Anglezet ideojne "makinen e kohes"


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Anglezet ideojne "makinen e kohes"

  Receta Gatimi


  Te udhetosh ne hapesire dhe kohe pa levizur kurre, te degjosh zhurma dhe te vezhgosh ambientin perrreth teje e te kesh mundesi te prekesh, te ndjesh dhe shijosh gjerat...a s'eshte fantastike?

  Po, patjeter qe po! Behet fjale per shpikjen me te fundit te Towards Real Virtuality, nje projekt anglez, i cili per here te pare do te mundesoje provimin e nje realiteti virtual, duke i perfshire te gjithe shqisat tona ne te njejten kohe.

  Do te jete e mundur qe te lidhen teknologjite e reja dhe njerezve do t'u lejohet qe te perjetojne gjithcka si reale, packa se eshte vetem nje terren virtual.

  Per here te pare ne fushen e realitetit virtual, pese shqisa do te stimulohen ne te njejten kohe ne menyre te koordinuar. Madje loja shkon deri ne ate pike, sa do te behet e pakuptueshme nese jeton ne realitet apo fiction.

  Fale Real Virtuality ne te ardhmen mund te udhetohet ne te gjithe boten, pa patur nevoje qe te largohesh nga vendi yt. "Vrima virtuale" mund te transformohet ne makinen e kohes, duke rindertuar ambiente, zhurma, erera, parfume te qyteterimeve antike dhe duke bere te mundur kthimin pas ne histori.

  Deri me sot nuk ishte shpikur, madje as projektuar nje sistem qe te lejonte te kryeje kete udhetim fantastik.

  "Nuk njohim askend tjeter ne bote qe te jete duke projektuar, kete qe ne po bejme realitet", thote David Howard, profesor i Universitetit te York, njekohesisht drejtues i projektit.  Top Channel

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e rrugaci i vogel
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  166
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  E tmerrshme se me sa hapa gjigande po ecen shkenca ne ditet e sotme me duket se po jetojme ne nje bote te dixhitalizuar kjo me kujton nje dokumentar qe pashe ne televizion rreth zbulimeve te ardhshme ne shkence!

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Makina e kohės ka kohė qė ėshtė zbuluar dhe ėshtė pėrdorur. Nė kėtė projekt kanė ndihmuar edhe miqtė tanė 'alienė'. Bile edhe nė njė nga piramidat nė Egjipt ėshtė zbuluar njė makinė kohe. Kush ka parė njė serial STAR GATE ka parė edhe njė model tė asaj makine kohe qė ėshtė zbulur nė brendėsi tė piramidės nė Egjipt.

  Ajo qė ėshtė zbuluar nė Egjipt ka formėn e saktė tė asaj qė tregohet tek seriali STAR GATE me njė ndryshim qė brendėsia e unazės nuk ėshtė boshe por ka njė forme hinke dhe mure tė mprehta tė pėrbėra nga njė material qė nuk gėrvishtej, nuk shtrembėrohej dhe as digjej.


  Kalofshi mirė.

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  shume interesante kjo, do ishte shum buj nqs do u krijonte nje makin e till,nejse do vi nje koh qe do krijohet,ishalla tjemi gjalle qe ta perjetojm.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Shume po pretendojme ne njerezit!!! Ishalla nuk krijojne ndonje vrym te zeze e na morri lumi pastaj. Eshte ēudi se ēfaredo qe eshte dhene me perpara neper filma fantastiko shkencore po behet realitet dhe pse ka qene fantazie e njeriut ne mbrapasken. Teknologjia po ecen me hapa gjigande por nuk ka marr parasysh rrezikun.

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Shume po pretendojme ne njerezit!!! Ishalla nuk krijojne ndonje vrym te zeze e na morri lumi pastaj. Eshte ēudi se ēfaredo qe eshte dhene me perpara neper filma fantastiko shkencore po behet realitet dhe pse ka qene fantazie e njeriut ne mbrapasken. Teknologjia po ecen me hapa gjigande por nuk ka marr parasysh rrezikun.

  Filmat fantastiko-shkencorė janė bazuar nė tė vėrtetė dhe jo nė imagjinatė. Shumė skenarė filmash kanė prejardhje jo njerėzore

  Thjesht bėhet parapregatitja e njerėzimit me hapa tė ngadaltė pėr zbulimin e misterit qė ėshtė mbajtur fshehur deri tani.


  Gjithė tė mirat.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 02:00 AM
 2. Anglezet "ideojne" makinen e kohes.
  Nga ardona nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 08:13 AM
 3. Cigarja e kthen makinėn nė njė "dhomė gazi"
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-07-2010, 11:32 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM