Hape zemrėn ditėn e Shėn Valentinit. Kjo ėshtė njė nga ftesat qė lokalet dhe klubet e natės u kanė bėrė klientėve pėr tė festuar bashkė me ta. Oferta qė u bėjnė janė kėngėtarėt tė njohur. Ja ku do tė kėndojnė disa prej tyre; Orinda Huta, Eneda Tarifa, Valon Shehu, Kamela, Rezarta Shkurta, Poni, Eli Fara…

ENEDA ME BANDĖN E SAJ
Eneda Tarifa do tė kėndojė nė ambientet e Qendrės Argėtuese Blur, bashkė me bandėn e saj nė mbrėmjen mė tė veēantė tė dashu- risė. Eneda e mėsuar me muzikėn live, do tė kėndojė shumė kėngė tė repertorit tė saj, ndėrsa momentet e ēlodhjes do t’i kompensojė Dj i mbrėmjes. Nuk dihet nėse i fejuari i saj Erion Zaloshnja do ta shoqėrojė nė kėtė natė, edhe pse dihet qė ai kujdeset pėr soundin e koncerteve tė saj. Ndėrkohė Eneda Tarifa ėshtė gati tė mbyllė albumin e saj, ku njė nga kėngėt surprizuese tė albumit ėshtė krijimi i Elton Dedės. Deda, i cili jeton prej vitesh nė Amerikė, ka punuar disa muaj pėr kompozimin e kėsaj kėnge, qė do tė jetė njė nga krijimet e tij mė tė bukura. Le tė shohim si do tė pritet.

ORINDA HUTA NUK KA HUMBUR
Pas klipit “As fejesa, as martesa”m me Nrg Band, Orinda Huta nuk ėshtė ndier mė. Ka qenė mesa duket Orindės, nuk I pėlqen mė tė jetė qendra e vėmnedjes, dhe ka vendosur tė mungojė edhe pak. Por ka vendosur qė ta festojė Shėn Valentin duke kėnduar, dhe nė asnjė nga lokalet e Tiranės. Ajo do tė kėndojė nė Durrės nė nga ora 22:00 deri nė orėn 07:00 tė mėngjesit. Natyrisht qė nuk ka pėr tė kėnduar non stop, por aty kėtu me kėnėgt e saj mė tė njohura, qė pothuaj tė gjitha I ka me fabul dashurie. Orinda tashmė ndjek studimet nė Universitetin “Kristal”, dhe ka pohuar se mė shumė i intereson tė kėndojė nė koncerte, sesa nė festivale. Pas miqėsisė qė krijoi me djemtė e grupit “Produkt 29”, ajo u kujdes qė tė lanēohet mė shumė nė Kosovė, sė bashku me miken e saj tė ngushtė, Rezarta Shkurtėn.

VALON SHEHU: “LE TĖ QAJMĖ SĖ BASHKU”
Kėngėtari 19-vjeēar nga Kosova, Valon Shehu, do tė kėndojė “live” pėr Shėn Valentinin nė lokalin “Rock Wood”, por jo pėr ata qė i kanė ata qė duan afėr, por pėr tė gjithė ata qė do festojnė vetėm. Ēdo njeri “single” do tė jetė nė kėtė lokal, ku ai thotė le tė qajmė dhe tė pimė sė bashku, dhe nga fundi shohim dhe bėjmė. Djali simpatik i lanēuar nga “Star Academy 1” me ēmimin e kėngėtarit mė tė mirė, ashtu si kėngėtarė tė tjerė nga Kosova, Vedat Ademi, Dorina Xėrxa, Alban Imani, ka vendosur tė shijojė nė Tiranė suksesin si kėngėtar. Ai ka konkurruar nė festivalin e muzikės moderne “Top fest 4” nė Top Channel, ku ka bashkėpunuar me kompozitorin Alban Malaj. Valoni ka bėrė pėrshtypje pėr lookun e tij. Nė nga kėngėt e tij mė tė njohura ėshtė “Sa do tė doja”. Pavarėsisht veshjeve serioze apo jo, ai gjithmonė luan me flokėt, qė shpesh i mban lėshuar.

KAMELA DHE MERLANDI, E SHTUNA E ĒMENDUR PARA “E DIELL”
Kėngėtarėt e njohur gjatė emisionit “Top Show”, Kamela Islami dhe Merland Kademi, do tė jenė tė shoqėruar dhe nga njė vajzė e re, Orgesa Zaimi, do tė kėndojnė live pas orės 10:55, nė Imagine Club. Nuk dihet se si do tė mund tė kėndojnė gjatė spektaklit e “E diell” kėngėtarėt, tė cilėt do ta gdhijnė tė shunėn natėn e tė dashuruarve. Repertor i zgjedhur me muzikė tė zhanreve tė ndryshme dhe mbi tė gjitha nė kėtė natė do tė kėndojnė baladat mė tė bukura pėr dashurinė. Bashkė me ta do tė jenė dhe banda e pėrbėrė nga kitaristi Arjan Gjici, nė bateri Land Fusha, Tat Laro nė bass. Por dihet qė janė mėsuar, pasi koncerte tė tilla u janė bėrė rutinė, aq mė tepėr kur mendon se nuk ndryshon shumė repertori i kėngėve qė kėndojnė nė spektaklet e “Top Channel”, apo lokalet e natės.