Mendjemadhėsia apo Injoranca


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Mendjemadhėsia apo Injoranca

  Receta Gatimi

  Sot nė pėrgjithėsi njerėzit e shfaqin shumė mendjemadhėsinė e tyre.
  Kjo mund tė vėrehet nga mėnyra se si njerėzit ecin, ngasin veturėn, bisedojnė nė telefon apo bisedojnė ulur nė tavolinė nė lokale.
  Tė gjitha kėto i bėjnė me disa gjeste apo lėvizje me mendjemadhėsi.
  Kjo ėshtė mė sė shumti prezente tek ata qė nuk janė tė kyqur nė Islam kuptohet, sepse Muslimani e di qė mendjemadhėsia nuk ka vend nė fenė tonė dhe kėtė e kemi tė cekur qartė nė Kur’an:

  31:18. Dhe mos shtrembėro fytyrėn tėnde prej njerėzve, mos ec nėpėr tokė kryelartė, se All-llahu nuk e do asnjė mendjemadh e qė shumė lavdėrohet.

  Dhe kur mundohemi ti kėshillojmė tė ndryshojnė sjelljet e tyre apo tė kyqen edhe ata nė Islam ata na pėrgjigjen me tallje, nėnēmim bile edhe me ofendime. Kjo ka ndodhur edhe nė kohėrat e hershme dhe pėr kėtė na tregon Kur’ani:

  71:7. Dhe sa herė qė unė i thėrritja ata pėr t'u falur Ti atyre mėkatet, ata i vėnin gishtat e tyre nė veshė dhe mbulonin kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin nė atė tė tyren me njė mendjemadhėsi tė fortė.

  Ėshtė interesant se nė kohėrat e mėhershme mendjemadhėsi kanė shfaqur vetėm tė pasurit kurse sot kėtė e bėn ēdokush dhe kjo vėrehet nė rastet e cekura mė sipėr.
  Njerėzit kanė harruar fare se njė ditė do tė vdesin dhe secili garon tė bėjė jetėn e vet sa mė tė rehatshme dhe nuk brengoset fare qė me sjelljet e tij i lėndon tė tjerėt dhe e hidhėron Krijuesin.
  Kjo jetė ėshtė e pėrkohshme dhe e rrejshme dhe pėr kėtė na lajmėron Kur’ani:

  3:185. Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhennet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues.

  Allahu na ruajtė qė tė mos devijojmė pėrsėri pasi jemi udhėzuar nė Islam!

  Nga vėllezėrit e mi kam dėgjuar njė tregim shumė interesant lidhur me pasurinė dhe dobitė nga ajo dhe po e pėrmend shkurtimisht nė kėtė artikull.

  Paska qenė njė Musliman shumė i pasur i cili para se tė vdiste ia la vetėm njė amanet tė birit i cili nuk ishte fare i kyqur nė Islam dhe ishte dhėnė aq shumė pas epsheve dhe jetės nė kėtė dynja.
  Ia kishte lėnė amanet qė kur tė vdes para se ta varrosnin tia mbathnin njė palė ēorape tė leshta.
  Kur erdhi ky moment i biri u mundua ta bind imamin pėr kėtė por ai asesi nuk pranoi.
  Pasi e varrosi tė atin dhe u kthye nė shtėpi i biri vrapoi tė hapte arkėn ku i ati ja kishte lėnė trashėgiminė e pasurisė sė tij dhe kur e hapi aty gjeti njė letėr dhe e morri ta lexonte.
  Nė letėr shkruante kėshtu: “Biri im, a po e shef? Tėrė atė pasuri qė e pata sa isha gjallė nuk munda ti marr as njė palė ēorape me vete nė botėn tjetėr!”

  Mendoj se kjo ėshtė njė kėshillė shume e mirė pėr tė gjithė ne.

  Gjithmonė duhet tė kemi parasysh qė njė ditė do tė vdesim dhe do tė dalim para Allahut xh.sh.

  Gjithmonė duhet tė kemi kujdes, ti pėrmirėsojmė sjelljet tona, dhe tė pendohemi dhe tė kėrkojmė falje nga Allahu xh.sh. qė ti shpėtojmė dėnimit qė e pėrshkruan Kur’ani:

  22:9. Ai qė shtrembėron qafėn (nė shenjė mendjemadhėsie), e pėrpiqet t'i humbė njerėzit nga rruga e All-llahut. Atij do t'i takojė poshtėrimi nė kėtė jetė, ndėrsa nė ditėn e kijametit atij do t'ia veshim dėnimin e djegies (tė zjarrit).

  Autor: Sefedin Muqaj, Prizren, Kosovė.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  njerzit mendjemedhenj jane prejardhje e injorances sepse ai qe ka tru tregohet ai qe eshte dhe jo te tregohet mendjemadh ! mendjemadhesia eshte edhe mendjelehtesi !

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Djallėzore

  jo po do denohet me zierje ne kazan hahaha.....hajde hajde deri ku ka arrit djalli me shpik ...ore njerez 1 gje eshte e vertet nuk ka ferr kete e thote bibla

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga qween Lexo postimin
  jo po do denohet me zierje ne kazan hahaha.....hajde hajde deri ku ka arrit djalli me shpik ...ore njerez 1 gje eshte e vertet nuk ka ferr kete e thote bibla


  qween cdo njeri ka bindjet e tije fetare ! si gjithmone ka kendveshtrime te ndryshme midis 2 apo me shume feve ! secili nga ne ka bindjet dhe besimet e veta ! ti nuk mundesh dot te vertetosh nese ferri existon apo jo sepse nuk ke fakte konkrete sepse si bibla dhe kurani i mbeshteten feve te tyre !

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga qween Lexo postimin
  jo po do denohet me zierje ne kazan hahaha.....hajde hajde deri ku ka arrit djalli me shpik ...ore njerez 1 gje eshte e vertet nuk ka ferr kete e thote bibla
  Nuk e di a je besimtare katolike ti por Biblen definitivisht se paske lexuar me vemendje.

  Ja disa vargje ku permendet ferri:

  23 Dhe, duke pasur mundime nė ferr, i ēoi sytė dhe pa nga larg Abrahamin dhe Llazarin nė gji tė tij.

  24 Atėherė ai bėrtiti dhe tha: "O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua, dhe dėrgoje Llazarin tė lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė qė tė mė freskojė gjuhėn, sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė.

  Bibla, Luka, Kapitulli 16.

  15 Dhe ti, Kapernaum, qė tė kanė ngritur deri nė qiell, do tė poshtėrohesh deri nė ferr.

  Bibla, Luka, Kapitulli 10.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me vjen keq sefendino po e kane kuptimin ndryshe!!!i ke lexuar shkrimet e shenjta ne fund permendet sheoli (ferri )por jo me kuptimin e vet te pare sepse ferri eshte kur nje njeri qe ska besuar te bibla do te behet pluhur kjo eshte ferri njs sic tha edhe anna te gjith kane bindjet e veta fetare.jo un sjam kristiane po familjen e kam muslimane po nuk bie dot dakort me mendimet e tyre per kete fe keshtu qe besoj tek feja e vertete te deshmiteret e jehovait me duken njerez shume te shkelqer prandaj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi