Kenget dhe Muzika


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Kenget dhe Muzika

  Receta Gatimi

  Muzika nė fillim tė jep ndjenjėn qė tė qetėson apo relakson, por pas pak kohe fillon ta ndjesh efektin e saj negativ dhe pasojat siē janė: kokėdhimbja, ushtimi i veshėve, etj.
  Muzika nė shumė raste krijon pėrēarje te njerėzit. Pėr shembull njė person apo njė grup mund tė jenė simpatizues tė njė zhanri tė muzikės kurse grupi tjetėr i njė zhanri tjetėr. Dhe shpesh nodh qė ata tė fjalosen, ta nėnēmojnė apo ofendojnė zhanrin e njėri tjetrit, bile kėtė e bėjnė edhe artistėt e kėtyre zhanreve nė kėngėt e tyre dhe kėshtu lindin konfliktet.
  Njeriu mendon se nėse atij i pėlqen njė zhanėr muzike duhet t’i pėlqejė edhe tė tjerėve dhe nuk e ka fare idenė se ndoshta tė tjerėve ju pengon dhe e dėgjon muzikėn e tij me zė tė lartė nė shtėpi, nė punė apo me shoqėri.
  Nė raste tė tubimeve apo ahengjeve gjithashtu muzika moderne i jep njeriut disponim dhe e ngacmon tė bėjė sjellje tė pahijshme si pėr shembull britmat, fishkėllimat, duartrokitjet, ngacmimi apo vardisja ndaj gjinisė sė kundėrt, pirja e alkoholit, duhanit, etj.
  Kėto sjellje Zoti i urren shumė dhe pėr kėtė na lajmėron Kur’ani:

  8:35. Lutja e tyre pranė shtėpisė (Qabes) nuk ishte tjetėr vetėm se britmė dhe duartrokitje, prandaj vuajeni dėnimin pėr shkak se mohonit.

  Njė ves shumė i keq i pėrhapur nė trojet shqiptare ėshtė dhėnia e bakshisheve apo dhuratave kėngėtarėve apo muzikantėve duke i ndihmuar kėshtu atyre tė pasurohen nė njė mėnyrė shumė tė lehtė dhe tė shpejtė nė vend qė me ato tė holla tė ju ndihmojnė tė varfėrve dhe nevojtarėve tė cilėt do ta falenderonin dhe nuk do t’ia harronin kurrė atė bėmirėsi.
  Ja njė ajet nga Kur’ani qė na tėrheq vėrejtjen tė mos i shpenzojmė paratė tona pa nevojė:

  17:27. Ata qė shpenzojnė tepėr (mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve, e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė Tij.

  Edhe blerja e CD-ve apo albumeve tė artistėve i ndihmon atyre tė pasurohen lehtė dhe pa mund dhe gjithashtu jua jep ndjesinė e tė qenit superior dhe mendjemadhėsinė qė ata e shfaqin haptas si pėr shembull kur u kėrkohet ndonjė autograf.
  Nė televizor mund tė shohim shumė kėngėtarė apo muzikantė tė famshėm qė shfaqin mendjemadhėsinė kur publiku “ēmendet” pas tyre dhe biles bėjnė gjeste ofenduese nė mėnyra tė ndryshme si p.sh. me gishta, me fjalė, etj.
  Kurse kjo publikut nuk i pengon fare bile ata ndjehen tė kėnaqur me kėto sjellje dhe me kėtė ata e ulin veten dhe moralin e tyre nė njė nivel shumė tė poshtė.
  Ja se ēfarė shkruan nė Kur’an nė lidhje me kėtė:

  91:9. Pra, ka shpėtuar ai qė e pastroi vetveten.
  91:10. E ka dėshtuar ai qė e poshtėroi vetveten.

  Kėngėtarėt dhe muzikantėt e shfaqin mendjemadhėsinė e tyre edhe publikisht me gjėsendet e tyre personale: vetura, rrobe tė shtrenjta, stoli, dhe verbalisht me lėvdata ndonjėherė edhe pa qėllim duke mos e pasur fare parasysh nivelin e varfėrisė sė popullit tonė apo gjendjen ekonomike nė shtetet tona.
  Njė fenomen tjetėr shumė i dėmshėm tek ne ėshtė kur sheh sot rininė tonė me kufje nė vesh tė zhytyr total nė botėn e tyre tė muzikės me mungesė koncentrimi edhe nė ecje kjo tė bėn tė ndjehesh shumė keq pėr ta.
  Tekstet e kėngėve tė zhanreve moderne siē janė Hip hop, Rock, etj., gjithashtu nė njė farė mėnyre po i devijojnė njerėzit dhe po i shtyejnė tė bėjnė mėkate.
  Njė ndėr pasojat mė negative tė dhėnies pas muzikės pėr mendimin tim dhe nga pėrvoja personale ėshtė shpenzimi jashtė mase nė blerjen e CD-ve tė preferuara apo pajisjeve pėr zėrim apo zmadhim pėr shtėpi, makinė apo nė vend tė punės, kur pėr shembull me atė shumė parash mund tė investohet nė nevoja personale siē ėshtė garderoba.
  Kėto janė vetėm disa nga dėmet e muzikės sepse kjo ėshtė njė temė qė po tė shkruash tė gjitha dėmet qė i shkakton muzika nuk pėrfundojnė fjalėt.

  Autor: Sefedin Muēaj, Prizren, Kosovė.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me vjen keq po sjam dakord me mendimin tend per mua muzika eshte pjese shume e rendesishme e jetes!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Muzika shqiptare sot
  Nga kuklla nė forum Muzika Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-06-2013, 10:31 PM
 2. Muzika juaj e preferuar?
  Nga ulkina nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2013, 10:46 PM
 3. Me shkarku muzika nga pc
  Nga drilonii nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-09-2010, 12:18 PM
 4. Muzika qe ju pelqen?
  Nga 5tivi nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-05-2010, 05:38 AM