Receta Gatimi

A Eshte Feja E Rendesishme Per Bashkimin e Dy Personave?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 35
  1. #1
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30

    Post A Eshte Feja E Rendesishme Per Bashkimin e Dy Personave?

    Si Mendoni Ju A Eshte Feja E Rendesishme Per Bashkimin e Dy Personave?

  2. #2
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Pyetja eshte e pergjithshme, ndersa pergjigja personale per gjithsecilin.

    Per mua eshte shume e rendesishme dhe do e kisha te veshtire te isha me dike qe i perket nje feje tjeter, per arsye se besimi im personal ne Zotin, ne Jezus Krishtin luan nje rol te madh ne jeten time. Nese nuk do te besoja ose do te besoja perciptazi ndoshta nuk do e luante ndonje rol te madh, por konkretisht besimi ne Zotin per mua eshte parimi kryesor ne jeten time. Nje person jobesimtar apo i nje feje tjeter do te sillte kontradikta ne jeten time, keshtu qe e shikoj te rendesishem pozicionin fetar te nje personi qe do te jetoje me mua.

    Per njerezit perreth nuk kam asnje problem sepse mund te ndikojne ne jeten time aq sa une dua dhe ua lejoj.
    Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 04-03-2009 mė 03:12 PM.

  3. #3
    i/e rregjistruar 35% Maska e anna
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    france
    Postime
    761
    Reputacioni
    18
    mua personalisht nuk e kame problem fare se cfare feje i perket , ka rendesi qe jetesa dhe mirkuptimi te jen ashtu si dua une . mendoj se nuk ka te beje fare feja ne bashkimin e 2 personave ! sidomos tani , ne keto kohera qe kane ndryshuar shume gjera ! eshte e vertete qe ka raste se ndodhin incidente te vogla midis nje krishteri apo musulmani sepse ne nuk i njohim traditat e tyre fetare dhe as ata traditat tona te krishterimit ! megjithate kur do me gjithe zemer nuk te ben asgje te ndalosh kete lidhje per faktin se ke nje fe te ndryshme .

  4. #4
    i/e rregjistruar 10% Maska e zbulusja
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Postime
    58
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Po eshte e rendesishme nese nuk i perkete fese qe kam dhe une atehere nuk do vazhdoj me me te do e nderpres lidhjen menjehere

  5. #5
    i/e rregjistruar 35% Maska e anna
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    france
    Postime
    761
    Reputacioni
    18
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga zbulusja Lexo postimin
    Po eshte e rendesishme nese nuk i perkete fese qe kam dhe une atehere nuk do vazhdoj me me te do e nderpres lidhjen menjehere

    kur dashuron njeriu nuk pyet per fene sepse e do ! mos te jesh kaq e sigurt dhe e prere sepse fatit nuk i dihet ! ne shumicen e rasteve ate qe nuk pelqen ajo te bie ne pjese !

  6. #6
    i/e rregjistruar 20% Maska e smart
    Anėtarėsimi
    Sep 2007
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    148
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga zbulusja Lexo postimin
    Po eshte e rendesishme nese nuk i perkete fese qe kam dhe une atehere nuk do vazhdoj me me te do e nderpres lidhjen menjehere
    po as ti dhe ai nuk ndjekun fene, dmth as ti ne xhami ose kishe/ dhe e kunderta, cfar rendesie mund te kete ketu feja.

    sipas meje jo aspak! mjafton te ket mirkuptim mes te dy palve.

  7. #7
    i/e rregjistruar 10% Maska e zbulusja
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Postime
    58
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga smart Lexo postimin
    po as ti dhe ai nuk ndjekun fene, dmth as ti ne xhami ose kishe/ dhe e kunderta, cfar rendesie mund te kete ketu feja.

    sipas meje jo aspak! mjafton te ket mirkuptim mes te dy palve.
    Jo une nuk ndjek fene edhe pse i perkas fese muslimane dhe mire e ke thene e rendesi eshte te kesh mirekuptim dhe te kesh sa me shume dashuri ndaj njeri tjetrit

  8. #8
    i/e rregjistruar 10% Maska e zbulusja
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Postime
    58
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga anna Lexo postimin
    kur dashuron njeriu nuk pyet per fene sepse e do ! mos te jesh kaq e sigurt dhe e prere sepse fatit nuk i dihet ! ne shumicen e rasteve ate qe nuk pelqen ajo te bie ne pjese !
    Po ashtu eshte mire ke thene kur e do dike me zemer e me shpirt s'te intereson per asgje tjeter vetem te kete dashuri ndaj njeri tjetrit

  9. #9
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    Jo, nuk mendoj qe feja eshte ndikim ne vendosjen e raportit ndermjet dy personave. Mendoj qe ndjenja eshte mese e mjaftueshme per t’u bazuar krijimi i nje lidhjeje. Gjerat e tjera nuk mendoj qe kane aq shume efekt ne krijimin e nje marredhenie

  10. #10
    ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    N'shpi (^_^)
    Postime
    2,568
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    20
    Per mua feja nuk eshte e rendesishme ne nje ēift. Une psh. nuk pashe fene por njeriun Por ka shume familje qe nuk flasin me vetem per ket gje ...Gjenah se feja nuk ka te beje fare me personalitetin e njeriut ...

  11. #11
    i/e rregjistruar Maska e luanhysa
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Postime
    4
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Feja per ate qe epranon ka nje rendesi te madhe

  12. #12
    Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    FIRENZE
    Postime
    791
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    feja nuk duhet te jete pengese per nje cift, por fatkeqesisht ne shqiperi ekziston akoma kjo gje. njoh shume persona qe nuk flasin me familjet perkatese vetem se nuk kane qene dakord per bashkimin e ciftit, ose persona qe ndahen per kete gje...me vjen vertet keq sepse dashuria s'duhet te kete kufij.

  13. #13
    i/e rregjistruar 10% Maska e max77
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Postime
    33
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    per dy te rrinj qe dashurohen feja nuk eshte pengese,,,,kur ka dashuri nuk ka paragjykime,,,kur dy te rinj dashurohen me te vertete,nuk ka fe qe i ndan,,,,

  14. #14
    i/e rregjistruar 20% Maska e qween
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Vendndodhja
    in irana
    Postime
    207
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    besoj se ka rendesi feja ne bashkimine dy personave se po te martohej nje musliman me nje te krishtere do te kishte shume keqkuptime ne mes!!!!

  15. #15
    i/e rregjistruar Maska e luanhysa
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Postime
    4
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Feja luan nje rrol te rendesishem per ata persona qe e kane pranuar ate. per ata shum cifte qe njoh e jan me fe te ndryshme nuk perben problem . ata shkojne shum mire.

  16. #16
    Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    FIRENZE
    Postime
    791
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    e pse gween?????????????
    me vjen keq qe e mendon ne kete menyre.. e cte keqe ka??nqse duan secili mund ta praktikoj fene e vet....se kuptoj arsyen perse duhet ta mendosh ne kete menyre????

  17. #17
    i/e rregjistruar 20% Maska e qween
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Vendndodhja
    in irana
    Postime
    207
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    o nerti po muslimanet kane festat e tyre dhe te krishteret festat e tyre.atehere ti mendon se duhet te festohen edhe festat e muslimaneve edhe te krishtereve ne nje cift?

  18. #18
    i/e rregjistruar 10% Maska e max77
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Postime
    33
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    me falni ju--qween--,besoj qe jeni dhe e re ne moshe dhe keni te tilla mendime per jeten,ne rastin konkret per fene,une kam 20 vjet i martuar me te krishtere dhe nuk kam asnje lloj problemi.keshtu si une ka me mijra ne shqipri.

  19. #19
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga qween Lexo postimin
    o nerti po muslimanet kane festat e tyre dhe te krishteret festat e tyre.atehere ti mendon se duhet te festohen edhe festat e muslimaneve edhe te krishtereve ne nje cift?


    Personalisht qwen mendoj pse jo,pse mos te festohen te dyja,une prinderit i kam te ndryshem ne fe dhe kur vjen puna te festat i festoj te dyja si Bajramin ashtu dhe Krishlindjet dhe Pashket,ska ndonje gje qe s'shkon mendoj festa jane

  20. #20
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
    e pse gween?????????????
    me vjen keq qe e mendon ne kete menyre.. e cte keqe ka??nqse duan secili mund ta praktikoj fene e vet....se kuptoj arsyen perse duhet ta mendosh ne kete menyre????

    Nerti, domethene duhet te vije keq edhe per mua se edhe une te njejtin mendim kam

    E respektoj mendimin e gjithsecilit nese eshte personal dhe jo te perfaqesoje mendimin e te tjereve.

    Ne radhe te pare duhet te sqarohet se kush eshte "besimtar".

    Jo te gjithe jane besimtar te vertete por thjesht kane nje emertim te trasheguar nga prinderit, si p.sh myslyman ose i krishtere, apo ateist.

    Nese thua jam myslyman apo i krishtere thjesht se beson ndonjehere se ka Zot kjo ste ben te quhesh besimtar dhe nuk ke asnje problem te martohesh me nje person te nje feje tjeter.

    Por nese je besimtar i vertete dhe i perkushtuar Zotit, dhe Zoti nuk eshte i fundit ne listen tende por i pari, atehere sigurisht qe te intereson se ciles fe i perket personi qe do te marresh.

    Qe te kuptosh nje dallim te tille duhet te jesh vertet nje besimtar i perkushtuar Zotit dhe jo perfaqesor.

    Une i kuptoj shume mire te gjithe ata qe nuk e kane problem te martohen me nje person te nje feje tjeter sepse dikur kam qene edhe une ne pozicionin qe ata jane, kurse shumica nuk mund ta kuptojne dot sesa veshtire dhe kontardikta te dalin ne jete kur beson vertet dhe martohesh me nje besimtar te nje feje tjeter per vete faktin sepse nuk mund te jene ne pocizionin qe une ndodhem sot.

    Dhe eshte gabim ta quash paragjykim, sepse gjithsecili i vendos vete kriteret me te cilat do te zgjedhe njeriun qe do te jetoje.

    Nuk mund te kuptosh shijen dhe te perkshkruash nje frut, perderisa nuk e ke provuar ate.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Si te kujtoni Emrat e Personave
    Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 09-06-2012, 07:58 PM
  2. Mbrojtje e rreptė e privatėsisė nė Bashkimin Evropian
    Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-03-2011, 10:25 PM
  3. Feja v.s. Krishterimit!
    Nga konti nė forum Komuniteti i krishterė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-09-2009, 01:07 PM
  4. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-03-2009, 02:42 PM
  5. Itali, procedurat pėr bashkimin familjar
    Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-02-2009, 11:21 AM

Etiketat pėr kėtė Temė