Gjerat qė njerėzit pėlqejnė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Gjerat qė njerėzit pėlqejnė

  Receta Gatimi  Njerėzit i duan ata qė shprehin interesim pėr ta

  Njerėzit duan ata qė interesohen pėr ta, pėr mendimet e tyre,qė janė tė vėmendshėm kur flasin dhe qė diskutojnė nė lidhje me to. Njerėzit duan ata qė i ndihmojnė dhe qė u falin dhurata. Dhurata mund tė jete shumė modeste, por ajo sjell gėzim dhe jep siguri. Tė gjithė e dimė se sa mirė ndihet njė femer kur merr njė dhuratė nga partneri i saj, aq mė tepėr kur kjo dhuratė nuk bėhet nė ditė festash, por nė njė ditė krejt tė zakonshme. Njerėzit kanė nevojė pėr dikė qė t'i shprehin hallet dhe interesat e tyre, dhe nuk kanė nevojė pėr dikė qė thotė: duhet tė dini kėtė dhe atė dhe tė bėni kėtė dhe atė. Kjo nuk ka efekt.


  Njerėzit duan ata qė janė tė ngjashėm me ta


  Prandaj njerėzit janė dhe egoist, sepse pėlqejnė ata persona qė ngjajnė me veten e tyre, pelqejnė shijet e tyre, miratojnė vendimet e tyre. Sigurisht qė njerėzit nuk i tėrhqin ata persona qė janė krejt tė ndryshėm nga vetja e tyre, u shmangen atyre. Rast tipik marrin femrat. Ato terhiqen pas meshkujve qė tregojnė interes pėr to, shoqerohen me ta vetėm se gjejne gjėra tė pėrbashkėta dhe nė momentin kur mashkulli shfaq diĒka ndryshe nga shijet e femrės ajo menjeherė shfaq psakėnaqėsi.


  Njerėzit duan ata qė i dėgjojnė

  Njerėizit İ duan ata qė dėgjojnė se Ēfarė i mundon, jo tė dėgjojnė tek flasin pėr vete, por tė dėgjojnė bashkėbiseduesin se ēfarė thotė dhe ti japin guxim pėr t’u shprehur. Kjo ėshtė e ngulitur nė natyrėn e njeriut. Njeriu deshiron tė flasė pėr ēėshtjet qė e preokupojnė dhe dėshiron qė bashkėbiseduesi tė marrė pjesė nė kėto cėshtje. Pėr njeriun janė shumė tė rėndėsishme ngjarjet nė jetėn e tij personale, siē ėshtė diplomimi, posti i ri nė punė, njė marrėdhėnie e re, martesa, lindja, vdekja, prandaj njeriu nuk rri pa reaguar ose komentuar nė lidhje me kėto ngjarje, sė paku duke e uruar apo ngushėlluar personin tjetėr pėr arritjet ose humbjet.


  Njerėzit i duan ata qė i respektojnė dhe nderojnė

  Pėr nga natyra e tij, njeriu e do atė qė e do, e respekton dhe e nderon. Nėse nga personi tjetėr nuk respektohet dhe nderohet, as ai nuk e respekton dhe nderon pavaresisht nga pozita.


  Njerėzit i duan ata qė ua korigjojnė gabimet pa ua lėnduar ndenjat

  Duhet te kemi takt ne tė folur,te marrim parasysh situatėn nė tė cilėn ndodhemi, personin qė po komunikojmė. Menyra mė e mirė pėr tė kritikuar eshtė qė tė pėrmendim mė parė gjėrat me tė cilat jemi dakort, pastaj vėrejtjet. Kjo gje duhet tė respektohet sidomos nė marredhėniet nė ēift. Qė tė mos kalojmė nė debate tė kota duhet tė dimė tė shprehim pakėnaqėsitė nė mėnyrė tė tillė qė tė mos e lėndojmė partnerin. ”Fjala e fundit tė mos thuhet e para”.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  te gjitha gjerat jane te verteta dhe sigurisht qe cdo njeri do ishte krenar dhe i lumtur te kishte ne krah te tille njerez; qe i degjojne, qe i ndihmojne te shprehen, qe i kritikojne pa te keq dhe qe tregojne interesim per to.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gjerat qė njerėzit pėlqejnė
  Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-04-2013, 10:16 PM
 2. Sa na pelqejne femijet
  Nga ardona nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 09-05-2012, 06:18 PM
 3. 5 gjėrat pėr tė cilat njerėzit pendohen para vdekjes
  Nga olsii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-02-2012, 11:35 PM
 4. Femrat pelqejne puthjet e gjata
  Nga labja nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-11-2011, 07:47 PM
 5. Muskujt nuk ‘e pėlqejnė’ yndyrėn
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 08:00 PM