Hadithet dhe Synneti


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Hadithet dhe Synneti

  Receta Gatimi

  Mėnyra tjetėr e frymėzimit dhe synneti i Pejgamberit

  U kuptua se Kur’ani ėshtė fjalė e Allahut, kjo do tė thotė, edhe shprehja edhe kuptimi janė prej Allahut, pėrveē transmetimit, as Xhibrili as Muhammedi a.s. nuk kanė pjesė nė tė.
  Mėnyrės tjetėr tė frymėzimit i thuhet: “vahjun bin-nefethi” ose “en-nefethu fir-ruhi” – frymėzimi nė thellėsi tė zemrės. Ajo ishte njė mėnyrė tjetėr. Nė atė mėnyrė njeriu frymėzohet pėr ndonjė punė apo detyrė. Pejgamberi ynė ishte frymėzuar nė atė mėnyrė.
  Nė kėtė mėnyrė qenė frymėzuar edhe pejgamberėt tjerė si edhe njerėz tė tjerė tė mirė.
  Njerėzit e frymėzuar nė kėtė mėnyrė dinin se ai ishte frymėzim prej Zotit, ngase porositen pėr punė tė mira e tė mbara, andaj janė tė bindur dhe tė vendosur nė zbatimin e asaj pėr ēka porositen.
  Nėpėrmjet atij frymėzimi Pejgamberi ynė ėshtė njoftuar, pėrveē domethėnies ose qėllimit tė ndonjė pjese tė Kur’anit, edhe me ndonjė ēėshtje tjetėr.
  Edhe hadithi i Pejgamberit ka pėr burim atė frymėzim, pra edhe synneti ėshtė frymėzim prej Allahut.
  Kėtė e vėrteton Kur’ani kur thotė:

  “Ai (i dėrguari) nuk flet nga hamendja e vet, ai (tė folur) nuk ėshtė tjetėr vetėm se frymėzim me tė cilin frymėzohet” (En Nexhm: 3-4).

  Edhe hadithi kudsij ishte frymėzim i asaj mėnyre.
  Nė hadithi kudsij nuk ka ndonjė dispozitė tė sheriatit, nė to theksohet madhėria dhe fuqia e pakufishme e Zotit, mėshira e tij, tė mirat dhe begatitė me tė cilat i ka pajisur njerėzit, etj.
  Asnjė pjesė e Kur’anit nuk e kishte atė mėnyrė tė frymėzimit.
  Pėr tė kuptuar edhe mė mirė dallimin ndėrmjet shpalljes sė Kur’anit dhe ndėrmjet mėnyrės sė frymėzimit nė synnet, Sujutiu shėnon thėnien e Xhuvejnisė:
  Shpallja e Allahut ishte prej dy llojesh. Njė lloj ishte: Allahu i thotė Xhibrilit: Thuaj pejgamberit, tek i cili po tė dėrgoj, puno kėtė dhe kėtė, urdhėro pėr kėtė dhe pėr atė! Xhibrili e kuptoi atė ē’i tha Zoti, vjen te pejgamberi dhe ia thotė atė, por jo edhe tekstin e fjalės, por vetėm kuptimin, kurse pejgamberi e shpreh atė me gjuhėn e vet, pra teksti i fjalės ėshtė tjetėr. I atij lloji ishte synneti, prandaj synneti mund tė kumtohet vetėm nė kuptim pa e lexuar tekstin, kurse Kur’ani jo. Lloji tjetėr ishte: Allahu i thotė Xhibrilit: Lexoja pejgamberit kėtė! Xhibrili vjen dhe ia lexon tekstualisht, fjalė pėr fjalė, pra i thotė lexoja kėtė, e jo kumtoja kėtė. I kėtij lloji ishte tėrė Kur’ani.

  Marrė nga Kur’an-i Pėrkthim i Sherif Ahmetit

  Pėrgatiti: Sefedin Muēaj, Prizren, Kosovė.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  nuk jame besimtare muslimane por jame kurioze te di prejardhjen e synetit ! perse behet njeriu synet ? perse nuk eshte bere afersisht si krishterimi qe bekohen me uje duke u pagezuar por pikerisht ne kete menyre !

  flm nese do te me shuhash kurreshtjen duke me dhene 1 pergjigje ! anna

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15
  Anna, kete e kam lexuar ne bibla ne dhiata e vjeter, ne genesi, ish nje flijim qe behet nga mishi turpit te vet njeriut ndaj zotitish zoti qe ja kerkoi Abrahamit.Nje sakrament. Nuk e di pse nuk e vazhduan ne Kristianizem.
  nqs kupton ne italisht ja ku e ke:
  La circoncisione

  Poi Dio disse ad Abrahamo: "Quanto a te, tu osserverai il mio patto: tu e la tua progenie dopo di te, di generazione in generazione. Questo č il mio patto che voi osserverete, patto fra me e voi e la tua progenie dopo di te: ogni maschio fra voi sia circonciso. E sarete circoncisi; e questo sarą un segno del patto fra me e voi. All'etą d'otto giorni, ogni maschio sarą circonciso fra voi, di generazione in generazione: tanto quello nato in casa, quanto quello comprato con danaro da qualsivoglia straniero e che non sia della tua progenie. Quello nato in casa tua e quello comprato con danaro dovrą essere circonciso; e il mio patto nella vostra carne sarą un patto perpetuo. E il maschio incirconciso, che non sarą stato circonciso nella sua carne, sarą reciso di fra il suo popolo: egli avrą violato il mio patto".

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Po te jap une nje pergjigje,synneti nuk behet vetem nga feja myslimane,ne kohet e vjetra me sa di une gjithmone, ne vendet e nxehta si Arabia etj ka qene shume vap,dhe per te shmangur infeksionet e mundshme njerzit u detyronin qe ti benin femijet synnet,dhe me qe ne keto vende zotronte feja myslymane ngeli si tip tradite synnetlliku nga feja myslymane,por nje gje te dish sepse dhe une sjam myslyman jam katolik por e respektoj dhe fen myslymane,dhe Krishti ka qene bere synet sipas gojdhenave dhe Bibles,pra synnetlliku eshte me shume nje pasterti per meshkujt,dhe ka dhe nga ata qe e kane domosdoshmeri nje gje te tille.

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  ok flm kuklla , di italishten dhe e lexova ate ēfare kishe postuar , flm edhe ti kliton gjithashtu !

+ Pėrgjigju tek Diskutimi