Nostradamusi: Pėr luftėn e tretė botėrore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e selami2006
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  59
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Nostradamusi: Pėr luftėn e tretė botėrore

  Receta Gatimi

  Ngjarjet e fundit nė Kosovė dhe kyēja e makinerisė mė tė madhe ushtarake nė botė rreth zhgjidhjes sė kėtij problemi, padyshim, konsiderohet si ngjarje me rėndėsi tė veēantė botėrore. Andaj, nuk ėshtė larg mendėsh qė edhe Nostradamusi tė jetė marrė me ndonjė parathėnie rreth kėtyre ngjarjeve. Kur tė gjithė me ankth pritnim epilogun e bombardimeve dhe katastrofės kosovare, edhe leximi i kuatraneve tė kėtij parathėnėsi tė madh,mė ishte njė kėnaqėsi dhe kurajo e madhe. Me njė literaturė solide qė disponoja, filloi bredhja ime kah ndonjė varg evetual qė do ta asociacionte tragjedinė kosovare qė ishte nė ndodhje e sipėr.

  Intimisht besoja se diēka patjetėr duhet tė ekzistojė dhe hasa nė njė broshurė tė njė analisti serb i prarathėnieve tė Nosradamusit. Nė fillim tė kėtij libri, hasa menjėherė nė dy vargjet e cituara ku thuhej:

  Nė mes tė Serbisė dhe “V”

  do tė zhvillohet njė luftė vdekjeprurėse


  Kėto vargje komentatori serb komentonte si parathėnje e mundshme e luftės sė madhe dhe fitores ushtarake serbe nė Luftėn e Parė Botėrore. Simboli “V” pėr tė ende nuk ishte i qartė, por ai e ndėrlidhte kėtė duke konstatuar se nė kėtė luftė fitimtare pėr Serbinė kanė qenė tė kyēura 5 shtete evropiane.

  Nėse ndalemi nė kėto vargje dhe ato pėr njė ēast i lidhim me ngjarjet nė Kosovė, do tė shohim se simboli “V” – FITORE, ėshtė simboli dhjetėvjeēar i rezistencės sonė kombėtare kundėr satrapit Millosheviq dhe regjimit tė Serbis nė pėrgjithėsi. Njėkohėsisht mund tė komentohet si numėr 5 (romake) qė do tė nėnkuptonte 5 shtete dominante nė bombardimet e NATO-s mbi Serbinė, si dhe ndarjen e Kosovės nė pesė regjione tė mbikqyrjes sė kėtyre shteteve (Amerika, Franca, Anglia, Italia dhe Gjermania).

  Pas konfliktit tė madh, edhe mė e madhe prėgatitet

  Makineria kolosale do ta pėrtėrijė shekullin
  Shiu dhe breshri, gjak, uri, flakė dhe shfarosje
  Gjersa nga qielli do tė hidhet zjarr dhe shkatėrrime.


  Vargu i parė i kėtij kuatrani mund tė komentohet se Serbia ka qenė shkaktare e shumė luftėrave dhe konflikteve nė Ballkan dhe pas tyre edhe mė e madhe pritet. Sikur tė mos ishte i qartė vargu i dytė shumė pak ky kuatran do t’u dedikohej ngjarjeve nė Kosovė, po aty ku thuhet se “makineria kolosale do ta pėrtėrijė shekullin“, nuk ka dyshim se bombardimet e NATO-s nė Kosovė kanė ndodhur nė fund tė shekullit XX dhe pas vitit 1999 pėrtrihet shekulli dhe mileniumi i ri.

  Pėr dy vargje tjera tė kėtij kuatrani mbase nuk ka nevojė pėr koment.

  Kaherė nuk ėshtė parė njė dhembshuri aq e madhe

  Ata tė cilėt dhanė shumė, do tė jenė tė detyruar
  nė mėshirė
  Tė vuajtur, tė zbathur, tė uritur dhe lakuriq
  do tė lėvizin
  Dhe kalojnė shumė male dhe bregore nė befasinė e
  gjithė botės.


  Edhe ky kuatran, besoj, nuk ka nevojė pėr njė koment tė thellė. Dihet se me pastrimin etnik tė kryer nga Serbia nė Kosovė, nuk ėshtė parė njė dhemshuri aq e madhe nė botė. Dihet se kush janė ata qė dhanė dhe do tė detyrohen nė mėshirė. E ēka tė themi pėr vargun e fundit tė kėtij kuatrani: ”Tė vuajtur, tė zbathur, tė uritur dhe lakuriq, do tė lėvizin dhe kalojnė shumė male dhe bregore nė befasinė e gjithė botės.”

  Kuatrani tjetėr i cili mė ngacmoi pėr ndonjė parathėnie tė mundshme edhe pas bombardimeve dhe situatės nė Kosovė, ishte ai nė ceturien e parė, kutrani i 32-tė:

  Mbretėria e fuqishme do tė bartet

  Nė provincėn e vogėl e cila rritet
  Nė krahinė pa rėndėsi, vend pa nam
  Bazėn e pushtetit atje do ta ketė.


  Besoj se do tė pajtoheni edhe ju, por unė kėtė kuatran nė interpretim tė lirė,“si mbretėri e fuqishme” i kisha nėnkuptuar Kombet e Bashkuara dhe bazėn e pushtetit tė saj nė formė tė Administratės sė pėrkohėshme e vendosur nė Kosovė. Pra, nė njė krahinė tė vogė, provincė e parėndėsishme deri mė dje.

  Gjithmonė, kur bėhej fjalė pėr mundėsinė e parathėnies sė ngjarjeve nė Kosovė nga ana e Nostradamusit, nga bashkėbisedues tė mi ballafaqohesha me pyteje dhe dyshime nga mė tė shpeshtat:

  - ”Nuk ka pas punė tjetėr Nostradamusi, por tė merrej me Kosovėn dhe shqiptarėt” ?,

  - “Ndoshta ai as qė ka ditur atėherė se ku ėshtė Kosova, e lere ma pėr shqiptarė ...?” etj.


  Nostradamusi ka qenė njohės gjenial i historisė sė popujve tė botės, e veēanėrisht tė Evropės, sė cilės i pėrkiste edhe vetė. Nga kjo histori e saj e bujshme, shumė mirė ka ditur pėr civilizimin e lashtė pellazg, ilir si dhe pėr pasardhėsit e kėtyre civilizimeve dhe rolin e tyre nė historin e gjithėmbarshme tė Evropės.

  Ai, ka jetuar njė shekull pas luftėrave tė lavdishme tė heroit tonė kombėtar, Gjergj Kastrioti - Skenderbeut. Popullariteti i madh i kėtij heroi si shpėtimtar i dėpėrtimt osman nė kėrthizėn e Evropės krishtere tė Perendimit, nuk kanė qenė larg menēurisė sė tij gjeniale. Po ashtu, ai ka njohur, luftėn e madhe tė aleancės sė bashkuar nė Betejėn e Kosovės dhe pasojat e humbjes sė saj pėr dėpėrtimin e mė-vonshėm tė turqve nė Ballkan dhe mė gjerė.

  Ai, pra, ka ditur mjaft nga historia dhe parathėniet e veta kanė qenė si vazhdimėsi e kėsaj historie. Kėto ngjarje nuk janė tė zakonshme dhe pa gjurma nė rrejdhėn e mėtejme tė zhvillimeve tė mėdha nė truallin e Evropės dhe asaj botėrore nė pėrgjithėsi. Prandaj, nė kėtė kontekst duhej shikuar edhe ato tė Kosovės.

  A nuk ka qenė ngjarje e madhe botėrore shpėrngulja e dhunshme e popullit shqiptar tė Kosovės me pėrmasa biblike qė nuk mbahet mend nė historinė njerėzore?
  A nuk ishte ngjarje e madhe involvimi i fuqisė kolosale ushtarake tė kohės nė pengimin e vuajtjeve tė mėtejme tė kėtij populli?
  Cili ishte lajmi medial nė tė gjitha mjetet e informimit botėror gjatė tėrė vazhdimėsisė sė kėtyre bombardimeve ?
  A nuk ishte Kosova dhe vetėm Kosova?
  A nuk ishin shqiptarėt, ata qė obliguan nė dhemshuri dhe mėshirė tėrė botėn?
  A nuk ėshtė tėrė bota sot nė Kosovė?
  Sė fundi, kėto pyetje dhe shumė tė tjera qė njėkohėsisht janė edhe pėrgjigje, do t’i pėrmbledhim nė njė konstatim tė nivelit tė vetė dyshimeve tė bėra:

  :;Nostradamusi ka ditur shumė mirė edhe nė shekullin XVI se kush janė shqiptarėt dhe ku ėshtė Kosova!

  :;Ai ka patur edhe punė tė tjera mė tė menēura, por kurrsesi nuk ka mundur t’i tejkalojė ngjarjet e Kosovės,tė cilat kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė historinė e gjithmbarshme botėrore, si njė vazhdimėsi e bujshme e saj.

  Shqiptarėt, pra, dhe ardhmėria e historisė sė tyre nuk kanė mundur tė anashkalohen as nga vetė Nostradamusi. Pėr ta pasuruar mė bindshėm kėtė konstatim, do ta prezentoj edhe njė strofė tė qarėt parathėnės pėr shqiptarėt.

  Nė ceturiumin e katėrt, kuatrani 98, thuhet:

  Nė Romė shqiptarėt me britėm do tė mbrrijnė

  Duke rrokur edhe Langresin nga fyti
  Bajraktari nuk do t’i falė askujt
  Shkatėrrimet, urinė, gjakun dhe thatėsirėn.


  Ky kuatran ka tė bėjė me dėpėrtimin shqiptar nė Romė dhe deri nė brigjet e Monakos. Langresi (Langr) ėshtė qyteti nė lindje tė Francės dhe shtrihet nė brigjet e lumit “Marna”.

  Se pėr ēfarė depėrtimi tė shqiptarėve nė kėto vise ėshtė fjala, t’ ju them tė drejtėn nuk kam asnjė vizion tė qartė konkret, edhe pse shumė mė ka preokupuar kjo parathėnie decidive e tij Asociacioni, nė fillim, mė shkoi tek ekzodi i madh i shqipėtarėve klandestinė nė brigjet e Italisė, por edhe ky vlerėsim sigurisht nuk do ta kėnaqte kuptimin pėrmbajtėsor tė kėsaj strofe, sepse ndeshet menjėherė me kuptimin e vargjeve tjera qė pasojnė, edhe pse kėto ekzode kanė pėrfunduar shpesh me viktima tė mėdha njerėzore.

  Studiuesi i famshėm Francez i parathėnieve tė Nostradamusit, Jean Charles Pikon, nė veprėn e vet “Profetizimet e Nostradamusit”, kėtė kuatran e komenton si mundėsi eventuale qė shqiptarėt tė jenė aleatė tė ndonjė fuqie tė madhe invaduese qė do tė ngjaj mė vonė, bie fjala tė arabėve ose me ndonjė “mbretėri” tjetėr tė fortė ushtarake.

  Nė vazhdim do ta kemi edhe njė kuatran tė Nostradamusit ku qartė pėrmenden shqiptarėt. Njėjtė edhe kėtė kutran do ta kemi vėshtir ta komentojmė ose atė ta lidhim me ndonjė ngjarje qė ka ndodhur nė tė kaluarėn .

  Ceturiumi i pestė, kuatrani 91:

  Nė sheshin ku ėshtė parajsė pėr ēdo grabitēar

  Ku kėmba e trimit nuk shkel kurrė
  Do t’i sulmojnė ata me kalorėsi tė lehtė
  Shqiptarėt, Marsi, Luani, Saturni dhe shoku Ujori.


  Sėrish, nėse i kthehemi studiuesit dhe komentuesit, Charles Pikon, kėtė kuatran e radhit nė grupin e vargjeve jashtėkronologjike.

  Vargu i fundit, pa dyshim, sqaron se pėrveē shqiptarėve nė kėtė “kalorėsi tė lehtė” do tė jenė edhe popuj, shtete ose persona me shenja tė horoskopit, luani dhe ujori, e ndoshta ngjarja e parathėnė mund tė ndodhė nė periodėn e sundimit tė Marsit dhe planetit Saturn.Natyrisht, ky konstatim duhej mbetur nė suazat e supozimeve logjike dhe njohurisė sė pakontestueshme se Nostradamusi periodat, vendngjarjet dhe personalitetet e caktuara i kamuflon me shenja tė ndryshme tė horoskopit.

  Pėr deshifrimin e mundshėm tė kėtyre vargjeve nė kuatrane konkrete parathėnėse pėr shqiptarėt, na duhej njė pėrkushtim edhe mė i madh. Edhe pse strofat e cituara janė tėrėsi e mėvetėsishme sipas renditjes qė pason, ato duhet pėrpunur mė tej nė drejtim tė kėrkimit tė lidhshmėrive me kuatranet tjera tė ndonjė ceturiumi

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Interesante kjo flm.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Qasje e re nė luftėn kundėr plakjes
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2010, 06:43 PM
 2. Lufta e Tretė Botėrore
  Nga Sefedini nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 02-06-2010, 09:07 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2009, 06:52 PM
 4. Pėrparim nė luftėn kundėr kancerit
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 07:35 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-02-2009, 02:54 PM