Grupet e gjakut


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Grupet e gjakut

  Nė pajtim me sistemin ABO tė grupeve tė gjakut, janė katėr grupe tė ndryshme tė gjakut: A, B, AB apo 0 (zero).


  Grupi i Gjakut

  Nėse ju i takoni grupit A tė gjakut, atėherė ju keni A antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut dhe B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.


  Grupi i gjakut B

  Nėse ju i takoni grupit B tė gjakut, atėherė ju keni B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut dhe A antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.


  Grupi i gjakut A/B

  Nėse ju i takoni grupit AB tė gjakut, atėherė ju keni tė dy A dhe B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut ndėrsa nuk keni as A as B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut


  Grupi i gjakut 0

  Nėse ju i takoni grupit O (zero) tė gjakut, atėherė ju nuk keni as A as B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut,por ju keni tė dy A dhe B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  rrofsh klevi88 te pershendes

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  mesa di une grupi i gjakut 0, eshte 0-pozitiv dhe 0 negativ.....

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po girl08 kemo gr 0 neg dhe 0 poz dhe kto negativ dhe pozitiv kane te bejne me nje antigjen tjeter qe quhet Rhezus.

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24
  Po dhe une keshtu e di ka 0 Pozitiv dhe 0 Negativ , por ato qe kane grupin e gjakut 0 mund te marrin gjak dhe nga grupi A dhe B me sa di une,une p.sh jam grup 0-negativ.

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  dhe nje gje tjeter, persa i perket nenave qe duhet te lindin qe nese ato kan gr gjaku negativ duhet te kene kujdes ne lindjen e dyte te bejne nje tip vaksine perpara lindjes qe mos te kete probleme sepse pjesa negative e nenes ne lindjen e dyte mund te sjelle shkatrim te qelizave te kuqe te femise dhe te sjelli vdekjen e tij. Nejse ky ka qene problem i te shkuares qe nuk ka pas masa mbrojtese,por ta dishe nuk te ben keq

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Jo Kliton gr gjakut 0 eshte gr qe i dhuron te gjitheve dhe merr vetem nga grupe gjaku 0.
  Grupi AB mund te marri nga te gjith grupet e tjera.

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24
  Faliminderit per informacionin Klevi88.

 9. #9
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  12
  pjesa shtese e grupit te gjakut i cili eshte pozitiv ose negativ queht rhezus ! rhezusi eshte nje sistem proteik. gjaku eshte i perbere nga globulat e kuqe te cilat quhen gjithashtu erythrocyte , keto kane ne siperfaqen e tyre 2 lloj sheqeresh te meundeshme , ose nje galaktose ( dmth antigjeni B ) ose nje N-acétyl- galactosamine (antigjeni A ) . keto 2 lloje sheqeri jane te fiksuara ne nje substance base ose kryesore e cila eshte substanca H . prezensa e seciles pres ketyre substancave eshte e mundur nga nje tjetr enzime specifike i cili eshte i koduar nga nje gjen po ashtu specifik . nje variant A per antigjenin A dhe nje variant B per antigjenin B . prezenca e nje enzime jo active e cila mundesohet nga nje codon (ose me mire kod ) stop , per kete gjen , nuk lejon qe te fiksohen sheqeret ne siperfaqen e substances base H dhe rri dmth pa u prekur . kjo enzime qe eshte jo efikase e cila nuk ka asnje aktivitet eshte quajtur O ( dhe jo zero por vete germa O) O vjen nga fjala ohne nga gjermanishtja qe do te thote pa ( dmth pa asnje aktivitet ) ) dhe nga i cili doli grupi i gjakut O dhe jo zero !

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  12
  Ėshtė njė prej grupeve mė tė rėndėsishme tė gjakut, gjatė tranfuzionit tė gjakut. Gjaku ndahet nė katėr grupe: A, B, AB dhe 0. Ekzistojnė dhe nėngrupe siē janė: (A1, A2; A1B, A2B) dhe varianta tjetėr p.sh.: A3, Ax; dhe tė fundit A0 dhe A4). Gjatė tranfuzionit tė gjakut, grupi 0 mund te ju jep gjithėve gjak, kurse pranon vetem nga grupi 0. Ndėrsa grupi AB merr prej tė gjithve por askujt nuk i jep, kurse A mund tė jep A dhe AB, dhe merr nga 0, A dhe AB kurse B i jep B dhe AB kurse merr nga B, AB dhe O.

  horizontalisht jane dhuruesit dhe vertikalisht jane marresit  globule rouge ne shqip do te thote globulat e kuqe


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Grupet e Champions League 2013
  Nga Lirenti nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-10-2012, 04:26 PM
 2. Rozmarina ngroh enėt e gjakut
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2012, 07:55 AM
 3. Dieta e grupit tė gjakut 0
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 12:30 AM
 4. Pagjumėsia dhe shtypja e lartė e gjakut
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-09-2009, 10:12 PM
 5. 0.1 - Grupet e Anėtarėve
  Nga Lirenti nė forum Guida dhe Kushtet e Pėrdorimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 01:04 AM