Katastrofa mė e madhe qiellore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  I Habitur Katastrofa mė e madhe qiellore

  Receta Gatimi  Njė katastrofė kozmike gjigande, mė e madhja dhe me dhunshmja qė ka ndodhur ndonjėherė nė hapėsirė ka ndodhur 12 miliardė vite drite larg.

  Prova ka qėnė rėnia e njė rreze tė fuqishmeje gama nė syrin e njė prej satelitėve tė Nasa i quajtur “Fermi”. Detajet u treguan nė revistėn amerikane “Shekenca”. Fakti qė ka ndodhur 12 miliardė vite mė parė nuk rezulton se ngjarja nuk do tė mėsohej kurrė. Rrezja i kap tani, pasi ishte fuqia e saj e madhe qė nuk lejoi kalimin e satelitit tė pėrshkonte rrugėn qė ndan vendin e oigjinės, njė galaktikė rreth 12 miliardė vite dritė larg. “Llampa e baterizuar “GRB 080916C” ėshtė kapur nė 16 shtatorin e vitit tė shkuar dhe pas njė xhiro dy javore zbulimi ishte mėse i qartė dhe pėrfundimtar”, shprehet Patrizia Caraveo, pėrgjegjėsee e eksperimentit. Fuqia e radioaktivitetit u shkaktua nga shkatėrrimi i njė ylli qė mendohet se ka qėnė 5 herė mė i madh se dielli jonė. Pikėisht nga kaosi dhe kolapsi qė u shkaktua, rrodhi energjia, ndėrkohė qė ylli transformohej nė njė vrimė tė zezė.
  Problemi i vetėm nuk ėshtė fakti qė kėto rreze janė tė fuqishme, ndėr mė tė fuqishmet qė qielli ofron, por nė xhiron e pak sekondave Rrezet Gamma Ray Burst clirojnė aq shumė energji sa dielli i galaktikės sonė nė gjithė jetėn e tij nuk ka cliruar ndonjėherė. Kėrkimet pėr tė shpjeguar fenomenin vazhdojnė. Ato janė intensifikuar nga pala italiane dhe ajo amerikane qe premtojne shume surpriza.

  (burimi/BalkanWeb)

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shume gje e pa pare shume gje e bukur

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e LEDJON
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Postime
  7
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Talking

  vertet mbreslenese.jam kurioz cfare ndodh afe vrimave te zeza dhe a do te rrezikohemi ne nga nje e tille.tung

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Udhetoni neper hapesiren qiellore virtualisht
  Nga vaaldr1n nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2012, 09:43 PM
 2. Shqipėria e madhe artistikisht
  Nga vaaldr1n nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2011, 08:23 PM
 3. Pse po ben kaq buje te madhe faccebook ??
  Nga interisti 1 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 09:09 PM
 4. Nje fatkeqsi e madhe
  Nga mekaniku nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:44 PM
 5. Google Sky - Hapesira qiellore pa fund
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2008, 11:44 AM

Etiketat pėr kėtė Temė