Dita Ndėrkombėtare e Gruas – Gėzuar Grave Shqiptare


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Administratori
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  server
  Postime
  200
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  9
  Reputacioni
  10

  Dita Ndėrkombėtare e Gruas – Gėzuar Grave Shqiptare

  Receta Gatimi


  8 Marsi njihet si "Dita e Gruas", nė tė gjithė Botėn. Madje nė shtete tė ndryshme kjo ditė festohet si festė kombėtare. Kjo ditė shėrben jo vetėm pėr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por dhe pėr tė kujtuar pėrpjekjet pėr barazi, paqe, drejtėsi dhe ndėrtim nė gati 9tė dekada.

  Stafi i Lirenti.com, i uron gjithė gratė e mbarė Botės dhe nė veēanti gratė shqiptare, sot nė 8 mars 2009. Ne ju falenderojmė pėr vlerat , sakrificat dhe kurajon e treguar nė vite.

  Kjo ditė u dedikohet mbi tė gjitha grave tė thjeshta, tė cilat nė saj tė vlerave tė tyre ndryshuan historinė botėrore; kjo ditė u kushtohet grave tė cilat pėr shekuj luftuan pėr barazinė e gruas nė shoqėri. Nė Greqinė antike, Lysistrata ishte nismėtarja e grevės sė seksit ndaj burrave me kusht qė ata tė ndalonin luftėn; gjatė Revolucionit Francez, gratė parisiene kėrkuan tė drejtat e grave nėn thirrjen pėr "liri, barazi dhe bashkim".

  Ideja pėr “Ditėn Ndėrkombėtare tė Gruas’ u hodh fillimisht nė fillim tė shekullit tė 19tė, e cila ishte njė periudhė e trondituar nga trazirat dhe shtimi i popullsisė, pėr botėn e industrializuar.

  1909 - Nė pėrputhje me deklaratėn e Partisė Socialiste sė Amerikės, dita e parė Nacionale e Gruas, u festua nė SHBA mė 28 shkurt. Deri nė vitin 1913 kjo ditė vazhdoi tė festohej tė dielėn e fundit tė shkurtit.

  1910 – Nė mbledhjen Socialiste Ndėrkombėtare nė Kopenhagen, u vendos qė ‘Dita e Gruas’ tė festohej nė tė gjithė botėn, pėr nder tė lėvizjes sė grave pėr tė drejtat e tyre dhe pėr ti mbėshtetur gratė nė njohjen e statusit tė tyre nė shoqėri. Nė kėtė konferencė morrėn pjesė 100 gra, nga 17 vende tė botės, midis tyre dhe tre gratė e para tė cilat u zgjodhėn si pjestare nė parlamentin e Finlandės.

  1911 – Si rrjedhojė e vendimit tė marrė nė Kopenhagen, njė vit mė pare, nė 1911 Dita e Gruas u vendos tė festohej pėr here tė pare nė 19 mars, nė Austri, Danimarkė, Gjermani dhe Zvicėr, ku miliona burra dhe gra morėn pjesė nė organizimet kushtuar kėsaj dite. Gratė kėrkonin tė drejtėn e votimit, tė qeverisjes, tė punės, tė edukimit si dhe ndalimin e diskriminimit nė punė.

  Vetėm pak ditė pas kėtij vendimi, nė 25 Mars, njė zjarr tragjik nė NY vrau mbi 140 vajza gjatė orarit tė punės. Kjo ngjarje pati njė rėndėsi tė madhe nė vendosjen e ligjeve tė reja nė lidhje me kushtet e punės.

  1913-1914 – Nė 1913 gratė ruse festuan Ditėn e Gruas, tė dielėn e fundit tė muajit shkurt si pjesė e manifestimeve pėr paqe. Ndėrsa nė pjesė tė tjera tė europės nė

  1914 kjo ditė filloi tė festohej nė 8 Mars, shoqėruar me mbledhje dhe manifestime kundėr Luftės sė Parė Botėrore.

  1917 – Si rrjedhojė e humbjes sė mbi 2 milion ushtarėve Rusė gjatė Luftės sė Parė Botėrore, gratė ruse tė dielėn e fundit tė shkurtit tė 1917ės, u bashkuan nė greva urie kushtuar ‘Bukės dhe Paqes’. Katėr ditė pas fillimit tė kėtyre grevave, Cari u detyrua tė jepte dorėheqjen dhe qeveria e pėrkohshme ju dha grave nė Rusi tė drejtėn e votės. Kjo ngjarje ndodhi nė 23 shkurt me kalendarin Julian, i cili pėrdorej nė atė kohė nė Rusi. Sipas kalendarit Grigorian i cili pėrdorej kudo nė botė, kjo date bie nė 8-tė mars.

  Qė prej asaj dite ‘Dita Ndėrkombėtare e Gruas’ morri dimensione tė tjera, dhe filloi tė festohej nė mbarė Botėn. Nė kėtė dite reflektohet mbi kurajon dhe veprimet e grave tė thjeshta tė cilat luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė historinė e tė drejtave tė grave.

  burimi albasoul

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  GEZUAR 8 MARSIN TE GJITHE GRAVE ANEMBANE BOTES.
  Gruaja eshte force e madhe, eshte nje qenie sa e brishte aq edhe e forte.
  Uroj nga zemra Gezuar!

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  13


  URIME GJITH NENAVE DHE MOTRAVE SHQITARE ANE KEND BOTES URIME 8 MARSIN

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e Tomori
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Postime
  28
  Reputacioni
  0

  Angry Sot mendoj se eshte dita ti urojme festen nenave.

  Te jap shume falenderime te jap shume perqafime e me mungon shume moj nena ime

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e smart
  Anėtarėsimi
  Sep 2007
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  148
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  urime te gjitha grave per festen e 8 marsit.

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Urime!..Urime!..Urime!

  I uroj nga zemra te gjth nenave dhe grave shqiptare Gezuar 8 Marsin! 8. #8
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  13
  Un fiore per te!

  Colgo l'occasione per regalarti un fiore,
  fatto di petali colorati,
  non č un fiore definito, amica mia
  ma nasce dall'amore che ci ha unito
  nella vita.
  Un petalo rosso, come le nostre passioni,
  uno rosa per le nostre illusioni,
  uno giallo per i nostri dolori,
  uno verde per i nostri amori,
  uno arancione per i tuoi consigli,
  uno bianco per i nostri figli,
  uno nero per le conclusioni,
  ma sģ, anche blł per tutte le emozioni
  che abbiamo condiviso.
  Siamo ancora unite,
  e tutto quel che abbiamo dato non ci pesa,
  queste sono le ragioni della nostra intesa.

  Autore: Anna De Santis


 9. #9
  i/e rregjistruar Maska e aslan
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  ju uroj 8 marsi e gjithve femrave dhe gjdo te mir ne jet e tyre

 10. #10
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nje pershendetje vertet speciale per te gjithe gjinin femer!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gezuar Festen e Gruas!
  Nga ReniX nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-03-2011, 10:36 AM
 2. Dita e Premtuar {Dita e Kjametit}
  Nga djal8ove nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 05:15 PM
 3. Gezuar 8 Marsin! - Dita e Gruas
  Nga Enkelejda_24 nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2010, 11:53 PM
 4. Garė solare ndėrkombėtare
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2009, 06:52 PM
 5. Obama: S'ka nevojė pėr valutė tė re ndėrkombėtare
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 07:19 PM

Etiketat pėr kėtė Temė