Nėse Zoti ekziston truri i njeriut ėshtė pasqyra ideale pėr ta reflektuar. Tek besimtarėt dhe tek jobesimtarėt, aftėsia pėr tė besuar nė Perėndi ka tė bėjė me zona tė lėvores sė trurit tė cilat janė tė evoluara nė lloje tė ndryshme tek njerėzit.

Me njė sėrė pyetjesh sfondi religjioz ėshtė si njė “makinė fotografike” e trurit me rezonancė funksionale magnetike. Njė grup shkencėtarėsh nga Institutet Kombėtare tė Shėndetit (NIH), amerikanėt shkuan tė eksperimentojnė rreth kėtij fakti.
Imazhet nė pjesė tė ndryshme tė trurit aktivizuan pyetje tė tilla sesi "jeta ka qėllime hyjnore?" apo "cfarė efektesh ka zemėrimi i Perėndisė?". Ky studim botohet sot nė numrin e revistės Procedura Kombėtare e Akademisė sė Shkencave (PNAS).
“Argumenti ėshtė delikat. Objektivi jonė nuk ėshtė te gjejmė Zotin nė tru, por tė kuptojmė nga vjen mendimi kur mendohet pikėrisht pėr Zotin”,
shpjegon Giovanna Zamboni, studiuesja italiane e Universitetit Oxford qė ka marrė pjesė nė kėrkim. "Kemi zbuluar se kush nuk beson, reagon ndaj pyetjeve mbi besimin nė tė njėjtėn mėnyrė si ai qė beson.
”Sido qė tė jetė, pėrgjigja qė gjithkush jep pas mjeteve intelektuale tė pėrdorura pėr tė pėrballuar temėn, ėshtė e njėjtė tek tė gjithė personat”, thone kerkuesit.
Sipas studimit, po qe se pyet vullnetarėt e Zotit “se nese Zoti ėshtė i pėrfshirė nė shumė ngjarje tė Botės”, apo “pret ndėshkim nga ai?”, nė tru aktivizohen zona ballore tė lidhura me mendimin abstrakt dhe tė mendimit se kush ėshtė sjellja mė e mirė qė duhet tė japėsh.
Duke reflektuar pėr emocionet e atribuara Perėndisė (hidhėrim, dashuri, ndjenja e mbrojtjes), organi i mendimit reagon si me qėnė pėrpara nje njeriu tjetėr duke u pėrpjekur tė zbėrthesh diēka tė paqartė nė anėn e tij mendore pėrmes shprehjeve tė fytyrės apo sjelljes.

Doktrina komplekse si Trinija, ose krijimi i botės kanė nevojė pėr funksionimin e mendimit abstrakt, shumė tė specializuar pėr llojin tonė.
Mbani mend, qė ceremonitė e vecanta, lutjet aktivizojnė zonėn vizuale tė trurit.
Psikologjia e besimit ka lindur pėr tė shpjeguar se pse emocione tė ndryshme tė besimit dėshmojnė mendim tė pėrbashkėt, sikur tė ekzistonte njė bėrthamė e besimit universal me njė bazė biologjike nė trurin e njeriut. (burimi-Balkanweb)