Ēfarė ushqimi parapelqeni pėr secilėn shenjė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Ēfarė ushqimi parapelqeni pėr secilėn shenjė

  Receta Gatimi

  Makrobiotika, vegjetariania, ushqimi i kontrolluar, dietat rigoroze...janė disa nga pėrpjekjet e njeriut modern qė jetėn e tij ta kalojė me sa mė pak probleme shėndetėsore. Kėtė gjithsesi duhet pėrkrahur.
  Megjithatė, a i pėrshtatet ēdonjėrit prej nesh mėnyra makrobiotike e tė ushqyerit? Ose mėnyra vegjetariane? Ose ndonjė e tretė?

  Nė veprėn hyrėse "Astro lonca" do tė bėjmė pėrpjekje qė ta dėshmojmė harmoninė ndėrmjet ushqimit dhe shenjės sė horoskopit, sepse do ta shihni qė, pėr shembull, peshorja, e cila nė sasi tė mėdha i konsumon ėmbėlsirat (tė cilat si fėmijė i Venerės i adhuron), mund ta shkatėrrojė seriozisht shėndetin e saj.


  Pra, tė nisim me rendin e horoskopit:
  Dashi
  Udhėheqės, luftėtar, ose euforik ose depresiv, temperamentin e tij tė fortė mund ta zbusė me ushqim tė lehtė, kryesisht me perime, me pak mish, pa pije tė forta alkoolike dhe pa duhan.
  Perimet e gjelbra dhe tė kuqe, spinaqin, lakrat, rrepat e vegjėl, panxharin e kuq duhet t’i kemi nė racionet tona tė pėrditshme, sepse pėrmbajnė hekur, i cili i nevojitet aq shumė dashit qė ka predispozita potenciale pėr anemi. Pėr tė njėjtin shkak duhet ngrėnė sa mė shumė pemė tė kuqe: qershi, vishnjė, kumbulla tė kuqe, rrush serezi.
  Pėr shtendosje mė sė miri ėshtė tė hahen rrushi i kaltėr, kumbullat e kaltra, pemėt me ngjyrė tė kaltėr pėrgjithėsisht.

  Demi
  Me temperament melankolik, por me shėndet tė mirė, demi i do sportet, por edhe jetėn e qetė e komode. Demi ka apetit tė mirė, e do ushqimin, nganjėherė ėshtė grykės, e do alkoolin, nė mėnyrė tė veēantė pijet luksoze.
  Demat e duan kuzhinėn dhe ėshtė interesante e dhėna, kundruar nga aspekti historik, sipas sė cilės helmueset mė tė njohura kanė qenė tė lindura pikėrisht nė kėtė shenjė.
  Duke e lėnė anash shakanė, lirisht uluni pranė tavolinės, tė cilėn me shkathtėsi tė madhe e ka pėrgatitur demi. Meqenėse ėshtė i prirė tė trashet, sidomos nė vitet e pjekurisė, i rekomandohet qė ta kufizojė apetitin.
  Demave u pėrgjigjen jashtėzakonisht pemėt e kaltra: kumbullat, manaferrat, rrushi...

  Binjakėt
  Fėmijėt e Merkurit, me gjithė paqėndrueshmėrinė e tyre, janė shumė simpatikė, vitalė, rinorė dhe pėrplot energji fizike. Me njė fjalė kjo shenjė pėrjetėsisht u takon njerėzve tė rinj, tė shpejtė, tė cilėt nė mėnyrė imperative ecin nė hap me kohėn, ndaj para tė gjithėve ata do ta pranojnė makrobiotikėn, vegjetarinė dhe secilin trend tjetėr nutricionistik.
  Binjakėt e duan zierjen, i duan gjellėt e reja dhe recetat e reja, por nė aspektin e tė ushqyerit janė shumė nazeli. Pasi qė nuk pėlqejnė tė qėndrojnė gjatė ulur rreth tavolinės, mė me kėnaqėsi pėrcaktohen pėr shujta tė pakta dhe tė shpeshta tė cilat ta kujtojnė koktejin. Sidomos i pėlqejnė kuzhinat ekzotike tė vendeve tė largėta.
  Nga prodhimet e vendit duhet tė pėrdorin sa mė shumė perime dhe pemė tė ngjyrės indigo, si pėr shembull; patėllxhanin, rrushin, manaferrat, qershitė e murrme.
  Rreptėsisht u ndalohet duhani dhe u rekomandohet pushimi.

  Gaforrja
  Gaforrja sensibile e adhuron vatrėn e shtėpisė, pastat dhe ėmbėlsirat, me ēka i kompenson vuajtjet e dashurisė dhe problemet e jetės.
  Nė pikėpamje tė ushqimit nuk ėshtė nazelie – ha gjithēka, por pėr shkak tė barkut tė ndjeshėm duhet qė t’i shmangė pijet e forta alkoolike, duhanin dhe ushqimin djegės, me gjithė apetitin e mirė. Rėndom trashja ėshtė pasojė e situatave fatkeqe emocionale.
  Gaforreve u rekomandohen perimet dhe pemėt me mbėshtjellės tė verdhė, si: speci, patatja, kungulli, banania, ananasi, dardha, grejpi, limoni.

  Luani
  Zjarri, Dielli, drita, bollėku, janė simbole tė luanit, shenjės mė kėrkuese tė Zodiakut. Ai do nga jeta mė tė mirėn, sepse mendon se kjo i pėrket, ndaj pėr kėtė harxhon shumė para pėr tė gjitha llojet e kėnaqėsive, duke pėrfshirė kėtu edhe ushqimin.
  Luani nė tryezė ėshtė mjaft nazeli dhe kėrkues, e ēmon cilėsinė mė shumė se ēdo shenjė tjetėr e Zodiakut. Ushqimin e vet duhet ta organizojė nė varėsi nga fakti se a ka probleme me shtypjen e lartė apo me shtypjen e ulėt. Kjo, kuptohet, ka tė bėjė edhe me kafenė. Duhanin duhet ta shmangė.
  Klorofili ėshtė ai qė i duhet luanit, ndaj pėr kėtė ėshtė e nevojshme qė nė ushqim tė pėrfshijė sasi mė tė mėdha tė perimeve tė gjelbra: lakrės me gjethe, lakrės, radhiqes...

  Virgjėresha Virgjėresha precize e mat me gram ēdo zarzavate qė pėrfshihet nė shujtėn ditore, e cila nuk ka kufizime nė pikėpamje tė shumėllojshmėrisė, por ka kufizime nė aspektin e sasisė: pėr shkak tė sistemit tė ndjeshėm tė tretjes Virgjėresha nuk bėn tė hajė shumė ushqim pėrnjėherė dhe as tė konsumojė pije tė forta alkoolike.
  Perimet e gjelbra gjethore dhe, pėrgjithėsisht perimet e shumta janė ato qė u duhet patjetėr tė lindurve nė kėtė shenjė.
  Gjatė kohės sė tė ushqyerit do tė duhej pirė njė gotė ujė, e cila paraprakisht kishte qėndruar nė dritė tė gjelbėr (poē i gjelbėr) tė paktėn 30 minuta.

  Peshorja
  Ajo qė mund tė supozohet pėr shenjat e tjera tė Zodiakut, pėr peshoren dihet botėrisht: fjala ėshtė pėr helmet tė cilat i merr nėpėrmjet ushqimit, me ēka e shkatėrron shėndetin e vet, paēka se mund tė thuhet se ėshtė shumė i mirė. Pėr kėtė peshoret duhet t’i shmangin duhanin, alkoolin dhe ushqimin e rėndė, sidomos biberin, kafenė e zezė, ēokollatėn, sheqerin e bardhė dhe kripėn industriale. Do tė thotė, duhet tė konsumojnė kripė deti dhe mjaltė nė vend sheqerit (madje nė pije tė nxehta – vetėm se duhet tė pritet ftohja e tyre, sepse nxehtėsia i shkatėrron pėrbėrėsit e dobishėm tė mjaltit).
  Nga zarzavatet e tjera peshoreve u pėlqejnė: vaji i ullirit, mishi i pulės dhe mishi i viēit. Pemėt me ngjyrė portokalli: mango, ftoi japonez, mandarina, pjeshka e verdhė, kajsia, pjepri, molla, karota, do tė duhej tė ishin pėrherė nė tryezėn e peshores.

  Akrepi
  Akrepi i fortė e do ushqimin pikant, nė gjithēka e tepron, madje edhe pi shumė. Pėr shkak tė problemeve tė mundshme me zorrėn e trashė, nė vend tė ushqimit tė rėndė e tė biberosur, tė cilin e ka aq pėr qejf kjo shenjė, rekomandohet ushqimi i lehtė.
  Pemėt tė cilat i rekomandohen akrepit janė: rrushi, manaferrat, kumbullat e kaltra, kungulli, banania, ananasi, dardha, limoni, grejpi.
  Perimet tė cilat akrepi duhet t’i ketė gjithnjė nė tavolinė janė: patatja, speci i verdhė, patėllxhani.

  Shigjetari
  Shigjetari i pabrenga lehtė mund tė vuajė nga mbipesha ne qoftė se nuk ia ndal hovin apetitit tė mirė, ndėrsa trashet kryesisht nė pjesėn e kofshėve dhe tė brinjėve.
  Kjo shenjė e horoskopit kėnaqet me ushqimin, prandaj dietat, tė cilat duhet t’i mbajė sipas udhėzimit tė mjekut, asaj i shkaktojnė zemėrim.
  Ushqimin e shigjetarit duhet ta pasurojmė me perime e pemė me ngjyrė vjollce: patėllxhanin, panxharin e kuq dhe rrushin e murrmė.
  Ėshtė mirė qė shigjetari, gjatė ushqimit tė tij, ta pijė edhe njė gotė ujė e cila paraprakisht kishte qėndruar 30 minuta nė dritėn me ngjyrė vjollce.

  Bricjapi
  Pasi qė nė jetėn e bricjapit nuk ka vend pėr ndonjė gjė pa tė cilėn nuk mundet, ai ėshtė mjaft modest nė kėrkesat e tij lidhur me ushqimin dhe mėnyrėn e jetės. Pėrgjithėsisht, bricjapi e merr vetėm atė qė ėshtė mė e domosdoshme pėr jetė: nuk pi kafe tė zezė dhe pije tė shtrenjta, nuk ushqehet ne restorantet luksoze.
  Bricjapi ka konstruksion eshtėror dhe nė parim nuk do tė duhej tė kishte probleme me kilogramėt, megjithatė do tė duhej tė merrte ushqim qė pėrmban pak yndyra pėr shkak tė kolesterolit. Ushqimi ideal: gjithēka qė ėshtė e bardhė - djathi, qumėshti, mishi i zogut...
  Perimet dhe pemėt tė cilat rekomandohen nė mėnyrė tė veēantė pėr bricjapin janė spinaqi, rrepa e vogėl, panxhari i kuq dhe rrushi i kuq.

  Ujori Ujori, i ēmuar si Promethe pėr shkak tė lartėsive tė tij spirituale e intelektuale, ėshtė mbėshtetės i kuzhinės vegjetariane dhe makrobiotike me dėshirėn qė gjallesat tė mos vuajnė pėr shkak tė tij.
  Ujori ka forcėn e mendjes, por jo edhe shumė energji fizike (Dielli nė ekzil), prandaj ka nevojė pėr mė shumė pushim, gjumė, ritėm tė rregullt jetese dhe ushqimi.
  Megjithėse nuk ka kufizime nė pikėpamje tė tė ushqyerit, veē atyre qė ia imponojnė vetvetes, ujori do tė duhej tė hante pemė dhe perime tė tė gjitha llojeve, pėrveē atyre qė janė tė tharta. Nga erėzat mė e dobishme ėshtė kripa e detit.

  Peshqit
  Shenja mė komplekse e Zodiakut, peshqit, ikėn nga jeta e pėrditshme edhe sa i pėrket tė ushqyerit. Bashkėsundimtari Jupiteri i krijon apetit tė mirė, ndaj mes peshqve ka shumė njerėz tė trashė, madje tepėr tė trashė.
  Rruga e dytė e ikjes ėshtė nė alkoolizėm, pilulomani dhe drogė, prandaj psikiatri ėshtė mjeku mė i vizituar nga kjo shenjė.
  Peshqve sė tepėrmi u bėjnė mirė perimet e ziera taze dhe pemėt e ngjyrės indigo nė tė kaltėr dhe pemėt e kaltra: patėllxhani, kumbullat, rrushi, manaferrat...

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Akrepi
  Akrepi i fortė e do ushqimin pikant, nė gjithēka e tepron, madje edhe pi shumė. Pėr shkak tė problemeve tė mundshme me zorrėn e trashė, nė vend tė ushqimit tė rėndė e tė biberosur, tė cilin e ka aq pėr qejf kjo shenjė, rekomandohet ushqimi i lehtė.
  Pemėt tė cilat i rekomandohen akrepit janė: rrushi, manaferrat, kumbullat e kaltra, kungulli, banania, ananasi, dardha, limoni, grejpi.
  Perimet tė cilat akrepi duhet t’i ketė gjithnjė nė tavolinė janė: patatja, speci i verdhė, patėllxhani.

  studim interesant........

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Gaforrja
  Gaforrja sensibile e adhuron vatrėn e shtėpisė, pastat dhe ėmbėlsirat, me ēka i kompenson vuajtjet e dashurisė dhe problemet e jetės.
  Nė pikėpamje tė ushqimit nuk ėshtė nazelie – ha gjithēka, por pėr shkak tė barkut tė ndjeshėm duhet qė t’i shmangė pijet e forta alkoolike, duhanin dhe ushqimin djegės, me gjithė apetitin e mirė. Rėndom trashja ėshtė pasojė e situatave fatkeqe emocionale.
  Gaforreve u rekomandohen perimet dhe pemėt me mbėshtjellės tė verdhė, si: speci, patatja, kungulli, banania, ananasi, dardha, grejpi, limoni.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 16-09-2013, 10:07 PM
 2. Cfare rryme muzikore parapelqeni shume?
  Nga Kliton nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 10:23 PM
 3. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-01-2013, 12:33 PM
 4. Me thuaj cfare shenje horoskopi je ,te te them sesi te vishesh...
  Nga erinda nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 21-06-2012, 10:06 PM
 5. Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 04:07 PM