Shkencėtarėt zbulojnė aktin final tė Diellit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Shkencėtarėt zbulojnė aktin final tė Diellit

  Receta Gatimi
  Vėzhgimet e imtėsishme tė teleskopit hapėsinor Hubble u kanė dhėnė njė ide tė qartė shkencėtarėve se si do pėrfundojė Dielli jonė pas rreth 5 miliardė vjetėsh.

  Gjatė vėzhgimeve tė bėra nė njė galaktikė tė quajtur “Syri i macės”, ėshtė vėnė re procesi i vdekjes sė njė ylli. Kur njė yll shpėrthen, ai emeton nė hapėsirė sasi tė madhe gazrash. Nė rastin e sistemit tonė diellor, ky fluks gazrash do trondisė gjithė planetėt duke i shtyrė larg pozicionit tė tyre tė origjines.

  Nė studimet e bėra me yllin e vdekur, eshte vene re se ne hapesire jane perhapur nje numer i madh mbeturinash kimike te cilat do te bashkohen me yjet me te reja. Nderkohe, nese rikthehemi tek Dielli jone, lajmi i vertete eshte se ai nuk i ėshtė rikthyer ciklit 11 vjeēar ku shfaqet me ato qe njihen si “njollat diellore”.

  2008-ta ėshtė karakterizuar nga njė aktivitet i qetė diellor. Nėse vazhdon kėshtu edhe pėr 9 muaj, atėherė do tė thyhet rekordi i vitit 1913 qė u njoh si “viti pa njollat e Diellit”.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  rrofsh per informacionin

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Njihet nje periudhe e gjate me pak njolla ne Diell prej vitit 1645 deri ne 1715, qe u shoqerua me nje te ftohte te zgjatur ne Europe. Nese perseritet historia, atehere do ndodhe qe duhet te perballemi me pasoja serioze te klimes.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:52 PM
 2. Rrobebanjot zbulojnė personalitetin
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-12-2010, 02:21 AM
 3. Tė rinjtė fillojnė aktin seksual pa mbrojtje
  Nga aurel nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 04:58 PM
 4. Zbulohet sperkatesi, zgjat aktin seksual tek meshkujt
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 12:55 PM
 5. Minjtė heronj zbulojnė minat
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 05:36 PM