10 sjelljet qė vrasin pasionin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  10 sjelljet qė vrasin pasionin

  Receta Gatimi  Tė zihesh pak dhe keq, t’i kushtosh pak kohė partnerit, tė mos e pėlqesh veten, tė mos besosh tek ai dhe ca zakone tė kėqija. Bėj kėto dhe thuaji pasionit lamtumirė. Ose shmangi dhe shijo njė jetė tė lumtur nė ēift.

  Deri para pak muajsh, Christina Aguilera deklaronte se kishte shpikur kundėrhelmin e mėrzitjes nė ēift: njė seks i shfrenuar tė dielave. Por sot, ndoshta fajtore ėshtė edhe shtatzėnia, kėngėtarja dhe bashkėshorti i saj kanė zėvendėsuar maratonėn e seksit tė fundjavės me lojėrat elektronike, me tė cilat kalojnė orė e orė tė tėra. Rezultati: tė dy janė bėrė as-a nė videogame, por pasioni ėshtė zero. E pra, teknologjia ėshtė njė prej vrasėsve tė pasionit tė shekullit tė ri. Por jo vetėm kaq. Janė edhe dhjetė tė tjerė.

  1) Tė mos zihesh: nė pėrgjithėsi, mendohet se ēiftet qė nuk debatojnė kurrė janė ata qė shijojnė njė raport perfekt. Por thuajse gjithmonė ėshtė e vėrtetė e kundėrta. Tė mos zihesh sjell njė largim tė mundshėm nga partneri, sepse krijon thyerje e frustrim dhe kjo duket mė sė shumti edhe nė marrėdhėniet seksuale. Nė kėtė rast, ekspertėt kėshillojnė qė tė kuptosh se ēfarė dėshiron vėrtet nga historia qė je duke pėrjetuar dhe tė bėsh njė listė qė gjėrave qė tė frymėzojnė mė shumė.

  2) Tė mos dish tė zihesh: tė diskutosh nė mėnyrėn e gabuar, ndoshta duke e ofenduar tjetrin, mund tė ketė efekte shkatėrruese. Sipas njė studimi tė Universitetit tė Bostonit, do tė duheshin pesė fraza tė ėmbla pėr tė kompensuar njė ofendim. Dhe, duke analizuar sjelljen e disa ēifteve gjatė zėnkave, ėshtė e mundur tė dallosh se cilėt do tė rezistojnė dhe cilėt do tė pėlcasin. Kur fyen, kalon nė planin personal, shpjegojnė studiuesit, dhe vėshtirė se njė ofendim i rėndė mund tė harrohet.

  3) Mungesa e kohės: jeta e vrullshme na detyron tė bėjmė gjithēka me vrap. Ėshtė e natyrshme qė pas njė dite tė ngarkuar pune, kur ndodheni tė dy nė shtėpi, mezi prisni tė shtriheni. Pėr tė fjetur. Njė sjellje e vėrtetė “passion killer” qė duhet korrigjuar menjėherė. Raporti duhet mbajtur mė kėmbė duke i kushtuar kohė marrėdhėnies nė ēift, ndaj tė paktėn njė herė nė javė: njė darkė romantike, njė shishe verė, fikje e celularėve dhe, mbi tė gjitha, ndalohet tė flitet pėr problemet e shtėpisė.

  4) Pabesi mendore: tė kesh miq tė seksit tė kundėrt ėshtė mirė, por kur konfidenca e kalon masėn, rrezikon tė ngatėrrohesh me kėmbėt e tua. Zakonisht, kjo ėshtė arsyeja kryesore qė tė vė mė shumė nė siklet dhe, pėr tė dalė qė kėtu, duhet tė fokusohesh vetėm tek partneri dhe tė mos pranosh kurrė se po ndjen tėrheqje ndaj dikujt tjetėr.

  5) Mos tė tė pėlqejė vetja (kjo sigurisht qė vlen kryesisht pėr ne femrat): ok, ke shtuar ca kile mė shumė. Qė ai tė tė shohė nudo, as qė bėhet fjalė, tė bėni seks jo e jo. Askush nuk tė kėrkon tė transformohesh nė njė top model. Sigurisht qė ai nuk do tė ndihet i hipnotizuar nga linjat e tua tė reja por, pa panik! Njė regjim i rregull ushqimor dhe do tė mund tė hysh sėrish nė fundin e ngushtė qė vishje vjet. Bli njė palė tė brendshme seksi, qė do tė theksojnė edhe mė shumė pikat e tua tė forta.

  6) Tė mos u japėsh rėndėsi gjėrave; qė, nė fakt, janė vėrtet tė tilla (siē ėshtė pėr atė tė gjejė kėmishėt e hekurosura dhe pėr ty shtėpinė e rregullt dhe tė pastruar). Kjo do tė ishte sinonim i mungesės sė respektit. Bėj njė listė tė gjėrave qė ti bėn pėr tė e ai pėr ty dhe lėri tė kuptojė se sa e ēmon kėtė ndihmė. Kėrko tė njėjtėn gjė prej tij. Duhet mėsuar loja nė skuadėr: tė jesh ēift nuk do tė thotė tė bėsh gjithēka vetėm, por tė konsultohesh sidomos pėr ēėshtjet e rėndėsishme.

  7) Zakonet acaruese: ēorapet mbi dysheme, pasta e dhėmbėve e hapur, tapeti i bėrė pis me kėpucė, muzika deri nė fund... qė zakonisht bėhen shkak pėr njė zėnkė, qė pėrfundon si mos mė keq. Kėshillė: bėjeni kėtė bisedė kur tė jeni tė dy tė ēlodhur, duke i shpjeguar partnerit se sa tė acaron kur bėn njė sjellje tė caktuar. Bėj kujdes me pėrzgjedhjen e fjalėve: mė mirė “unė” se sa “ti”. Pastaj kėrkoji partnerit tė bėjė listėn e zakoneve tė tua nervangritėse dhe dėgjoje ndėrsa e radhit, pa e ndėrprerė asnjė moment.

  8] Mungesa e besimit: kontrollimi i pėrhershėm i telefonit dhe i daljeve me tė tjerė, qofshin kėta edhe miq tė ngushtė, ėshtė tregues i njė pasigurie tė thellė (shpesh e lidhur me eksperienca negative tė mėparshme) dhe ēon drejt e nė ndarje. E vetmja rrugė shpėtimi ėshtė tė flisni qartė me njėri-tjetrin dhe t’i bėni tė qartė se nuk ėshtė ashtu siē mendon.

  9) Stresi: sipas njė studimi, tė bėsh seks para njė takimi tė rėndėsishėm pune ndihmon nė uljen e tensionit. Por ndoshta e ke tė pamundur tė mos mendosh pėr gjėrat qė tė shqetėsojnė. Atėherė ndrysho dietė, duke eliminuar ushqimet qė favorizojnė stresin dhe prefero ato qė tė japin energji.

  10) Rutina: kjo po qė ėshtė vrasėsja e pasionit. Nė fillim mezi arrinit tė shkėpusnit duart nga njėri-tjetri, kurse tani seksi ėshtė kthyer nė mendimin e fundit. Dhe kjo, sepse synon ta konsiderosh si njė rutinė. Mos mendoni pėr tė arritur orgazmėn, shpjegojnė mjekėt, por pėrqendrohuni nė pėrkėdheljet dhe nė fund, shpėrthimi dhe kėnaqėsia ėshtė e garantuar. Pėr tė krijuar atmosferėn e duhur, dėrgoji partnerit mesazhe tė nxehta, eksperimentoni pozicione tė reja dhe bėni ndonjė lojė joshėse.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Flm shume!

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e diku
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  me pelqen artikull i bukur .urime

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  8] Mungesa e besimit: kontrollimi i pėrhershėm i telefonit dhe i daljeve me tė tjerė, qofshin kėta edhe miq tė ngushtė, ėshtė tregues i njė pasigurie tė thellė (shpesh e lidhur me eksperienca negative tė mėparshme) dhe ēon drejt e nė ndarje. E vetmja rrugė shpėtimi ėshtė tė flisni qartė me njėri-tjetrin dhe t’i bėni tė qartė se nuk ėshtė ashtu siē mendon.

  .................................................. ..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Hajdutėt vrasin peshqit, nuk donin dėshmitarė
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 12:23 AM
 2. Sjelljet Anormale
  Nga mentor1993 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2010, 10:32 PM
 3. Plumba per nder, vrasin motren me te dashurin
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 23-05-2008, 10:35 PM
 4. Vellezerit vrasin per nje fyerje kusheririn
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-02-2008, 04:44 PM
 5. Stresi mbytė pasionin dhe sjellė shkatėrrimin e lidhjes.
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-11-2007, 04:46 PM