Sipas sistemit vlerėsues tė UEFA-s, ekipi i Liverpoolit ėshtė klubi mė i mirė nė Evropė, me njė dallim tė vogėl nė krahasim me Chelsean, i cili ėshtė nė vendin e dytė, ndėrsa Barcelona ėshtė nė vendin e tretė.
Me fitoren 1-0 ndaj Real Madridit nė Bernabeu, Liverpooli ėshtė ngritur nė vendin e parė tė tabelės zyrtare tė UEFA-sė pėr herė tė parė pas vitit 1985.

Sistemi i kombinimeve i rendit klubet sipas paraqitjeve nė garat evropiane nė pesė sezonet e fundit, ndėrsa pikėt fitohen nė bazė tė rezultatit tė ndeshjeve dhe nivelit tė kundėrshtarit.

Liverpooli tash mban kreun e tabelės me 114 mijė e 77 pikė, para rivalit tė Premierligės, Chelseat, qė ka 110 mijė e 77 pikė.

Barcelona nė vendin e tretė mbledh 109 mijė e 403 pikė, ndėrsa Milani ėshtė menjėherė pas me 109 mijė e 306 pikė dhe Arsenali mbyll top pesėshin me 101 e 77 pikė.


Formacioni mė i mirė i Ligės sė Kampionėve kėtė javė sipas UEFA-s


Formacioni 4-3-3:
Portier: Julio Cesar (Inter)

Nė mbrojtje: Marco Motta (Roma), Alex (Chelsea), Jamie Carragher (Liverpool), Fabio Aurelio (Liverpool)

Mesfushorė: Franck Ribery (Bayern Munich), Juninho (Lyon), Javier Mascherano (Liverpool), Samir Nasri (Arsenal)

Nė sulm: Samir Nasri (Arsenal), Lisandro Lopez (Porto), Didier Drogba (Chelsea)