Agjencia amerikane e hapėsirės, NASA tha se pėr tė parėn herė dy satelitė tė telekomunikimit u pėrplasėn nė orbitė.


Pėrplasja e njė sateliti komercial dhe njė sateliti rus, i cili nuk operonte, ka ndodhur rreth 800 kilometra mbi Siberi. NASA tha se pėrplasja ka shkaktuar njė re tė madhe pluhuri, por zyrtarėt thanė se nuk ka ndonjė rrezik pėr Stacionin Ndėrkombėtar tė Hapėsirės, i cili orbiton nėn kursin ku ka ndodhur pėrplasja. Sateliti rus me peshė 950 kilogram u lėshua nė orbitė nė vitin 1993 ndėrsa ai amerikan i quajtur Iridium dhe qė peshonte 560 kilogram u lėshua nė vitin 1997. Sipas NASA, forca e pėrplasjes sė dy satelitėve tė tille dhe copėzat e pėrhapura prej tyre mund tė shkatėrrojnė edhe satelitet e tjerė nė orbitė. Zyrtarėt e agjencisė amerikane thanė se shpresonin qė mbeturinat tė digjen sapo tė futen nė atmosferėn e tokės. Qė nga viti 1957 nė orbitė janė lėshuar rreth 6 000 satelitė.

(lajmi nga/BalkanWeb)