit dhe golat brzilianė vijnė njėri 14 minuta pas tjetrit.
Goli i parė lindi nga kėmbėt e Ronaldinjos, i cili nxjerr tė lirė Roibnjon. Mbrojtėsit itlianė bėjnė gjithēka pėr ta ndalur, por pasi i tij pėr Elanion ėshtė si rrufeja nė qiell tė hapur. Brazili kalon nė avantazh.
Goli i dytė vjen nga Robinjo, qė shfrytėzon njė moment pasigurie tė mbrojtjes italiane.
Reagimi i kombėtares italiane vjen vetėm nė pjesėn e dytė, me futjen nė lojė tė Rosit. Shumė tė vonuar nė ndėrhyrje dhe tė vetėm nė fazėn sulmuese. Gabime tė shumta nga ana e “axurrėve” nė kėtė mbremje. Italia mori njė mėsim tė mirė nga Brazili i futbollit tė bukur, megjithatė rruga pėr nė botėror, pėr tė mbrojtur titullin e fituar gati tre vite mė parė ėshtė e hapur.
Brazili: (4-3-1-2): Julio Cesar; Maicon, Lucio, Juan (78′ Thiago Silva), Marcelo; Elano (70′ Dani Alves), Felipe Melo, Gilberto Silva (89′ Josuč); Ronaldinho; Adriano (81′ Pato), Robinho (89′ Julio Baptista).
Trajner. Karlos Dunga (Nė Dispozicion: Doni, Luisao, Adriano Correia)


Italia: (4-3-3): Buffon; Zambrotta, Legrottaglie, F. Cannavaro, Grosso; De Rossi (59′ Aquilani), Pirlo (75′ Dossena), Montolivo (46′ Perrotta); Pepe (46′ G. Rossi), Gilardino (46′ Toni), Di Natale (46′ Camoranesi).
Trajner: Marcelo Lippi (Nė dispozicion: Amelia, Bonera, Gamberini, Iaquinta, Quagliarella, De Sanctis)


Gjyqtar: Webb (Angli)


Shėnues: 13′ Elano, 27′ Robinho


Kartonė tė verdhė: Perrotta (I), Grosso (I), Zambrotta (I)
Burimi:Sporti Shqiptare