Nė njė marrėdhėnie seksuale duhet tė pėrpiqen tė dy partnerėt. Kjo ėshtė kėshilla mė e mirė sipas studiueses Ellen Gim. Ajo thotė se ėshtė e kotė qė partnerėt t’ia hedhin fajin njėri-tjetrit sepse kjo shton edhe mė shumė problemet. Ajo qė duhet bėrė ėshtė tė gjendet njė zgjidhje. “Nuk duhet besuar asnjėherė se ėshtė gjetur princi apo princesha e kaltėr, asnjė individ nuk ėshtė perfekt, ndaj partnerėt duhet tė mėsohen tė jetojnė me defektet e njėri-tjetrit”, shprehet Gim. Nė librin e saj "Couples" ajo jep disa kėshilla tė cilat mund tė pėrmirėsonin njė marrėdhėnie.

1. Bisedoni


Ėshtė thėnė dhe rithėnė shumė herė, baza e seksit ėshtė komunikimi. Nė ndihmė tė kėsaj ideje vjen njė histori e shkurtėr nga studiuesi Donald Strassberg. Ai tregonte historinė e njė ēifti tė vjetėr. Bashkėshorti kishte dėshiruar gjithmonė seksin oral, por edhe pas shumė vjet martese e kishte tė vėshtirė tė bisedonte rreth kėsaj me bashkėshorten, por nė fakt ajo mendonte se ishte njė ide shumė e mirė.

Bisedat seksuale nuk mund tė rezultojnė gjithmonė ashtu siē dėshirohet. Partnerėt mund tė kenė dėshirėn pėr tė kryer marrėdhėnie pranė dritares, duke veshur veshjet intime tė njėri-tjetrit para aktit apo edhe tė pėrdorin revistat dhe videot-porno si njė “kėshillues”.

Ndoshta ēiftet mes tyre kanė dėshirėn pėr t’i thėnė njėri-tjetri gjėrat qė do tė donin tė bėnin, si, kur apo ku, por frika e njė pėrgjigjeje negative bėn qė t’i mbajė tė mbyllura kėto kėrkesa.

Duket e ēuditshme qė mund tė jetė kaq e vėshtirė, por nė fakt pėr shumė njerėz ėshtė vėrtet kėshtu. Pėr disa arsye njė mashkull/femėr pret qė tė “rritet” menjėherė seksualisht, duke besuar se di gjithēka dhe se ėshtė i aftė tė bėjė gjithēka.

Por askush nuk mund t’ua mėsojė teknikat e seksit mė mirė se personi qė keni nė krah. Kėrkon kohė dhe mbėshtetje, por nė thelb tė gjithēkaje qėndron komunikimi.


2. Qėndroni nė formė

Kjo ėshtė gjėja mė e mirė qė duhet tė bėjė njė mashkull/femėr pėr t’u pėlqyer gjithmonė nga partneri. Pėrpara se mijėra njerėz qejflinj tė shkruanin pėr “pranimin e shėndoshjes”, studimet mė tė fundit kanė treguar se njerėzit mbi peshė kanė dėshirė tė ulėt pėr seks dhe libido tė dobėt.

Partnerėt treguan se nėse njeriu prej tyre ishte shumė i dhėnė pas tė ngrėnit dhe tjetri jo, marrėdhėnia e tyre fillonte tė vuante. Kjo ka njė shpjegim. Kur meshkuj janė mbi peshė niveli i hormonit tė testosteronit tek ata bie.

Duke pasur kilogramė tė tepėrta edhe mundėsia pėr tė vuajtur nga sėmundje tė tilla si diabeti, pagjumėsia, sėmundjet kardiovaskulare ėshtė mė madhe, tė gjitha kėto ndikojnė nė kėnaqėsinė qė merrni gjatė kontaktit seksual.

Lajmi i mirė ėshtė se orari i gjatė i punės mund tė shtojė numrin e hormoneve seksuale tek meshkujt dhe femrat duke lėnė mėnjanė gjėrat negative.

Pra nėse njė mashkull ka nevojė pėr njė “ndihmės” pėr tė qenė njė partner seksuale i zoti nuk ka nevojė tė pėrdorė viagrėn, mjafton tė humbasė disa kilogramė dhe tė punojė.


3. Hidhni poshtė bindjet seksuale

Njerėz tė ndryshėm e mendojnė seksin nė mėnyrė tė ndryshme dhe kur ai nuk rezulton i tillė, mėrziten. Seksi supozohet tė jetė i kėnaqshėm, dehės, intim, por nė tė njėjtėn kohė mund tė jetė i egėr, qetėsues dhe zbulues. Ndaj nuk duhet tė shqetėsoheni asnjėherė nga mėnyra se si kryet njėherė marrėdhėnie dhe cilat ishin emocionet qė morėt, sepse gjatė aktivitetit seksual do ta pėrjetoni seksin nė tė gjitha format.