AIDS, zbulohet molekula qė bllokon virusin HIV


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  AIDS, zbulohet molekula qė bllokon virusin HIV

  Receta Gatimi  Sipas mediave italiane, shkencėtarėt e Universitetit tė Sienės kanė qenė nė gjendje tė zbulojnė njė armik tė ri pėr AIDS. KJO ėshtė njė molekulė e vogėl drejtuar kundėr ‘enzimės qelizore’, qė ėshtė provuar nė gjendje tė bllokojė infeksionin. Zbulimi, fryt i njė kėrkimi binjak tė Cnr dhe Universitetit tė Sienės, ėshtė publikuar nė gazetėn “Medicinal Chemistry”. “Virusi HIV”, shpjegon Giovanni Maga nė Igm-Cnr, “ėshtė njė parazit i qelizave humane dhe nuk ėshtė i aftė tė riprodhohet jashtė organizmit tė infektuar”. Pėr t’u shumėfishuar, nė fakt, Hiv futet nė njė qelizė, vetėm njė limfocit tė gjakut dhe e ‘zhvesh’ nga burimet e saj ushqyese dhe energjetike pėr tė dyfishuar gjenomin e vet dhe pėr tė ndėrtuar virone tė reja. “Brenda kėsaj qelize tė infektuar virusi merr kontrollin e shumė enzimave qelizore, ‘duke i detyruar’ tė punojnė pėr prodhimin e pjesėzave virale. Njė nga kėto enzima ėshtė proteina DDX3, qė lehtėson fluksin e informacionit gjenetik mes bėrthamės, ku ruhet informacioni dhe citoplazmės, ku pėrkthehet nė proteina tė reja”. Shkencėtarėt kanė pėrdorur teknika kompjuterike pėr ndėrtimin e njė molekule pr proteinėn DDX3, e cila bllokon veprimin e saj, duke ndėrprerė formimin viral tė HIV, pa dėmtuar qelizat e shėndosha”. Sipas ekspertėve, kjo hap shpresa shumė tė mėdha pėr kura efikase kundėr AIDS.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  wwweeeeeee ca spo zbulo shkenca mo vlla pupupu

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Nuk ka pėr tė dalė jashtė kjo gjė. Sa herė kanė dalė info tė tilla dhe asgjė. Nuk i leverdis atij qė e ka prodhuar kėtė virus tė gjendet njė mėnyrė shėruese pėr tė gjithė edhe pse kura ka qenė e pranishme qė nė momentin qė u krijua virusi HIV.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Nuk ka pėr tė dalė jashtė kjo gjė. Sa herė kanė dalė info tė tilla dhe asgjė. Nuk i leverdis atij qė e ka prodhuar kėtė virus tė gjendet njė mėnyrė shėruese pėr tė gjithė edhe pse kura ka qenė e pranishme qė nė momentin qė u krijua virusi HIV.

  eeeeeee e keni mir juve ne nje far kupdimi

 5. #5
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Nuk ka pėr tė dalė jashtė kjo gjė. Sa herė kanė dalė info tė tilla dhe asgjė. Nuk i leverdis atij qė e ka prodhuar kėtė virus tė gjendet njė mėnyrė shėruese pėr tė gjithė edhe pse kura ka qenė e pranishme qė nė momentin qė u krijua virusi HIV.
  Semundja e HIV-it nuk eshte nje semundje qe eshte shfaqur kohet e fundit dhe i bie qe personi qe e ka prodhuar kete virus te mos ekzistoje me. Asnjehere kurat nuk jane te pranishme qe ne momentin qe shfaqen viruset apo semundjet, pasi po nuk e dite nga vjen nje virus dhe ta kesh studiuar ate, nuk ke se si te japesh kuren sheruese.

  Shkenca vertet po ben perparime, po nuk besoj qe kjo kure te jete vertet efektive.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 01:36 PM
 2. Aksidentalisht me AIDS
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 10:58 AM
 3. Microsoft nuk do tė arnojė virusin mė tė ri nė XP
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-04-2010, 02:40 PM
 4. Zbulohet vaksinė qė ul rrezikun nga AIDS
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2009, 06:55 AM
 5. HIV/AIDS
  Nga PoLiGrAfIkSi nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 12:59 PM