Ėndrrat


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Ėndrrat

  Receta Gatimi  Ėndrrat janė zakonisht njė bekim i madh qė i kemi jo vetėm nga fėmijėria e hershme por biles edhe nga barku i nėnės.

  Por fatkeqėsisht njeriu i sotėm ėndrrat dhe porosit e saja i lėnė pas dore, dhe kėtė dhuratė aq e ēmueshme nuk di ta shfrytėzojė pėr mirėn dhe harmonin e vetvetes si dhe rrethit ku jeton.

  Truri i njeriut ėshtė mjaft i komplikuar edhe gjatė gjumit ai punon pa ndėrpre shpeshherė pa ndonjė logjikė. Por truri na i dėrgon shumė porosi duke na pėrkujtuar se ēfarė po ndodh me neve!

  Pavetėdija e jonė ėshtė mjaft kėmbėngulėse posaēėrisht kur vuajmė nga ndonjė problem, konflikt, shqetėsime e mėdha emocionale, brenga dhe tė gjitha ato qė na pengojnė rrugėn tonė tė zhvillimit mendor dhe shpirtėror.

  Nė rastet e tilla aktivizohet pavetėdija dhe na i dėrgon sinjalet dhe porosit nėpėrmes ėndrrave tė cilat zakonisht pėrsėriten disa herė gjatė natės apo zgjatė njė jave por pak a shumė me tė njėjtėn pėrmbajte dhe janė tė ngjashme njėra me tjetrėn.

  Po qe se kėto porosi nuk i kuptojmė ose nuk ja vėmė veshin ose prapė fare nuk i njohim, atėherė pas disa kohėve rishtas aktivizohet pavetėdija e jonė dhe kėtė radhė ėndrrat do tė jenė tė frikshme, tė rėnda me njė fjalė na kaplon makthet siē e pėrshkruat ju shumė bukur me tekniken bardh e zi.

  Ashtu na ndodh se zgjohemi nga gjumi duke bėrtitur (piskat) nė zė, jemi krejtėsisht tė djersitur, frymėmarrja e pėrshpejtuar, po ashtu rrahurit e zemrės ėshtė i pėrshpejtuar.

  Ėndrra qė e kemi parė na duket si tė ishte njė realitet, ashtu nuk e dallojmė kufirin mes gjumit dhe fjetjes, jemi tė vetėdijshėm siē e shkruat se ku gjendemi, nė cilin shtrat, dhomė, nuk mund tė lėvizim pjesėt e trupit, na paraqitėn pamjet e tmerrshme etj.

  Zakonisht njerėzit ėndėrra e tilla dėshirojnė sa mė shpejt t’i harrojnė, kjo ėshtė mjaft gabim.

  Makthi i natės ėshtė si ajo nėna e mirė e cila na pėrkėdhelė flokėt dhe na dėshiron njė ditė tė kėndshme dhe tė mirė, kurse baba dėshiron dhe na kėshillon si dhe na ndihmon pėr t’i zgjedhur konfliktet, problemet, ērregullimet tjera emocionale, brengat e shtypura.

  Po sa shpejt i kemi zgjedhė problemet e shtypura, brengat, konfliktet etj, makthi i natės zbehet dhe zhduket vetvetiu.

  Po e pėrsėris se ėndrrat e frikshme dhe shqetėsuese pėrēojnė mesazhe tė ndryshme te njerėz tė ndryshėm. Pėr disa prej nesh ato sinjalizojnė njė mosveprim lidhur me ngjarjet e jetės sė pėrditshme, pėr tė tjerė ato sinjalizojnė njė mbi veprim tė tejmbushur me emocione.

  Nėse injorojmė eksperiencat e dhimbshme apo tė vėshtira gjatė ditės, atėherė jam tė destinuar t'i pėrjetojmė ato gjatė natės. Ėndrra tė tilla na paraqesin sėrish ndjesi tė cilat nuk kemi dashur t'i marrin parasysh, nė mėnyrė qė tė bėjmė ndryshime nė jetėn e pėrditshme.

  Duke e parė situatėn nga njė kėndvėshtrim krejt tjetėr, shumė njerėz i kthejnė problemet e jetės sė pėrditshme nė njė "ferr personal" duke u shqetėsuar, duke u ankuar, duke u bėrė me fiksime dhe duke imagjinuar situata mė tė kėqija deri sa flejė.

  Makthet e tyre janė reflektim i problemeve tė egzagjeruara dhe njė jete tė vėshtirė e tė lodhshme. Ne duhet tė kuptojmė se ē'po ndodh nė jetėn tonė tė pėrditshme pėr tė ditur nėse makthet po na japin sinjal mosveprimi apo teprimi.

  Por, edhe ėndrra mė e keqe ėshtė shpesh njė ėndėrr e mirė qė na bėn tė kuptojmė mė mirė veten dhe tė nxisim ndryshime pozitive nė mėnyrėn e tė menduarit dhe vepruarit. Kjo vjen sepse ėndrrat tona janė personale dhe pavarėsisht nga fakti nėse e duam apo jo ajo vetėm na mėson si tė ndryshojmė.

  Nė disa raste ėndrrat e kėqija bėhen ėndrrat qė na mėsojnė shumė gjėra; ne arrijmė tė shpėtojmė nga njė vėshtrim nė jorealen e rrezikut; ne ēlirohemi nga frika e rrėfimit. Nė disa raste ne mund tė kapėrcejmė rrezikun nė ėndėrr dhe tė zgjohemi me njė ndjesi mė tė fuqishme dhe autosufiēente.

  Ėndrrat e frikshme janė mundėsi pėr tė tejkaluar frikėn dhe dobėsinė. Ne mund tė mendojmė se ē’ndodhi nė ėndėrr dhe si vepruam dhe mė pas tė pyesim veten "si mund ta ndryshoj kėtė ėndėrr"?. Mė pas mund tė vėmė nė zbatim mėsimet e nxjerra nga ėndrra.

  Ne e quajmė njė ėndėrr "tė keqe" pasi nuk na pėlqen ajo qė ndodh nė ėndėrr. Por, nė vend qė ta bėjmė kėtė duhet ta konsiderojmė atė si njė ėndėrr tė vlefshme.

  Nėse mėsojmė prej saj, nėse bėhemi mė tė fortė dhe mė tė zgjuar pėr shkak tė saj, ne duhet tė bindemi se ėndrra e keqe ishte njė ėndėrr e mirė. Nė fakt, ajo ishte ėndrra e duhur dhe perfektė nė atė moment tė veēantė tė jetės sonė.

  Ja disa dukuri tė ērregullimit tė gjumit:

  Parasomia

  Parasomia nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē ērregullimi i fjetjes qė ndėrlidhet me daljen e gjumit gjatė natės herė pas heret.

  Kjo dukuri tek fėmija moshės fėmijėrore ėshtė e natyrshme pėrkatėsisht normale, kurse tek mosha e rriturėve ėshtė njė ērregullim ose sėmundje qė e ngarkon njeriun si tė tilė qė ankohet gjatė ditės nė pagjumėsi.

  Ecja nė gjumė (somnambulizėm)

  Disa njerėz me ērregullimin e somnambulizmit gjatė gjumit ata bėjnė disa lėvizje motorike nė mėnyrė automatik. Disa tė tjerėt e lėshojeė shtratin e tyre dhe ecin nėpėr dhomė.

  Disa tė tjerėt e lėshojeė shtėpinė. Kurse komunikimi me tė ėshtė i pamundshėm. Zakonisht nga ky ērregullim vuajnė fėmijėt dhe adoleshentėt. Shkaku i kėtij ērregullimit ende nuk dihet mirė.

  Endrrimet gjatė gjumit (pavor nocturnus)

  Ky lloj ērregullimit zakonisht lajėmrohet te fėmija e vegjėl – pas disa orė fjetjes fėmija papritur fillon tė bėrtasė, djerėsitet, frymarrja ėshtė e pėrshpejtuar po ashtu edhe rrahja e zemėrs.

  Shumė vėshtirė zgjohet fėmija, por nė mėngjes fare nuk di se ēfarė ka ndodhur me tė, ēfarė ėndrrash ka pa, ose ēfarė paraqitjeve ka pėretuar, ashtu nuk I kujtohen asgjė.

  Agresiviteti gjatė gjumit

  Ky ērregullim zakonisht lajmėrohet tek meshkujt e moshės sė mesme dhe tek pleqėt dhe shumė radhė tek femrat apo grupmoshat e tjera. Zakonisht lajmėrohet tek njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet neurologjike.

  Dallimi nė mes ērregullimit ecjes gjatė gjumin dhe agresivetiteti ėshtė se kėta tė fundit kur zgjohen nga gjumi ju kujtohen ngjarjet e natės, zakonisht flasim pėr ėndrrat e tmerrshme, frikshme.

  Mendohet shkatari i kėtij ērregullimit ėshtė sėmundja neurologjike qė e ērregullon njė pjesė tė trurit, pikėrisht atė pjesė nuk pengon pėr ta ēliruar muskujt e trupit gjatė gjumit.

  Ky lloj ērregullimit zakonisht shėrohet me medikamente ashtu tė quajtura KLONAZEPAM.

  Pėrtypja e dhėmbėve gjatė gjumit (Bruksizėm)

  Bruksizizmi pėrkatėsisht pėrtypja e dhėmbėve gjatė gjumit ėshtė mjaft i fortė saq qė ndihen fėrkimi i dhėmbėve nė dhomen e fjetjes.

  Ky ērregullim ėshtė i pavetėdijshėm qė lajmėrohet nga mosha 17 ose 20 vjeēare dhe zgjatė deri pas moshės 40 vjeēare qė zhduket nė mėnyrė spontane.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  e bukur kjo

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  ajo qe me ben kurioze eshte si ka mundesi qe bejme endra dhe pas disa kohesh na del endrra ! une personalisht nuk shoh shume endra por aman kur i shoh me dalin te gjitha te verteta !

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  o anna enderrat nuk jane asnje gje thjesht jane nga shqetesimet e dites

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  e vertete anna ka persona te cileve iu del endrra, dhe kjo eshte e pashpjegushme,por personalisht mendoj se keto gjera kan te bejne me ndonje pjese te trurit te panjohur sepse deri me sot vetem 3 % e trurit eshte zbuluar.por ne pergjithesi endrat jane gjerat qe ne bejme gjat dites.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Thumbs up

  ke shum te drejte klevi te puc

 7. #7
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  13
  ju jap te drejte qe shqetesimet apo ato qe ne mendojme gjate dites na dalin ne endra naten ! por prape endra mbetet nji mister e pashpjegueshme !

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Endrrat
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 07-10-2014, 11:10 PM
 2. Endrrat e se ardhmes
  Nga lettas nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-09-2011, 03:57 PM
 3. Endrrat dhe llojet e tyre
  Nga noernige nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2009, 11:14 PM
 4. Endrrat janė dėshira, por me drita tė kuqe
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-03-2008, 05:33 AM
 5. Ngjyrat & Endrrat
  Nga Lirenti nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 03:07 AM